Jump to content

Dünya Turu Fiyatları


Melâl

Önerilen Mesajlar

Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek kesinlikle zordur. Eğer sırt çantanızı alıp özgürce yola düşüp keşfetmeye çıkacaksınız ortalama masraflarınız 1,500-2,000 TL tutacaktır. yanınızda konaklama masraflarını paylaşabileceğiniz partneriniz varsa bu maliyetlerin daha da düşmesini sağlar. Diğer yandan dünya turu ülkeleri arasındaki geçişleri hep uçakla yapmayı düşünen, otelde kalmaya meraklı konforuna düşkün birisiyseniz aylık masrafların 3,000 TL ve yukarısı olması beklenir.

 

Bu masraflar her zaman kişiye, seyahat tarzına, esnekliğe ve pazarlık yeteneğine göre değişkenlik gösterecektir. Dünya turu fiyatları ve masrafları için net bir şey duymayı kimseden beklemeyin.

Dünya turu için ayrılacak para, hem kadar uzağa, hem de ne kadar süreyle yolda kalabileceğini belirleyecek. Gidilecek yerde ki günlük harcamalar ve uçuş masrafları her şehre veya kıtaya göre değişkenlik gösterecektir.

Öncelikle dünya turu masraflarını birkaç kategoriye ayırmak gerekiyor.

[h=2]Ulaşım[/h]

 

Uçak, otobüs, tren ve taksi fiyatlarını kapsıyor. Kıtalar arası uçuşların her zaman pahalı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Seyahat ederken pahalı ulaşım araçları yerine otobüs ve tren gibi nispeten ucuz yolları kullanmak ulaşım masraflarını düşürmek açısından önemlidir. Yolculuk ve yolda olmak başlangıçta zor veya yorucu gelebilir. Dünya turu sürerken, gidilen her yeni destinasyondaki keşifler ve heyecanlar, zamanla ulaşımdaki güçlükleri gölgede bırakır. Keyifli bir macera için kim biraz olsun zorluk çekmek istemez?

[h=2]Konaklama[/h] Dünya turu maliyetini etkileyen faktörlerden biri de kalacak yer masraflarıdır. Masrafları iyi yönetmek ve olduğunca çok yolda olabilmek için yıldızlı otellerden uzak durup hostel tarzındaki konaklamalar tercih edilmelidir. Hostel nedir bilmeyenler linki tıklayarak başlayabilir. Hosteller diğer gezginlerle sosyalleşmek, bilgi ve ilham almak için de en iyi yerlerdir. Hiç hostel deneyimi olmayanların, aynı odayı başkalarıyla paylaşma düşüncesi belki biraz garip veya rahatsız edici gelebilir, ancak 2 yıl boyunca durmadan seyahat eden birisi olarak söyleyebilirim ki hosteller gezgin dostu en iyi konaklama yerleridir.

Dünya turunda öncelik konfor değildir; yeni yerler görmek, dünyamızın inanılmaz güzelliklerine şahit olmak, farklı kültürleri anlamak ve yeni arkadaşlarla tanışmak konfordan ödün vermeye kesinlikle değen şeylerdir.

[h=2]Yeme-İçme[/h]

Şüphesiz kaçılamayacak masraflardan birisi de yeme-içme masraflarıdır. Dünya turu yepyeni lezzetlerin, yöresel kültüre ait hiç bilinmeyen yemeklerin keşfedilmesi için yeni kapılar açar. Damak tadını değiştirmek kolay değildir, ancak yeni lezzetlere de açık olmak gerekir. Seyahatlerde restoranlarda yemek bütçeyi alt üst edecektir. Deneyimli gezginlere, iyi ve ucuz yemek nerede yenir diye sorsanız size gösterecekleri 2 adres vardır; sokak tezgahları ve yerel pazarlar (market) diyeceklerdir. Restoranda 10$’a yemek yerine, sokak tezgahında 2$ vererek nefis bir yemek yemek mümkünüdür. Ben sokakta yemem diyenlerin dünya turunun daha kısa süreceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

[h=2]Aktiviteler[/h] Bu kişiye göre çok faklı olabilecek diğer bir dünya turu masrafıdır. Kimisi için sadece şehirleri ve tarihi, kültürel yerleri görmek yeterli olabilir. Bu durumda ulaşım ve giriş ücretleri dışında fazla bir masraf olmayacaktır. Oysa kimisi şehrin güzellikleri dışında, faklı aktivitelerle eğlenerek macera da yaşamak ister. Tekne turları, dalış, kaya tırmanışı, bungy jumping, paraşütle atlama, fil safarileri, kanoyla dolaşma… gibi birçok farklı aktivite maceracı gezginlerin seyahatlerinde olmazsa olmazıdır.

Dünya turunun en güzel yanlarından birisi de, daha önce hiç yapılmamış aktiviteleri yapma şansını vermesidir. Korku veya endişeye gerek duymadan aktivitelerden faydalanmalıdır. Bali’ye gidip dalış, Tayland’da gidip fil safarisi, Borneo’ya gidip trekking yapmadan geri dönmemeli.

[h=2]Diğer Masraflar[/h] Yukarıdaki masrafların dışındaki çamaşırları yıkatmaktan tutun, diş macunu ve şampuana, vize ücretlerinden turun, yeni sandalet almaya kadar olan masraflardır. Bu masraflar diğer masrafların yanında oldukça küçüktür.

