Jump to content

Sağlık ve Güzellik İçin Vazelin...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlık ve Güzellik İçin Vazelin

 

vazelin3.jpg

 

Vazelin rafine petrole dayanan bir karışımdır ve kozmetik için olduğu kadar ilaç endüstrisinde de kullanılır. İçeriği hazırlanış sürecine göre değişiklik gösterir, ama hepimizin bildiği vazelin türü rafine edilmiş olandır ve losyon, kayganlaştırıcı ve nemlendiriciler gibi güzellik ürünleri içinde yer alır. Bugün bu makalede sağlık ve güzellik için vazelin kullanımı hakkında bilgi alabilirsiniz!

Vazelinin Özellikleri

 

Vazelin güzellik ve sağlık için bir çok alanda kullanılır, bu konuda emin olabilirsiniz. Ancak bu ürünün nereden geldiği ve içeriği hakkında çok bilgi yok. En yaygın bilgi vazelinin petrol temelli bir ürün olduğudur. Buhar ve filtreleme yoluyla yüksek derecelerde karıştırılarak elde edilir. Bu yüzden, fosillerden gelen hidrokarbonun yarı-katılaşmış bir karışımı olduğunu söyleyebiliyoruz.

 

Ne olursa olsun cilt bakımı veya sağlık için petrol temelli bir ürün kullanmak düşüncesi garip gelebilir, ama vazelin vücut için bir çok koruyucu özelliğe sahiptir. Oldukça yoğun bir rafine sürecinden geçtiği için vücuda herhangi bir zararı da yoktur.

vazelinkutu.jpg

Yoğun dokusundan dolayı vazelin cildi, özellikle dudak gibi hassas bölgelerini korumak için çok kullanışlıdır. Aynı zamanda bir çok merhemin içinde doğal malzeme olarak yer alır. Yazın kullanıldığı kadar kışın da işe yarar ve soğuk/sıcak hava veya rüzgara karşı bir tür koruma sağlar.

 

Bu yüzden, vazelin tüm kadınların evinde veya çantasında bulundurması gereken bir güzellik malzemesidir. Hem sonu gelmeyen kullanım biçimleri vardır hem de bir çok nemlendirici losyon veya güzellik ürününe nazaran çok daha ucuzdur.

vazelin2.jpg

Sağlık ve Güzellik için Vazelin

 

- Harika bir dudak nemlendirici: Yılın her zamanında dudaklarınız soğuktan çatladığında veya yaz güneşine maruz kalıp kuruduğunda nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca anında parlaklık verir.

 

- Çok güzel bir ayak ve el kremi: Çatlak topukları, sert elleri ve kuru ayakları nemlendirmek için kullanılabilir. El veya ayaklarınıza dairesel biçimde uygulayın ve ardından eldiven veya çorap giyin. 15 dakika cildinizin vazelini emmesine izin verin ve ardından ılık su ile durulayın. Kesinlikle daha yumuşak ve pürüzsüz bircilde sahip olacaksınız.

 

- Makyaj temizleyicilere alternatif: Su geçirmeyen maskarayı bile çıkarabilir. Ayrıca gözler çevresinde makyajdan kaynaklı tahrişi rahatlatır.

 

- Nemlendirici losyon: Duş aldıktan sonra vazelini vücudunuza uygulayarak daha yumuşak ve nemli cildinizin tadını çıkarın.

 

- Ölü deri hücrelerini temizler: İki yemek kaşığı şeker veya tuz ile vazelini karıştırarak vücut veya yüzünüzü ovmak için krem yapabilirsiniz. Ayrıca bu karışım, dudaklardaki ölü deriyi de temizler. Bu karışımı uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Ardından cildinizi daha da yumuşatmak için eski bir diş fırçasıyla ölü hücreleri alabilirsiniz.

 

- Tüy alımından sonra cildi nemlendirici: Ağda veya jilet kullansanız da bacaklarınız kuruyabilir ve cildinizde çatlaklar oluşabilir. İnce bir tabaka uygulayıp kurumaya bırakın. Cildiniz hem daha pürüzsüz olur hem de nemlenir.

 

- Allık olarak kullanılabilir: Biraz ruj ile karıştırarak kendi allığınızı yapabilirsiniz. Bu allık günlük aktiviteler sırasında daha kolay dayanır ve daha kalıcıdır.

 

- Parfümlerin kokusunu uzatır: Bileklerinize parfüm sürmeden önce ince bir tabaka vazelin uygulayın. Böylece parfümünüz bütün gün üzerinizde kalsın!

 

- Saç boyasına karşı saç derisini korur: Alın, boyun, kulaklar ve yanlardan başlayan saç çizgisine vazelin sürün. Böylece cildinizi hem boyadan hem de olası alerjik reaksiyonlardan korursunuz.

 

- Saç kremi olarak kullanılabilir: Saçlarınızı normal şampuan ile yıkadıktan sonra, saç derinize vazelin uygulayın. Bir kaç dakika beklettikten sonra durulayın.

 

- Kırık saç uçlarını kapatır: Saçlarınızın uçlarına biraz vazelin sürerek bu problemin üstünü örtebilirsiniz.

 

- Bronzlaştırıcı: Normal bronzlaştırıcı kremi uygulamadan önce cildinizin en kuru bölgelerine vazelin sürün.

 

- Kaş ve kirpiklere iyi gelir: Kaşların nemlenmesine yardımcı olur. Kirpiklerin uzamasını ve dolgunlaşmasını sağlar. Her iki bölgeye de uykudan önce uygulayın.

 

- Tırnak çevresindeki etlere iyi gelir: Günde birkaç kere tırnaklarınızın ve ellerinizin genelde ‘unutulan’ bölgelerine uygulayın.

 

- Masaj için uygundur: Vazelin hem rahatlatır hem de vücudu nemlendirir. Az miktarda dairesel hareketlerle baştan ayaklara doğru masaj yaparak uygulayın.

 

- Göz kapaklarınız için: Göz makyajını uygulamadan önce göz kapaklarınıza sürün. Böylece makyajınız uzun süreli ve parlak kalacaktır. Kendi başına kullanıldığında da parlaklık sağlar.

 

- Yüzükleri çıkarırken: Eğer yüzüğünüz parmağınızda sıkışıp kaldıysa biraz vazelin uygulayın. Böylece kayganlaşıp daha kolay çıkacaktır ve çıkarırken canınız yanmayacaktır.

 

- Yara izlerini azaltır: Sağlık açısından vazelinin yaralara sürüldüğü, operasyonlardan sonra kullanılabileceği bilinir. Ayrıca dövme yaptırdıktan sonra cildi korumak için de kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...