Jump to content

Elma Sirkesinin 8 Farklı Kullanımı...


Renan

Önerilen Mesajlar

Elma Sirkesinin 8 Farklı Kullanımı

 

1-elma-sirkesi-150x150.jpg

 

Sindirim Sorunları

 

Elma sirkesi, vücudun enzim üretimini arttırma özelliğine sahiptir ve bu sayede zararlı bakterilerin yok edilmesini kolaylaştırır ve mide asitlerini düzenler. Gaz, kramplar ve kabızlık gibi sindirim sorunları için birebirdir ve genel olarak da sindirim sisteminin düzgün işlemesine yardımcı olur. Yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı elma sirkesi içmenizi öneririz.

 

Kilo Vermek

 

Yıllar içinde, elma sirkesinin kilo vermekte çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. İçerdiği asetik asitler, özellikle karın, bel ve bacak bölgelerindeki yağları yakmaya yardımcı olur.

 

Elma sirkesinin bu özelliğinden yararlanmak için iki çorba kaşığı sirkeyi suya katın ve tercihen aç karnına için.

 

Şeker Hastalığı

 

Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak elma sirkesi tüketmek kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmaya yardım eder. Şeker hastalığına karşı, iki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla sulandırın ve gece yatmadan önce için. Ayrıca, dengeli beslenmeyi ve doymuş yağlardan ve rafine şekerden kaçınmayı da ihmal etmeyin.

 

Cilt Mantarı

 

Elma sirkesi, candida albicans olarak bilinen ve ciltte enfeksiyonlara yol açabilen bir mantar türüne karşı oldukça etkilidir. İçerdiği asetik asitler bu mantarı tamamıyla yok edecektir.

İki üç bardak kadar elma sirkesini ılık su dolu bir küvete katın ve 15 dakika içerisinde kalın. Ayrıca, bir tatlı kaşığı elma sirkesini bir tatlı kaşığı suyla karıştırarak mantarlı bölgeye doğrudan da uygulayabilirsiniz.

 

Eklem Sorunları

 

Elma sirkesi artrit (eklem iltihabı) ve osteoartirite karşı da etkilidir. Bu rahatsızlıkların yol açtığı baskı, ağrı ve sıkıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, yaraları iyileştirmekte ve bacak kramplarını geçirmekte de faydalıdır.

 

Elma sirkesi, bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya ve eklemlerde birikerek ağrıya neden olan ürik asit tortularını çözmeye yardım eden malik asit içerir.

 

Önerilen, iki çorba kaşığı elma sirkesini bir bardak ılık suyla karıştırıp içmektir. İçmeden hemen önce bir çorba kaşığı da bal ekleyebilirsiniz.

 

Saçlar

 

Nemli saça üç çorba kaşığı elma sirkesi uygulamak, saçlara doğal bir parlaklık kazandırmanın ve kepeğin önüne geçmenin çok iyi bir yoludur. Elma sirkesi, kafa derisinin pH dengesini kontrol etmeye ve kaşıntıyı gidermeye yarar. Yağlı saçlar için uygundur. Ancak, kaşıntı ve yanmaya neden olabileceği için çok sık uygulamamaya dikkat edin.

 

Sivilce ve Lekeler

 

Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle elma sirkesi, cilt bakımında kullanılmak için çok uygundur. Cildinizde sivilce ve lekeler oluştuğunda, cildin asit dengesini geri kazanmasına yardım ederek yağlanmanın ve cilt kuruluğunun önüne geçer.

 

Bir miktar elma sirkesini aynı miktarda suyla karıştırarak bir losyon hazırlayın ve bunu doğrudan cildinize uygulayın.

 

Evde

 

Sağlığınız ve cilt bakımınız dışında elma sirkesinin ev içerisinde de pek çok kullanımı vardır. İşte bunlardan bazıları:

 

- Elma sirkesini bir sprey şişesine doldurarak pencereler ve kapılar gibi karıncaların girebileceği yerlere sıkmak karıncaları durduracaktır.

 

- Elma sirkesi harika bir ev yapımı böcek kovucudur ve böcek sokmalarını önler, elma sirkesini sulandırın ve cildinize uygulayın.

 

- Evcil hayvanlarınızın pirelenmesini önleyin. Evcil hayvanınızın banyo suyuna biraz elma sirkesi eklerseniz pireleri uzak tutmuş olursunuz. Ayrıca, pirelerin olduğu yerlere küçük bir kap içerisinde elma sirkesi koymak da onları kaçıracaktır.

 

- Elma sirkesi temizlik ve parlatma için birebirdir. Tek yapmanız gereken suya biraz elma sirkesi ekleyin ve yüzeyleri temizlemek için bu karışımı kullanın.

 

- Harika bir yağ çıkarıcı ve mikrop öldürücü olan elma sirkesi, mutfak aletlerini temizlemek için de idealdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...