Jump to content

Hergün Üzüm Yiyerek Bedeninizi Koruyun...


Renan

Önerilen Mesajlar

Hergün Üzüm Yiyerek Bedeninizi Koruyun

 

Grapes-150x150.jpg

 

Üzümün faydaları

 

Red-grapes-1024x680.jpg

Kırmızı üzüm Romalılar ve Yunanlılar tarafından çok kullanılan ve sevilen bir meyveydi. Tatlı tatları ve besleyici olmalarının yanı sıra, kırmızı üzümün başka özel özellikleri de bulunmaktadır:

 

- Kanseri önler: cezbedici kırmızı rengi daha üzümü gördüğümüz anda bize yüksek miktarda antioksidan ve kanserle savaşmak için çok yararlı olan, fenolik karışımlarla birleşmiş serbest radikaller içerdiğini gösteriyor.

 

- Kalp ve damarlar hastalıklarını önler: içerdiği antosiyaninler, tanenler ve flavanoidler kalp sağlığı için çok yararlıdır. Damar genişletici özelliği sayesinde, damarlarda tortu birikmesi önlenir ve böylece damar sertliği gibi sağlık sorunlarının oluşması engellenir.

 

- Kabızlığı önler: kırmızı üzün bolmiktarda lif içerir, kabuğu ve çekirdekleri ile yediğinizde ise laksatif etkisi vardır.

 

- Midenize iyi gelir: üzüm suyu içmek sindirime yardımcı olur.

 

- Enfeksiyonları önler: kırmızı üzüm çok güçlü bir virüs ve bakteri önleyicidir ayrıca kan ve organları arındırmakta da çok yararlıdırlar.

 

- Folik asit: beslenme uzmanları hamile kadınlara, hamileliklerinin ilk birkaç ayında kırmızı üzüm yemelerini öneriyor. Hücre bölünmesini arttırıp, ilk birkaç haftada gebeliğin düzgün ilerlemesini sağlıyorlar.

 

Ancak kırmızı üzümün yüksek şeker oranının diyabet hastaları için iyi olmadığını unutmamalısınız.

 

Yeşil üzümün yararları

 

Green-grapes-1024x721.jpg

Üzüm çeşitliliğinin en iyi yanı, yıl boyunca üzüm bulabilmeniz! Eğer marketlerde veya manavda uygun fiyatlı, güzel üzümlere denk gelirseniz, olabildiğince sık almaya çalışın.

 

- Düşük yağ: yeşil üzümde kırmızı üzümden daha az şeker bulunur. Karbonhidrat açısından zengindir ve tadı biraz asidiktir.

 

- Kolesterol ve sodyum içermez: Böbrek, karaciğer ve bağırsak fonksiyonları için çok yararlıdır. Yüksek oranda potasyum içerirler ve pek çok farklı diyette kullanılabilirler.

 

- Mineral açısından zengindir: özellikle de demir ve potasyum açısından. Bu sayede vücuttaki dokuların yeniden oluşmasına yardımcı olur, kalp fonksiyonlarını geliştirir ve vücudumuzdaki oksijen dolaşımını sağlayan kırmızı hücrelerin üretilmesini tetikler.

 

- Kolon kanseri, prostat kanseri ve Alzheimer hastalığını önler: Bütün bu özellikler in nedeni şarabın içinde bulunan antioksidan bir madde olan resveratrol ve kateşindir. Güçlü birer antioksidan olan bu maddeler, bahsettiğimiz hastalıkların önlenmesine yardım eder.

 

- Kemiklere iyi bakar: İçindeki K ve B1 vitaminleri sayesinde yeşil üzüm, kemiklerin daha uzun süre sağlıklı ve güçlü olmasına yardım eder.

 

Sağlığınıza iyi gelmesi için ne kadar üzüm yemelisiniz?

 

Grape-juice.jpg

Her gün üzüm tüketmek çok yararlıdır. Yeşil veya kırmızı, ister sizin için en yararlı olanı isterseniz de en kolay bulabildiğinizi seçin. Günde bir salkım üzüm yemek sağlığınıza iyi gelecektir, eğer salkım üzüm bulamazsanız ana öğününüzden sonra bir bardak taze üzüm suyu da içebilirsiniz.

 

Unutmayın, üzümü kabuğu ve çekirdekleri ile tüketmek kabızlık için iyi gelecektir ama eğer bir meyve suyu karışımı yapıyorsanız kabuk ve çekirdeklerini ayıklayabilirsiniz de. Zaman içinde sağlığınızdaki değişiklikleri fark edeceksiniz.Kırmızı ve yeşil üzümlerin sağlığımıza olan inanılmaz katkılarını gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...