Jump to content

Kahvaltıdan Başlayarak Yağlı Karaciğeri Tedavi Etmeyi Öğrenin...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kahvaltıdan Başlayarak Yağlı Karaciğeri Tedavi Etmeyi Öğrenin

 

kahvalt%C4%B1.jpg

 

Eğer yağlı bir karaciğeriniz varsa, boş mideye içilmesi gereken, detoks yapmaya yardımcı, karaciğerinizi koruyan ve güçlendiren 3 çeşit çayı sakın kaçırmayın.

 

Günümüzde yağlı karaciğer en yaygın karaciğer hastalıklarından birisidir. Eğer bundan muzdaripseniz veya çevrenizdeki birisi bu problemle karşı karşıya ise, günlük alışkanlıklarınızı iyileştirmenin, en önemlisi de beslenme şeklinizi düzenlemenin hayati önem taşıdığını kesinlikle biliyorsunuzdur. Biraz kendi çabanız ve bazı uygun besinsel destek gıdaları ile, bu enflamasyondan kurtulabilir ve karaciğerdeki yağgöstergesinden uzaklaşabilirsiniz.

 

Uğraşlarınıza değecektir, daha iyi bir sağlık ve daha kaliteli bir hayat düzenine sahip olmak için, yağlı karaciğeri kahvaltı öğününden başlayarak tedavi etmelisiniz,en iyi seçenekleri gözden geçirmelisiniz.

 

Neden yağlı karaciğeri kahvaltıdan başlayarak tedavi etmeliyiz?karaci%C4%9Fer-1.jpg

 

Düzgün bir kahvaltı yağlı karaciğeri tedavi etmeye nasıl yardımcı olur?Öncelikle, şunu kesinlikle aklımızda tutmalıyız ki, yağlı karaciğer veya “hepatik steatoz” olarak bilinen bu hastalık, yağ asitlerinin ve trigliseritlerin karaciğerimizde birikmesi demektir, bu da karaciğerin hücrelerinin fonksiyonun değişmesine yol açar ve enflamasyona sebep olur.

 

Kendi başına tehlikesiz bir hastalık olmasına rağmen, eğer yağlı karaciğerinizi tam tersi sürece dönmesi için yeterince tedavi etmezseniz, bu problem daha ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Tedavi ise sadece beslenme şeklinizi iyileştirmenizden oluşmaz, aynı zamanda “bilinçli” olmalıyız, yaşam stilimizi değiştirmeliyiz ve en önemlisi de kahvaltımızı daha sağlıklı bir noktaya getirmeliyiz. Neden böyle olduğunu aşağıda size açıklayacağız.

 

İyi bir kahvaltı 3 fonksiyonu yerine getirir:

 

- Temizleme: İlk görevimiz karaciğerimize detoks yapmak ve onu bütün toksinlerden, yağlardan ve yağ asitlerinden temizlemektir çünkü bunlar karaciğerin temel fonksiyonunu değiştirerek enflamasyona sebep olur.

 

- Güçlendirme: Karaciğerimizin en harika özelliklerinden biri, kendini yenileyebilmesidir. Karaciğere yardımcı olduğunuz anlarda yeni, sağlıklı ve güçlü hücreler ve dokular yaratma kapasitesi vardır. Karaciğerimize nasıl yardımcı olacağımızı biliyor musunuz? Antioksidanlarla, enzim üretmeye uygun proteinlerle ve minerallerle kendini yenileyecektir.

 

- Koruma: Karaciğer vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biridir ve aynı zamanda en hassas, zayıf ve kötü bir diyete ya da sağlıksız alışkanlıklara en duyarlı organımızdır. Bazı gıdalarda, ilaçlarda, tütünde veya alkolde bulunan yağlar ve toksinler karaciğerin hastalanmasına yol açar. Fakat, uygun bir beslenme düzeni ve destekleyicilerle karaciğeri koruyabiliriz ve hepatik steatozu tersine çevirebiliriz.

