Jump to content

Sahasrara (Taç Çakra)


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

sahasrara.jpg

 

Sahasrara (Taç Çakra), Kundalininin Gerçek Mekanıdır

 

Klasik betimlemeler kundalininin muladhara çakrada (1 çakra..kök) uyanışının üstünde dursalar da, kundalininin burada uyanması ve buradan yola çıkarak sırasıyla tüm çakraları uyandırması gerektiğine dair yaygın bir yanlış anlama vardır. Esasında, kundalininin mekanı gerçekte Sahasrara'dır. Muladhara sadece, diğer çakralar gibi, yönlendirici bir merkez ya da düğmedir, fakat çoğu insanın bu düğmeyi çalıştırması bir şekilde daha kolay olmuştur. Çakraların her biri bağımsızdır; birbirleriyle bağlantılı değildirler. Bu, eğer kundalini şakti muldhara'da uyanırsa, doğrudan doğruya sahasrara'ya, beyindeki belli bir merkeze gittiği anlamına gelir.Aynı şekilde, şakti swadhisthana'dan (2. çakra) doğrudan doğruya sahasrara'ya, Manipura 'dan(3. çakra) yine doğrudan sahasrara'ya geçer. vs..

Kundalini tek bir çakrada uyanabilir ya da bütün çakralar ağında uyanabilir. Her çakradan bu uyanışın şoku yukarıya sahasrara'ya doğru çıkar. Bununla birlikte, bu uyanış sürmez ve beyindeki bu merkezler tekrar hareketsiz hale dönerler.Kundalininin muladhara'ya dönmesiyle kastedilen budur. Eğer kundalini tek bir çakrada uyanırsa, bu çakranın özelliği olan deneyimler bilince girerler. Bu, kişi tek bir çakra için çalıştığı zaman da meydana gelebilir. Örneğin, swadhisthana çalışmaları sevinci ortaya çıkartır; Manipura çalışmaları daha çok kendini öne çıkartmaya neden olur; anahata'nın (4 çakra..kalp) uyarılması sevgiyi daha da yayar; vishuddhi (5. çakra..boğaz) çalışmaları ayırım yapmayı ve bilgeliği uyandırır ve ajna (6.çakra..üçüncü göz) çalışmaları sezginin ve belki de duyu dışı yeteneklerin akışını artırır. vs.

 

Eğer sinir sistemi büyük ölçüde harekete geçmişse, beynin genel uyanışı nedeniyle başka melekelere sahip olabiliriz. Bunun nedeni muhtemelen ağ oluşumu denen beynin daha aşağı ucundaki bir bölgenin uyarılmasıdır. Bu bölgenin işlevi tüm beyni harekete geçirmek ya da uykuda olduğu bir beyni dinlendirmektir. Bir ağ oluşumu ve bununla bağlantılı bölgelerin uyuma / uyanma döngülerinden sorumlu olan doğal bir ritmi vardır, bu büyük ölçüde, ışık, ses, temas gibi dışardan gelen ve otonom sinir sistemi yoluyla içerden gelen duyumsamalarlaysa harekete geçer. Kundalini çalışmalarının ve nefesi tutma gibi diğer güçlü yoğa çalışmalarının neden olduğu daha genel uyanıştan sorumlu olan bu otonom sinir sistemidir.

 

alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Sahasrara Çakra - Taç Çakrası

      Sahasrara Çakra - Taç Çakrası   Sahasrara başımızın üstünde yer almaktadır. Bütün bu çakralar ve deytiler Sahasra çakrasında temsil edilmektedir.   Kundalini Sahasraraya gelince, lotus yaprakları açılır ve aydınlanma olur. Başınızın üstünde kuvvetli bir atma hissi duyabilirsiniz ve sonrada başınızın üstünde serin esintiler çıkar. İşte bu zaman yeniden doğduğunuzu bilin.   Burda vibrasyonları hissetme duygumuz çalışmaya başlar. Kundalini bireysel idrakımızı evrensel idrak ile birleştirdiğin

      , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

×
×
  • Yeni Oluştur...