Jump to content

Cam Nasıl Bulundu?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cam nasıl bulundu?

 

cam1_080515.jpg

 

Günlük hayatımızda sıkça kullandığımız cam, nasıl bulundu?.. İlk olarak hangi uygarlık tarafından kullanıldı?..

 

Cam ya da sırça, saydam veya yarısaydam, genellikle sert, kırılgan olan katı bir malzemedir.

 

Antik çağlardan beri gerek inşaat malzemesi, gerekse süs eşyası olarak camdan faydalanılmaktadır. Günümüzde halen basit araç gereçlerden iletişime ve uzay teknolojilerine kadar çok yaygın bir kullanım alanı vardır.

 

Günlük hayatımızda da camı sık sık kullanırız. Su içtiğimiz bardak, taktığımız bir kolye ucu, odamızdaki avize bile camdan olabilir. Camın bulunması çok eski tarihlere dayanmaktadır. Ancak tarih ve nerede yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Camın yapımında temel maddeler olarak kullanılan kum, soda külü (veya potas) ve kireç, yüksek ısıda birlikte eritilir. Bu maddeler dünyanın çok yerinde fazla miktarda bulunabileceği için, cam yapımı da söz konusu çevrelerdeki ülkelerden herhangi birinde keşfedilmiş olabilir.

cam_080515.jpg

 

Bazı kaynaklara göre bu keşfin, bugünkü Suriye’de kurulmuş olan Fenikeliler tarafından yapıldığı söylenmektedir. İddiaya göre, sözde bir geminin mürettebatı, Suriye’deki bir nehrin ağzında karaya çıkmış. Yemek pişirmek için hazırlık yaptıklarında, kaplarını desteklemek, üzerine oturtmak için taş bulamamışlar. Geminin ambarındaki güherçile (bir cins sodyum bileşimi, potasyum nitrat) kalıplarından yararlanmayı düşünmüşler. Ateş güherçileyi eritmiş, çevredeki kumla karışan eriyik sodyum bileşiği, sıvı cam halinde akmaya başlamış. Suriye’nin cam yapımında en eski bölgelerden biri olduğu bir gerçektir. İlk olup olmadığı ise bilinmemektedir.

 

Ticaret konusunda dünyaca bilinen Fenikeliler, kendilerini “tüccar” olarak adlandırmışlar ve Akdeniz çevresindeki bütün ülkelere camdan yapılmış şeyler satmışlardır.

 

İlk çağlarda cam yapıldığı bilinen bir başka ülke de Mısır’dır. İsa’dan 7000 yıl önceye kadar uzanan eski Mısır mezarlarında, cam boncuklar ve süs eşyaları bulunmuştur. Ancak, bu süs eşyalarının Suriye’den gelmiş olabileceği ihtimali de bulunmaktadır. İsa’dan 1500 yıl önce Mısırlıların kendi camlarını yaptıkları bilinmektedir.

 

Mısırlılar dövülüp ufalanmış kuvartz taşlarını kumla karıştırır ve camın rengini değiştirirlerdi. Zamanla, bu karışıma kobalt, bakır ya da manganez katmayı da öğrenmişlerdi. Böylelikle, canlı mavi, yeşil veya mor renklerde camlar elde edebiliyorlardı. İsa’dan önce 1200 yıllarından sonra, Mısırlılar cama şekil vermeyi de öğrendiler. Fakat boruyla üflenerek camın şekillendirilmesi, Hristiyanlığın ilk dönemlerine ait bir uygulamadır.

 

Eski Romalıların da cam yapımında kendilerini geliştirdikleri bilinmektedir. Romalılar camdan, dekor ve süsleme unsuru olarak büyük ölçüde yararlanmışlar, duvar kaplamaları için ince cam panolar bile yapmışlardı.

 

Hristiyanlık döneminde, cam artık pencerelerde kullanılmaya başlamıştı. Üzerinde tarihi yazılı en eski cam, M Ö. 1551 -1527 yıllarında yaşayan Firavun Amenhotep’e ait iri bir boncuktur. Bu boncuk şimdi, İngiltere de Cboford müzesinde sergilenmektedir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Satranç Nasıl Bulundu?..

   Satranç Nasıl Bulundu?   Satranç, iki oyuncu arasında oynanan bir zekâ oyunudur. Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8'lik kare bir alan üzerinde satranç taşlarıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tar

   , Yer: Genel Kültür

  • İnsülin - İnsülin Nasıl Bulundu?

   İnsülin, moleküler ağırlığı 5.8 kilodalton (kDa) olan, polipeptit yapılı ve vücuttaki karbonhidrat özüştürmesinin düzenlenmesinde glukagon ile birlikte rol alan bir hormondur. Kan şekerini düşürücü etki yapar. Pankreasın hormonal salgı birimleri olan Langerhans adacıklarından salgılanan insülinin adı da Latince'de "ada" anlamına gelen "insula" sözcüğünden türetilmiştir. İnsülinin, karbonhidrat özüştürmesinin birincil dengeleyicisi olmanın yanında, karbonhidrat metabolizması ile ilişki içinde bu

   , Yer: Ansiklopedi

  • Kaşıkçı Elması Nasıl Bulundu ?

   Osmanlı hazinesinin meşhur “Kaşıkçı Elması” IV. Mehmet zamanında fakir bir adam tarafından İstanbul Yenikapı’da bir çömleğin içinde bulundu. Adam Elmas’ı iki tahta kaşık karşılığı bir kaşıkçıya devretti. Kaşıkçı da Elması çok ucuz bir bedele kuyumcuya sattı. Hadise anlaşılınca Elmas, Sultan IV. Mehmet tarafından hazineye alındı.

   , Yer: Genel Kültür

  • Himalaya Tuzu Nasıl Bulundu?..

   İnsanoğlunun en önemli, vazgeçilmez ve hiçbir maddeyle değiştirilemez besin kaynağı!   İçindeki 84 mineral ve iz minerali,hatta özel molekül yapısı ile tartışmasız en değerlisi! Himalaya kristal sofra tuzu!   Yaklaşık 250 milyon yıl öncesi kuruyan denizlerden arta kalan tuz yataklarından bazıları uzun yıllar yüksek basınç altında kalarak kristalleşmişlerdir.Bu tuzların en büyük özelliği oldukça küçük molekül yapısına sahip olmalarıdır.Kristal tuzların küçük molekül yapısı,hücre zarından ko

   , Yer: Genel Kültür

  • Teflon Nedir ve Nasıl Bulundu?..

   Israrcı iddiaların aksine Teflon, Uzay programının bir yan ürünü olarak bulunmamıştır.   Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) ya da akışık floropolimer’in ticari adıdır, 1938′de Roy Plunkett tarafından tesadüfen keşfedilmiş ve ilk kez 1946′da ticari olarak satışa sunulmuştur.   Plunkett, soğutma işlemlerinde kullanılan kloroflorokarbonlarla (CFC) deney yaparken, bir numunenin bir gecede garip özellikleri olan beyazımsı, mumumsu bir kalıp haline geldiğini gördü: Bu garip özellikler, bu madde

   , Yer: Genel Kültür

×
×
 • Yeni Oluştur...