 

Kahvaltınız için temizleyici çaylar

 

enginar.jpg

Eğer size veya ailenizden birisine bu hastalığın teşhisi konduysa, ne telaşlanmalısınız ne de çok soğukkanlı olmalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yağlı karaciğer tedavi edilebilir bir şeydir, ama eğer buna uygun şekilde davranıyor ve önlem alıyorsanız. Şu ana kadar uyguladığınız beslenme düzeninin doğru olmadığını ve size zarar verdiğini kabul edin, eğer daha sağlıklı yemek ve daha iyi hissetmek istiyorsanız, bazı “ciddi” değişiklikler uygulamalısınız.

 

Bunu başarmak için, kahvaltınıza çaylar ile başlamanız gerekmektedir; çünkü bunlar karaciğeri temizleme, güçlendirme ve koruma konusunda çok başarılıdırlar. Bu çayları her zaman kalkar kalkmaz, aç karnına içmelisiniz. Size 3 tane seçenek öneriyoruz, böylelikle her gün beğendiğiniz bir tanesini hazırlayabilirsiniz. O zaman aşağıdakileri not alın:

 

1. Enginardan yapılan temizleyici ve koruyucu çay

 

Malzemeler

 

2 adet enginar

1 litre su

1 adet limonun suyu

 

Hazırlanışı

 

- İlk yapmanız gereken şey suyu ısıtmak, ardından da 2 adet enginarı eklemek. Bunları yumuşayıncaya kadar pişirmelisiniz, ardından da suyunu saklamalısınız. Bu su yağlı karaciğeri temizlemek için inanılmaz derecede faydalıdır.

 

- Bu suyu bir cam şişeye doldurun ve sıkılmış 1 limonun suyunu ekleyin. Enginardan çıkarılmış bu suyu gün boyunca tüketin. İlk içtiğiniz bardağı aç karnına, yataktan kalkar kalkmaz içmelisiniz. Evet, çok basit!

 

2. Kara hindibadan yapılan temizleyici ve koruyucu çay

 

Malzemeler

 

20 gram kurutulmuş kara hindiba

1 bardak su (200 ml ya da 6.75 oz)

20 g (0.7 oz) dilimlenmiş limon

 

Hazırlanışı

Tarife öncelikle suyu ısıtarak başlayın. Su kaynamaya başladığında kurutulmuş kara hindibayı ve dilimlenmiş 20 gram limonu ekleyin. En azından 15 dakika boyunca demlenmeye bırakın ve sonra ateşten alıp bir 10 dakika daha bekletin. Karışımı süzün ve kalan suyu sıcakken azar azar için.

 

3. Meryem ana dikeninden yapılan temizleyici ve koruyucu çay

 

Malzemeler

 

- 20 g (0.7 oz) çay için hazırlanmış meryem ana dikeni (aktarlardan ve eczanelerden temin edebilirsiniz)

 

- 1 bardak su (200 ml ya da 6.75 oz)

 

Hazırlanışı

 

Bu tarifi hazırlamak hızlı olduğu kadar basit de. Suyu ısıtmalısınız, kaynamaya başladığında genellikle sağlıklı yiyecek marketlerinde satılan meryem ana dikeni poşetini ekleyin. Biraz bekletin, süzün ve aç karnına için.

 

Kahvaltınız için en iyi seçenekler

 

chia-%C3%A7ekirde%C4%9Fi.jpg

 

1. Lif, günlük yaşamınızın temeli

 

Bir kase yulaf ezmesi.

Üzerine zeytinyağı sürülmüş 1 dilim çavdar ekmeği.

Şekersiz, doğal mısır gevreği.

 

2. Omega 3 yağ asitleri, karaciğerinizin koruyucusu

 

Yumurta sarısı

Keten yağı

Keten tohumu

Chia çekirdeği

Adaçayı çekirdeği

Ceviz ve fındık

 

3. Karaciğerinizin temizlenmesine ve güçlenmesine yardımcı olacak meyveler

 

Portakal

Limon

Armut

Kivi

Ananas

 

Toparlamak gerekirse, kahvaltınıza her zaman 1 bardak kahve eklemeyi unutmayın, çünkü bildiğiniz üzere kahve de karaciğerimiz için harika bir koruyucudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...