Jump to content

Arılar Dans Ederek Konuşurlar!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Arılar dans ederek konuşurlar!

 

ar%C4%B1250216.jpg

 

Arıların kendilerine özgü bir dilleri olduğunu biliyor muydunuz? Arılar, dans ederek birbirleriyle anlaşırlar. Dans hareketlerinin farklı anlamları vardır.

 

İnsanlar konuşarak anlaşır. Peki, ya arılar? Bir kovandaki kraliçe arı ile işçi arılar arasında ya da işçi arıların birbiriyle iletişim kurması mümkün müdür?

 

Avusturyalı hayvan davranış bilimcisi Karl Ritter von Frisch, 1927 yılında “Dans Eden Arılar” isimli bir kitap yayımladı. Frisch’in kitabı, arıların davranışları, yaşayışları ve iletişim biçimlerine ilişkin araştırma sonuçlarını anlatıyordu.

 

Kitap, bilim dünyasında şaşkınlıkla karşılandı. Frisch’in çalışmaları yıllar sonra takdir gördü ve 1973 yılında Fizyoloji alanında kendisine Nobel ödülü verildi.

 

Frisch, başlangıçta, arıların dans ederek birbirleriyle iletişim kurduğunu anlamış, ancak danslarının anlamını tam olarak çözememişti. Yıllar süren araştırmaların ardından arıların dans biçimleri ile ne anlatmak istediklerini anladı.

 

Arılar arasında ciddi bir işbölümü vardır. Kovandaki arıların hepsinin bu işbölümü içinde belli işleri bulunur. Kovandan çıkan bir işçi bal arısı güzel bir çiçek kaynağı bulup kovana döndüğünde kanatlarını çırparak ve dans ederek diğer arılara bu kaynağın yerini anlatır. Öncü işçi arının mesajını alan kovandaki diğer arılar tarif edilen çiçeğe gider.

 

Bilim insanları, arıların, insanlar dışında sembolik dil kullanan tek canlı grubu olduğuna inanmaktadır.

ar%C4%B125021601.jpg

Araştırmalar arıların danslarını temel olarak iki gruba ayırırlar.

1. Çember dansı

2. Sallantı dansı

 

Çember dansı:

Arılar, çember dansını yakın yerleri tarif etmek için kullanırlar. Örneğin kovandan en fazla 100 metre uzaklıkta iyi bir kaynak bulan işçi arı çember dansı ile burayı diğer arılara tarif eder. İşçi arı, saat yönünde ve aksi yönde hızlı hareketlerle çember çizer. Diğer arılar, bu dansla, kaynağın yakın olduğunu anlarlar.

 

Sallantı dansı:

 

Arıların ikinci dansı “sallantı dansı”dır. Çember dansına göre oldukça karmaşıktır. Çünkü işçi arı bu dans ile sadece iyi çiçek kaynağının yerini değil, yön ve uzaklığını da diğer arılara anlatır.

Bu dans sırasında işçi arı, önce vücudunun arka kısmını sağa sola sallar, düz bir çizgi üzerinde koşar. ardından sağa ya da sola döner, vücudunu sallamayı bırakarak dansın başladığı yere döner. Sonra dansı tekrar eder.

 

Örneğin, işçi arı yerçekiminden yukarı doğru dans ederse, bu diğer arıların güneşe doğru hareket etmeleri gerektiği anlamına gelir.

 

Robot arı

Bilim insanları, arıların kendi aralarındaki dansla iletişim yöntemlerini çözdükten sonra kendileri de iletişime geçmek istediler.

 

Bunun için gerekli olan insanlar tarafından yönlendirilen robot bir arıydı. Danimarka Odense Üniversitesi Elektronik Mühendisi Bent Bach Anderson, arılarla insanların iletişimini sağlamak için küçük bir mekanik robot arı tasarladı.

 

Bilgisayar tarafından kontrol edilen robot arı, bir kovana yerleştirildi. Robot arı, diğer arılara, daha önce başka arılardan kaydedilen dansları yaparak, iyi bir çiçek kaynağı tarif etmeye başladı.

 

Kovandaki yaklaşık 100 bal arısı, robot arının tarif ettiği yere gidip çiçek özlerini aldılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...