Jump to content

Usui Reiki


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

vikiw.jpg

Reiki (Reyki diye okunur) Japonca bir sözcük olup evrende her yerde var olan enerjidir ve kelime anlamı olarak Evrensel Yaşam Enerjisi'dir.Reiki, binlerce yıllık geçmişi olan ve ilk olarak Tibetli Lama'ların RAKU-KEİ adı altında kullandıkları bir tedavi yöntemidir. Ancak ezoterik olarak "yüce kaynağın bilincini taşıyan, ruhsal amaçla çalışan yaşam gücü enerjisi" açıklaması anlamını daha iyi ortaya koyar. Yani Reiki, bir ruhsal şifa tekniğidir. 19. yüzyılda Japon Budisti olan Dr. Mikao Usui tarafından yeniden ortaya çıkarılmış ve insanlığa sunulmuştur.

Reiki, bedende meydana gelen enerji dengesizliklerini ve negatif enerji blokajlarını çözebilmek için yetersiz veya eksik kalan kendi enerji bedenimizi dengeleyip, tamamlayarak ve temelde bilinç değişikliği gerçekleştirerek ruhsal, dolayısıyla da fiziksel iyileşme sürecini başlatmamız yolunu açar. Bu doğal enerji, evrende yaratıcı güç tarafından kişilerin elleri ile akar. Şöyle ki; Bütün dünyada var olan ve yeni çağ döneminde Türkiye'de bir doğal şifa ve tamamlayıcı tıp yöntemi olarak her gün yaşam biçimimizin parçası olan Reiki pek çok kişi tarafından; gerek ruhsal gelişim, gerek bedensel gelişim, gerekse zihinsel gelişim amacı ile kullanılan evrensel yaşam enerjisidir. Aynı zamanda şifa etkili bir enerjidir. İnisiye olan kişi ellerini kullanma yolu ile Reiki enerjisini aktarmaktadır.

Bir master tarafından inisiye olan kişi bu enerjiyi kullanabilir. Günümüzde tamamlayıcı terapi olarak dünyada hastane ve kliniklerde kullanılmaktadır. Ancak modern tıbbın yerini tutmaz, sadece tıbbi tedavinin yanı sıra bedensel, zihinsel ve ruhsal arınmanın da ilk basamağıdır diyebiliriz. Hem şifa arayanlar hem de şifa vermek isteyenler Reiki' den faydalanabilirler, bu enerjiyi almak isteyen kişi, nasıl ki yaşama geliş amacı varsa evrensel yaşam ve şifa enerjisini kullanırken de bir amaca sahip olmaktadır.

 

Bireyin kendi kendini tedavide kullandığı yaşam enerjisinde; Reiki enerjisini verme yetkisine sahip bir kişi bir başka kişiye bunu aktarıyorsa; enerjiyi akıtan kişi vericidir, çünkü kanaldır, enerjinin aktığı kişide alıcıdır. Eller ise birer araçtırlar. Burada Reiki enerjisi ise güç görevini, şifa gücü görevini üstlenmektedir.

Reiki'nin iyileştirme şekli, ince düzeydeki enerjiyi eller yoluyla vücudun enerji sistemine aktarma yöntemidir. Bedenimiz kas, kemik, sinir, damar, organ vb. yapılardan oluşmaktadır. Aynı zamanda bedenimizde ince düzeyde bir enerji sistemi vardır. Ve bu sistem aracılığıyla; evrensel yaşam gücü enerjisi; bedenimizde dolaşır. Bu ince düzeydeki enerji sistemi fiziksel bedenimizi saran enerji bedeninde oluşur, düşünce ve duygularımızın işlemine katkıda bulunur. Enerji bedenlerin Chakra denilen enerji merkezleri vardır. Chakralar yaşam gücünün fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bedenlerdeki dolaşımına imkan sağlayan subap gibidir. Bedenimizde enerji meridyenleri ve nadilerimiz vardır. Bunlar ırmak gibidirler ve evrensel yaşam gücü enerjisini fiziksel bedenin tamamına taşırlar. Bu yolla bedenimizin sistem ve fonksiyonlarının dengelenmesini sağlarlar.

Fiziksel vücudumuz canlıdır, çünkü evrensel yaşam gücü enerjisi onun içinde dolaşır. Vücudumuz yaşam gücünün düşük olduğu zamanlar daha kolay hasta olur, fakat yüksek olduğu ve enerjinin serbestçe dolaşabildiği zaman da sağlığımızın korunması ve devamı çok daha kolaydır. Yaşam gücü enerjisinin akışını ve dolaşımını zayıflatan ve engelleyen bir unsur da strestir. Stres çelişen düşünce ve duygulardan doğar ve ince düzeydeki enerji sistemine yerleşir.

Stresi oluşturan öğeler arasında korku, kaygı, şüphe, kızgınlık, endişe ve huzursuzluk gibi duygu ve düşünceler vardır. Tıbbi araştırmalar strese sürekli maruz kalan bir bedenin kendi kendini onarma, yenileme ve koruma yeteneğini bloke ederek zayıflattığını belirtmiştir. Amerikan Stres Enstitüsü, doktorlara başvuranların u ile • inin stres reaksiyonu sonucu rahatsızlıklar olduğunu tespit etmiştir. Çözülmemiş stresin etkileri hafif baş ağrısından kalp hastalığı, sindirim bozuklukları, solunum ve deri hastalıkları gibi büyük çapta sağlık sorunlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

Reiki, çözülmemiş stresin fiziksel ve duygusal etkilerini gidererek enerjiyi dengeler ve canlılık kazandırır. Meridyenleri ve chakraları yavaşça ve etkili bir şekilde açar, enerji bedenlerini temizler ve insanı rahatlatarak huzur duygusu verir.

