Jump to content

Vermek Zor İştir...


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

13327426_1703749306543969_890724811018923493_n.jpg?oh=af98e51820ee7b05ee67016ebfebd6f4&oe=57C97161

 

VERMEK.

 

Vermek zor iştir arkadaş, hele karşılıksız vermek en zor olanıdır. Lakin vermenin, hele karşılıksız vermenin, o derin huzurunu bilmediysen, bilmelisin. İçinde pembe bulutlar oluşur, seni göğsünden yükseklere çıkarıp uçurur

 

 

Hiç kimse günahsız değildir. Hiç kimse vicdansız da değildir. İçinde ki vicdanı ararken, samanlıkta iğne arar gibi bahanelerle aramaya gerek yok. Vicdanı bulmak istersen elinin altındadır, zaten mesele o ki onu görmezden gelme!

 

 

Vermenin tadına varmak, ona alışmak, renkli bir mutluluk evi bulmak gibidir. İnsanlık işte o mutluluk evinde beklemektedir. Üstelik gizli saklı da değildir. İçeri girmek cesaret işidir. Bir kere gösterdin mi o cesareti, önünde farklı kapılar açılır.

 

 

İnsan verdiği ölçüde kazanır arkadaş. Kim demiş vermek eksiltir, kim demiş vermek mutsuz eder. Yalan demiş, yanlış demiş. Yalan öğretmiş, yanlış öğretmiş. Allah insana verir, ama gözünü hırs bürümüşse insanın farketmez . Kazanmakta, vermekte, mutlulukta nasip işidir arkadaş. Nasip değilse, dereler derya olur geçemezsin, nasipse deryalar dereye dönüşür bir adımda atlarsın.

 

 

Vermek arkadaş ama reklam etmeden vermek, gizli vermek, sırla vermek, rencide etmeden vermek, vermenin yüksek ahlakıdır. Reklam ederek vermek, rencide ederek vermek ise amacından sapmış, çıkara dönüşmüş, düşük ahlak belirtisidir.

 

 

Vermek illa parayla da olmaz, paran yoksa zamanını ver, dostluğunu ver, aklını ver. Bunlarda yoksa sevgini ver. Sevginde yoksa dön kendini sorgula. Verecek sevgisi dahi olmayan kendine ne verebilmiş? Nasıl mutlu olabilirmiş? Hayattan beklentisi ne olurmuş?

 

 

Dağda kurdu yaratan, ormanda aslanı yaratan, deryada balığı yaratan, havada kuşu yaratan ve seni beni yaratan. Servetin, vicdanın, sevginin gerçek sahibidir. Sen ise kısa süreli zavallı bir bekçi sadece bir emanetçi. Tasarrufu sana bırakılmış olan değerlerin sahibi asla sen değildin, olmayacaksın da.

 

 

Sevgiyi de, dostluğu da, parayı da, gönlü de, zamanı da, bilgiyi de vermek zor iştir arkadaş. Ketum bir cimri gibi davranmayıp, zor olanı başardığında, vermenin tadına varıp renkli mutluluk evine ulaşacaksın.

 

 

Mirza TAZEGÜL

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...