Dünya turuna çıktığınızda mutlaka not defterinize veya akıllı telefonunuzun not kısmına; yada daha da iyisi Awesome Note veya Evernote gibi uygulamalardan birine, o ülkeye dair yaptığınız her kuruş masrafı not edin. Ülkeye adımınızı attığınız andan başlayarak harcadığınız her kuruşu not etmekten çekinmeyin ve haftalık periyotlarla ne kadar masraf yaptığınızı kontrol edin. Bu şekilde en çok masrafınızın hangi kategorinin tuttuğunu, bu şekilde devam ettiğinizde daha ne kadar yolda olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 

Dunya-Turu-Fiyatlari.jpg

 

 

Unutmayın, dünya turu eğlenmek, öğrenmek ve heyecan duymak anlamına geliyor. Elinizdeki bütçeyi iyi yöneterek dünya turu süresini uzatmak ve keşfetmekten ödün vermemek sizin elinizde. Bir gün gezinizi sonlandırıp da eve döndüğünüzde keşke şunu da yapsaydım dememek için, karar verirken iyi düşünmek şart. Gerekirse yeme-içme ve yol masraflarından kısıp aktiviteye daha fazla bütçe ayırmak en iyisidir.

Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek çok zor. Hostelde uyuyun, kendi yemeğinizi pişirin veya sokakta yiyin, halk otobüslerine binin veya yürüyün, trene binin; ancak size her hatırladığınızda heyecan verecek ve yaşıyor olduğunuzu anımsatacak aktivitelerden kısmayın. Dalış yapın, trekkinglere gidin, yanardağa tırmanın, tekne turuna çıkın… Keşfedin!

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gittigin ülkeye bagli yanina belirli para alman gerekiyor. Hostelde yatip kalkip zor olabilir kendi camasirlarini kendin yikaman gerekiyor disarda yemek yeme vs. komforlu degildir.

Kendim kaldim 3 haftaligina arkadaslarla tanistim ama ben hostelde kalmadim özellikle yemek konusu pahalli geliyor disardan yemek yemek birde bir odada 8 - 10 kisi beraber konakliyorsun gece boyu eglenen cok oluyor.. felan

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kuran'da Düz Dünya

   Bu konuda onlarca makale yayınlandı, yazıldı, çizildi. Tv programları, Youtube'da konuya ilişkin sözde hep çürütülen yüzlerce videolar mevcut. Bu sefer İslami kesimi ayrılığa iten bu konuya Kuran-ı Kerim'i ele alarak yazalım. İslam kitabında dünya küre değil düz olarak geçmektedir. Makalenin devamında ayetleri ve tefsirlerini tek tek yazacağım. Bunları da diyanetin sitesinden ekleyeceğimi en başta belirtirim. Bakalım Kuran'da dünya hangi şekildeymiş göreceğiz! Çünkü birisi çıkıp Kurana göre "dün

   , Yer: Diğer Din ve İnanışlar

  • Bir Solukta Evren Ve Dünya Tarihi / Jeremy Black, Ian Crofton

   Bilim baş döndürücü bir hızla gelişirken dünya tarihinin canlıların evrimiyle ve canlıların evriminin de evrenin oluşumuyla çok yakından ilintili olduğu apaçık ortaya çıkıyor. İnsanın ve uygarlığın doğuşu ile gelişimini iyi anlayabilmek için evrenin nasıl meydana geldiğini, yıldız ve gezegenlerin nasıl oluştuğunu, Dünya’nın neden yaşamın ortaya çıkmasına elverişli koşullara sahip olduğunu kavramak gerek. Bir Solukta Evren ve Dünya Tarihi’ni aşağıdaki konu başlıkları altında okuyacaksınız:

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • Zalim Dünya

   Hep duyardım bu sözü de ... Ölümün verdiği çaresizlik ve acı devam ediyor bugün 38. Gün babamın sesini duymadım😔  Benim al yanaklı çiçek gibi babam toprak oldu gidip o mezarı açıp babama doya doya sarılmak istiyorum ölüyorum hergün ölüyorum işte yaşadığımız dünya işte bu kadar zalim bu dünya.  Okuyanlar nolur bana sabır için dua edin acıdan hergün ölüyorum ah babam ah benim güzel babam 

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Cosmic Crisp: Buzdolabında 'Bir Yıl Dayanan' Yeni Elma Türü...

   Cosmic Crisp: Buzdolabında 'Bir Yıl Dayanan' Yeni Elma Türü Yaratılması 20 yıl süren ve buzdolabında bozulmadan bir yıl kalabileceği belirtilen yeni bir elma türü Pazar günü ABD'de piyasaya sürüldü. Cosmic Crisp (Kozmik Kıtır) adı verilen elma türü, Honeycrisp ve Enterprise türü elmaların melezlenmesiyle elde edildi. Washington Devlet Üniversitesi'nde ilk denemesi 1997'de yapılan melez elmanın piyasaya sürülebilir hale getirilmesi için bugüne kadar 10 milyon dolar harcandı.

   , Yer: Bilim & Teknoloji

  • 100 Objede Dünya Tarihi / Neil Macgregor

   İnsanlık tarihi, bizler bu dünyada izimizi bırakmak, hayranlık uyandırmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için yeni şeyler yarattıkça yazıldı. 100 Objede Dünya Tarihi, bizden önceki medeniyetlerden günümüze şans eseri ulaşan objeleri geçmiş yaşamlara ışık tutan birer prizma gibi kullanarak tarihe yepyeni bir kapı aralıyor.   British Museum’un eski yöneticisi Neil MacGregor, alanında çığır açan bu kitabında insanlığın şaşırtıcı dönüm noktalarından ve icatlarından hareket ederek tarih boyunca m

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

×
×
 • Yeni Oluştur...