Jump to content

Doğal Artrit Tedavileri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Doğal Artrit Tedavileri

 

1-artrit.jpg

 

Artrit, eklemlerin aşırı kullanılmasından, travma sonucu veya enfeksiyon nedeniyle, artık hem kadınlarda hem de erkeklerde daha sık görülmeye başladı. Bu yazımızda size bir kaç doğal artrit tedavisinden bahsedeceğiz.

 

Artrit çeşitli nedenlerden dolayı ağrılı olabilir ve rahatsızlık verebilir; ve artriti olan kişiler eklemsel enjeksiyon veya ilaçlar gibi tedavilerden genelde uzak dururlar. Bu tarz rahatsızlık veren tedaviler yerine hazırlaması ve uygulaması hem daha ucuz hem de daha rahat olan, doğal tedavi alternatifleri tercih edilebilir.

 

Artrite iyi gelen tedaviler

 

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, bazılarımız artritin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için evde hazırladığımız doğal tedavileri tercih ederiz. Bu tedavilerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Zencefil

 

2-zencefil.jpg

Zencefil en güçlü doğal anti-enflamatuar ve analjeziklerden birisidir. Zencefil tüketmek özellikle de romatizmal artritin neden olduğu enflamasyonu ve ağrıyı ciddi miktarda azaltır.

 

Kullanımı

Günde iki sefer veya size önerildiği sıklıkta yaklaşık 15 gram (bir iki tatlı kaşığı) zencefil tozu tüketin.

 

Ihlamur çiçeği

 

Ihlamurun idrar söktürücü özelliği terlemeyi ciddi oranda arttırabilir, peki bu bizim işimize neden yarıyor? Terlemenin artması vücutta biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve böylece eklemler gevşer ve artritin neden olduğu rahatsızlık azalır.

 

Kullanımı

Bir bardak suyun içerisine yarım tatlı kaşığı kuru ıhlamur ekleyerek çay hazırlayabilirsiniz. Birkaç hafta, günde birkaç bardak tüketin.

 

Kapari

 

Kapari eklem sağlığına iyi gelen bir başka idrar söktürücü bitkidir.

 

Kullanımı

Salatalarınıza kapari ekleyebilirsiniz, ayrıca bağ dokuları gevşetip dizleri rahatlatan çeşitli beslenme düzenleri ve diyetler de bulabilirsiniz.

 

Kenevir tohumu

 

Kenevir tohumu, içerdiği Omega-3 ve Omega-6 gibi yağlar sayesinde ağrıyan eklemlere çok iyi gelir.

 

Kullanımı

Kenevir tohumlarını istediğiniz yiyeceğe, istediğiniz öğünde ekleyebilirsiniz.

 

Siyah kuşüzümü yağı

 

Siyah kuşüzümü yağının anti-enflamatuar özellikleri eklem sorunlarına iyi gelir. Özellikle romatizmal artrit gibi hastalıklara karşı çok etkilidir.

 

Kullanımı

Günde 500 miligram tüketmenizi öneriyoruz.

 

Gecesefası yağı

 

3-%C3%A7i%C3%A7ek.jpg

Gecesefası düzenli kullanıldığında artritin kendisinin tedavisinde etkili olmasa da,eklem ağrılarını azaltıp daha esnek olmanızı sağlayacaktır.

 

Kullanımı

Günde 350 miligramı geçmemeye dikkat ederek, gün içerisinde yiyeceklerinize iki üç damla gecesefası yağı ekleyin.

 

Pelinotu

 

Pelinotu içerdiği askorbik asit, klorik asit ve salisilik asit sayesinde anti-enflamatuar özellikleri olan bir bitkidir.

 

Kullanımı

Bir bardak suya yarım tatlı kaşığı kuru pelinotu ekleyip 10-15 dakika deminin çıkmasını bekleyin. Biraz tatlandırıcı ekleyin, bu karışımdan günde 3 bardak için.

 

Elma sirkesi

 

4-elma-sirkesi.jpg

Elma sirkesi eklemler üzerindeki anti-enflamatuar etkisi nedeniyle artrit hastalarına sıkça önerilmektedir.

 

Kullanımı

Bir bardak sıcak suyun içerisine iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal ekleyip için.

 

Unutmayın!

 

Bu bitkilerin, çaylar ve yiyeceklerin hepsi bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir vedaha güçlü bir bağışıklık sistemi ile bedeniniz, eklemlerinizde biriken toksinleri daha rahat atacaktır. Artrit ve benzer ağrılı durumların nedeni, çoğunlukla bu tarz toksinlerin birikmesidir.

 

Artrite iyi gelen aktiviteler

 

Bu sağlıklı ve doğal artrit tedavilerine ek olarak çeşitli aktiviteler de yapabilirsiniz:

 

Yüzmek

 

Pek çok doktor rahatlamak ve gevşemek için yüzmeyi önermektedir. Ayrıca yüzmek, eklemler üzerine en az baskı yapan spordur.

 

Zihin ve beden terapileri

 

Çalışmalar, dinlenme ve rahatlama terapileri ile hem zihninizi hem de bedeninizi gevşetip bir denge oturtmanın hem stresi azalttığını hem de eklem ağrılarına iyi geldiğini göstermektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...