Evrensel Yaşam Enerjisi Hepimizde Vardır.

 

Aslında hepimiz bu evrensel yaşam enerjisi ile doğmaktayız. Artık araştırmalardan biliyoruz ki, insanın fiziksel bedeninin etrafında, onu kuşatan bir de enerji bedeni vardır. Bu enerji bedende çakra adını verdiğimiz 7 adet de enerji merkezi vardır. Doğduğumuz zaman temiz ve açık olan bu çakralar, dünyada yaşarken öfkelerimizle, kıskançlıklarımızla, hırslarımızla, egolarımızla kirlenip yarı kapanır. Yarı kapalı olan enerji merkezlerimiz, evrendeki var olan kozmik enerjiyi bedenimize tam olarak aktaramaz. Dolayısıyla bir çok hastalığın ortaya çıkmasına sebep olur. Reiki'nin temel prensibi, tıkalı olan veya dengesiz çalışan bu enerji merkezlerini açıp, dengeli çalışmasını sağlamaktır.

Reiki enerjisinin aklı ve şuuru vardır. İnisiye olan kişi bu enerjiyi kullanırken akıl ve şuur sahibi olan bu enerjiden kanal olarak oldukça pozitif anlamda yararlanır. Somut veriler elde eder.. Özel bir yeteneğe sahip olmanızı gerektirmez, fakat bu enerjinin bilinçli kullanılması çok önemlidir. Reiki ustaları kendi tecrübelerini Reiki'nin özünü değiştirmeden öğretiye eklemektedir. Son yıllarda Reiki hızla dünyaya yayılmaktadır.

Reiki geleneksel tıp tedavisi görmekte olan hastaların iyileşme sürecini P hızlandırmaktadır. Ellerin kullanıldığı her türlü tedavi şeklinde (değişik türdeki masajlar, akupresür v.s) Reiki enerjisi geçerlidir. Reiki, beden ve ruhu dengelediği gibi, zihni de güçlendirir. Reiki bir din değildir ve hiçbir inanca bağlı tutulmaz. Çünkü ister inanın ister inanmayın inisiye olduktan sonra bu enerji kullansanız da kullanmasanız da vücudunuzdan akar, kaybolmaz. Reiki bir din yada tarikat değildir. Bir kişi yada zümreye ait değildir. Kullanımı son derece kolaydır. Enerji aktarımı sırasında uygulama yapılan kişiye, o kişiden de uygulama yapan kişiye herhangi bir problem geçmez. Reiki, uygularken konsantrasyon şart değildir. Siz inanmasanız bile o çalışır ve şifa verir.

Enerji alan hastanın da her zaman pozitif düşünceler içinde olması faydayı arttırır. Şunu unutmamak gerekir ki, kişi ne kadar enerji (şifa) alırsa alsın, düşüncelerini pozitif yönde değiştirmediği sürece fayda göremeyecektir. Reiki fiziksel, zihinsel, duygusal sorunların tümünde kullanılabilir. Japonya, Amerika ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde Reiki klinikleri bulunmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Usui Reiki

   REİKİ NEDİR ? Reiki Kaynağı Tibet olduğu sanılan bir uygulamadır. Oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir tekniktir.KanjiJaponcası iki kelimeden oluşan Reiki: “Her yerde varolan ruhsal yaşam enerjisi” anlamındadır (Rei: Her yerde varolan – Ki: Ruhsal yaşam enerjisi). Reiki üstatlarından bayan Takata Reiki’yi, “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak tercüme etmiştir. Çoğunluğun kabul ettiği tanım da budur. Çok akıllı ve güclü bir enerji olduğu için kötü amaçlı kullanılamaz. Reiki insan hayat

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Reiki'nin Usui Sistemine İlişkin Öyküsü

   Ruhsal Yaşam Kuralları Özellikle bugün özgür ve mutlu ol. Özellikle bugün sevin. Özellikle bugün korunmaktasın. Şuurlu olarak anı yaşa. Bereketleri müteşekkirlikle kabul et. Aileni, öğretmenlerini ve büyüklerini say. Ekmeğini dürüstçe kazan. Başkalarını kendin gibi sev.

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Usui Reiki Eğitimi

   Usui Reiki Eğitimi   Reiki Semirleri 3 aşamadan oluşur.       1.Aşama reiki semineri :Seminer reiki enerjisine açılma ve teorik eğitim olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır. Birinci aşamada kişi Reiki Master'dan (reiki öğretmeni) inisiyasyon alır. Bu Anadolu'da el verme dediğimiz olay gibidir. İnisiye olan kişi artık Reiki enerjisine kanal olmuştur

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

  • Usui Reiki ve Bilinmeyen (Işık) Aşamaları

   Hepimizin bildigi asamalar, 5-6 yil öncesine kadar 4 geleneksel Usui Reiki asamalarindan ibaretti. Ta ki bir grup Master arkadasimizin Japonya'ya gidip   (YILLARCA SÜREN) arastirmalari sonuclanana dek... Arastirmalar sonunda Usui Reiki ekolünün sadece   4 (MASTER/TEACHER) asamadan ibaret olmadigi anlasilmis, arti 4 (ISIK) asama daha ortaya cikmistir. Dr. Usui'nin de 8. isik asamasinda oldugu tahmin edilmektedir...4 geleneksel, 4'de isik asamalari olmak üzere   toplam sekiz asamadan olus

   , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

×
×
 • Yeni Oluştur...