Jump to content

İş Görüşmelerinde En Çok Sorulan Sorular.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bana kendinizden bahsedin

 

Bu soruya cevap vermek 1-2 dakikanızı alacağından sendelemeniz çok normal. Kendiniz hakkında özet ama güçlü bir açıklama yapar isterken, geçmisiniz hakkında konuşarak konuyu dağıtabilirsiniz. En iyisi daha önceli okul hayatındaki başarılarınız, bulunduğunuz parlak iş pozisyonları ve görüşme yaptığınız firmaya nasıl katkıda bulunabileceğinzden bahsetmeniz olacaktır.

 

Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta başvurduğunuz firmanın ne aradağını, neye ihtiyacı olduğunu bilmenizdir. Eğer ki teknik beceriler aranıyorsa bu yönlerinizi vurgulayın.

 

Güçlü ve zayıf yönleriniz neler?

 

Bu soruya cevap vermeden önce fark yaratmak ve önce çıkmak için daha önceden bu soruya verilmiş olabilecek cevapları düşünün. Bu cevaplar doğrultusunda güçlü yönlerinizi öne çıkaracak noktaları belirleyin. Birkaç örnekle ifadenizi kuvvetlendirebilirsiniz

 

Firmanın amaç ve vizyonuna uygun olacak şekilde güçlü yönlerinizi ifade edin. Başlangıç pızisyonuna adaysanız girişimci ve işbilir bir kişi olduğunuzu belirtebilirsiniz. En önemli nokta başvurduğunuz pozisyona ne kadar uygun olduğunuzdur. Örneğin; insan kaynakları bölümüne başvuruyorsanız da iletişim becerilerinizi vurgulamanızda fayda var.

 

Zayıf noktaları yanıtlamak her zaman zordur. Mükemmelliyetçi biri olduğunuz gibi kişe bir cevaptan kaçının. Samimi olun ve eksik yönlerinizi aşmak için gereken adımlardan bahsedin. Sizi yetersiz gösterecek bilgileri ifşa etmekten kaçınmakta fayda var.

 

Maaş beklentiniz nedir?

 

Görüşme sırasında bu soruyu yanıtlamak zorunda değilsiniz. Bir teklif alana kadar bu soruyu geçiştirebilirsiniz. İş için doğru kişi olduğunuz kanısına varılırsa o zaman ücret konuşmak istediğinizi söyleyin.

Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz?

 

 

Başvurduğunuz firma ile ilgili bulduğunuz her kaynaktan bilgi ediniz. Orada çalışan tanıdığınız, internet sitesi, haberler, vb. Bu bilgilerle beklentilerinizi harmanlayıp soruya ideal cevap verebilirsiniz.

 

5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

 

Başvurduğunuz pozisyonda ne kadar ilerleyebileceğinizi düşünün. Olağan bir kariyer planı doğrultusunda cevap hazırlayın ve bu süreçte olabildiğince dürüst olun ama kendiniz hakkında olumsuz izlenim yaratacak kadar değil. Kişisel olanlardansa daha profesyonel düşüncelerinizi paylaşın.

 

Başka firmalarla görüşüyor musunuz?

 

Bu soruya uzun uzadıya cevap vermektense özet bir iki cümle kurun. Doğrudan evet diyip başka fırsatlara da açık olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Bu durumda bu işin ilk tercihiniz olduğunu belirtmeniz iyi olacaktır. Yalan söyleyip başka firmalarla görüşüyormuş gibi davranmanıza da absürd olacaktır.

 

Bu firmaya neler katabilirsiniz?

 

Bu soru "Bu işi alırsanız neler yapacaksınız?" gibi birkaç şekilde sorulabilir. Daha önceki iş deneyimlenizden istifade ederek birkaç iyi fikrinizi önceden tasarlayıp paylaşabilirsiniz. Böylece görüşme yapan kişinin kafasında o iş için iyi bir tercih olacağınızın imajını çizebilirsiniz.

 

Çalıştığınız işten ayrılma sebebiniz nedir?

 

Ekonominin durumundan dolayı işten çıkarılmış olabilirsiniz, vs. Ama detaylara girmek yerine çalıştığınız firmanın belli sayıda kişiyi işten çıkarmak durumunda kaldığını özetleyebilirsiniz.

 

İşinizden memnun olmadığınız için kendi isteğinizle ayrıldıysanız geçmiş işvereniniz ve firma hakkında olumsuz şeyler söylememeniz sizin için iyi olacaktır. Bu sadece sizin kötü görünmenize sebep olur. İşinizde, alanınızda ilerlemek istediğiniz için iş değiştirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz.

 

Bana soracağınız bir soru var mı?

 

İyi bir soruyla kişiliğiniz hakkında birçok ipucu verebilirsiniz çünkü sorduğunuz sorular sizin beklentileriniz, istekleriniz ve hedefleriniz hakkında fikir verecektir. Evet/hayır ile cevap verilebilecek sorulardan daha iyi düşünülmüş, beklentilerinizi ve meraklarınızı karşılamaya yönelik birkaç sorunuz olsun.

 

İşe çoktan kabul edilmiş gibi görüneceğiniz sorular sormaktan sakının. Ücret, terfi gibi konuları sonraya bırakın. Sizin firma için yapabileceklerinizin üzerinde durun, şirketin sizin için neler yapabileceği değil.

 

Kaç soru sormanızın uygun olacağını da görüşmenin ritmi belirlesin.

 

Ofiste fikir ayrılığı yaşandığında bunu nasıl çözersiniz?

 

Bu soruyu negatif ve sert bir şekilde yanıtlamamaya özen gösterin. Her tavrınız pozitif olsun çünkü böylece fikir ayrılıklarını çözebildiğinizi gösterirsiniz. Öncesinde karşılaştığıız bir sorunu örnek verip çözümünde aldığınız rolü anlatabilirsiniz. En iyi örnekler geçmiş tecrübelerinize dayananlar olacaktır.

 

Bilginiz ve tecrübelerinizi değerlendirmeye yönelik sorular

 

Anlatıklarınızla özgeçmiş ve referans mektubunuzun örtüşmelidir. Görüştme yaptığınız kişi sizin bilgi ve tecrübeleriniz hakkında sorular sorduğunda söyledikleriniz veya özgeçmişiniz havada kalmamalı.

Örnek senaryo veya doğrudan sorarak herhangi bir konu hakkında uzmanlığınızı ölçebilirler. Hazırlıklı olmak için ilgili konularla ilgili bulduğunuz her şeyi okyabilirsiniz. Bu tip sorularda biraz düşünüp cevap vermek iyidir. Doğru cevabı vermeseniz bile düşüncelerinizin işleyiş şekli etkileyici bulunabilir.

İş arkadaşlarınız sizden nasıl bahseder?

 

Bu soruya kusur ve eksikleriniziden söz açmayıp olumlu özelliklerinizden bahsetmelisiniz. Olumsuz şeylerden sadece sorulduğu zaman bahsetmeniz doğru olacaktır.

Daha önce işveren ve iş arkadaşlarınız tarafından nasıl anıldığınızı en pozitif kelimelerle ifade edin.

Son maaşınız ne kadardı?

 

Görüşme iyi gittiyse ve sizi işe almayı planlıyorlarsa bu soru karşınıza çıkabilir. Öncelikle bu bilgiyi paylaşmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Bu soruya dolaylı cevap vermek istiyorsanız, maaş beklentinizin aralığını söyleyebilirsiniz.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...