Jump to content

Hamilelikte Çatlaklardan Kurtulun...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Hamilelikte çatlaklardan kurtulun

 

1465661608671.jpg?4782563265220160612011942

 

Gebelikte sıkça görülen sorunların başında çatlaklar ve cilt lekeleri geliyor. Lekeler; C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli ürünlerle tedavi ediliyor. A ve E vitaminleri; cildin yenilenmesini sağlayıp görünümünü düzeltiyor. Çatlaklara karşı ise dengeli beslenip banyodan sonra vücudu nemlendirmek şart

 

Hormonal değişim, derinin gerilmesi ve kilo artışı nedeniyle hamilelik döneminde çatlak oluşumu sık karşılaşılan sorunlardan biri... Özellikle hamilelikte ani ve alması gerekenden fazla kilo alan kadınlarda, çatlaklar daha yoğun bir şekilde görülür. Özellikle gebeliğin son üç ayında karın, göğüs, bel ve kalça bölümünde çatlaklar meydana gelir.

 

Hamilelik döneminde çatlak oluşumunu önlemenin yolu; dengeli beslenme, bol su içme ve vücudun iyi nemlendirilmesinden geçer. Hamilelik sonrası çatlak tedavisinde ise lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi etkili yöntemler kullanılabilir. Lekeler ise, hamilelik döneminde sık rastlanan diğer bir cilt sorunudur. Leke tedavisinde C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünler tercih edilir.

 

Lekelere yönelik tedaviye lohusalık döneminden sonra başlanması gerektiğini söyleyen Dermatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Gökhan Okan, hamilelikte oluşan çatlak ve lekelerden kurtulma yollarını anlattı...

 

KABARIKLIK VE ÇUKURLAŞMA OLUŞABİLİR

bullet.jpg Çatlak; derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucu ortaya çıkan bir çeşit deri yırtılmasıdır. Çatlaklar ilk oluştuğunda pembemsi görünümdedir. Pembe çizgiler zamanla mora, sonra da soluklaşarak beyaza dönüşür. Çatlaklar sadece renk değişikliği şeklinde değil, aynı zamanda deride kabarık veya çukurlaşma şeklinde görüntü bozukluğuna da neden olabilir.

 

AÇIK TENLİLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR

bullet.jpg Çatlaklar; özellikle açık tenli kişiler, gelişme çağında ani kilo alan ve hızla boyu uzayan gençler, doğum nedeniyle karnı gerilen anneler ve genetik yatkınlığı olan kişilerde görülür. Gebelik çatlakları, gebeliğin son aylarında en belirgin halini alır. Uzun süreli kortizonlu krem kullananlar ve sistemik kortizon tedavisinde olan kişiler, çatlak gelişmesi açısından risk grubundadır. Karın, kalça, kolların iç yüzeyleri ve göğüs uçları; çatlakların sık görüldüğü bölgelerdir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlaklar daha az görülür.

 

DENGELİ BESLENME ŞART

bullet.jpg Gebelik döneminde çatlak oluşmasını tamamen önleyecek bir yöntem yoktur. Dengeli beslenmek, hızlı kilo alıp vermekten kaçınmak, düzenli ama çok zorlayıcı olmayan egzersizler ve vücudun nemlenmesine önem vermek; çatlakların oluşumunun azalmasında etkilidir. Özellikle banyo sonrası, vücuda mutlaka nemlendiriciler ve kremler sürülmelidir. Derinin nemini ve yağını artıran, elastikiyetini koruyan, genellikle lokal olarak kullanılan bazı ürünlerle, çatlaklarda azalma sağlanabilir. Ancak kremler, mutlaka hekim kontrolünde kullanılmadır.

 

KİMYASAL PEELİNG'LE VEDA EDİN

bullet.jpg Hamilelik sonrası dönemde, çatlak tedavisinde kimyasal peeling, dermoroller, lazer ve çeşitli dermo kozmetik kremler kullanılır. Medikal olarak, tretinoin (A vitamini) ve meyve asidi içeren ürünler tedavi edicidir. A vitamini içeren ürünleremzirme süresince kullanılmamalıdır. Tedavide; cilt tipi, çatlağın evresi, genişliği, bölgesi, mevsim gibi çeşitli faktörler göz önüne alınır.

 

GENETİK FAKTÖRLER DE ETKİLİ

bullet.jpg Hamilelik döneminde kadınların yaşadığı cilt sorunlarından biri de lekelenmelerdir. Lekeler, esmerlerde daha belirgindir. Leke oluşumu, gebeliğin erken dönemlerinde başlar, lohusalık dönemlerinde şiddeti azalır. Hormonaldeğişim ve genetik faktörler de lekelere zemin hazırlar.

 

TEDAVİYE ERKEN BAŞLANMALI

bullet.jpg Çatlaklar üç evrede gelişir. Başlangıç evresinde, renkleri mor veya soluk kırmızıdır. Bu aşamada dokuda kan dolaşımı artmıştır. Dokuda düzensiz salgılanan kolajen ve elastin üretimi, tedaviyle kontrol altına alınabilecek düzeydedir. Bu evrede yapılacak tedaviler olumlu sonuç verir. Daha sonra çatlaklardaki kırmızı görüntü yerini beyaza bırakır. Beyaz aşamada yapılan tedaviler, daha zor ve uzun sürede yanıt verecektir. Ama yine de tedaviye her safhada başlamakta fayda vardır.

 

RENK AÇICILAR DA KULLANILIYOR

bullet.jpg Cilt yüzeyinde oluşan lekeler, gebelik ve lohusalık döneminde C vitamini ve fitikasit gibi bitkisel içerikli doğal ürünlerle tedavi edilir. Lohusalık bitiminde kimyasal içerikli renk açıcılar ve peeling yöntemiyle lekelerde belirgin şekilde azalma sağlanır. Peeling işlemiyle, renkte açılma sağlanırken aynı zamanda cilt parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...