Jump to content

Anksiyete Hakkında Bilinmeyen 7 Şey...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Anksiyete Hakkında Bilinmeyen 7 Şey

 

%C3%BCz%C3%BCnt%C3%BC.jpg

 

1. Duygularınızı tanımlamaktan kaçınmak veya nasıl tanımlayacağınızı bilmemek anksiyeteye neden olurdepresyon.jpg

 

İşte bir örnek: Bir aile toplantısındasınız ve bir yanlış anlaşılmadan dolayı tartışma başlıyor ve kendinizi bir aile üyesiyle problem yaşarken buluyorsunuz. Daha sonraki buluşmada hiçbir düşünce belirtmemeye çalışabilirsiniz ancak böyle bir durumun sonucu olarak da radikal bir şekilde aile toplantılarına gitmekten kaçınabilir veya herhangi bir aile üyesine karşı olumsuz duygular beslemeye başlayabilirsiniz.

 

Bu tip bir durumda yapmanız gereken şey, bu kişiyle aranızdaki sorunun ne olduğunu tanımlamaya çalışmaktır. Diğer akrabaları suçlamadan mantıklı bir şekilde konuşursanız duygusal gerginlik ve endişelerin taşmasını da engellersiniz.Sorunları yok saymak veya onlardan kaçmak durumu daha kötü hale getirmekten başka bir şey yapmaz.

 

2. Beyin kimyasalları arasındaki farklar

 

sa%C4%9Fl%C4%B1kl%C4%B1-beyin.png

Ortada hiçbir neden olmadığı halde endişeli görünen insanları bilirsiniz. Sakin kişiler ise nadiren endişelenir ve yaşadıkları sorunları duygusal bir dengeyle göğüslerler. Ancak bazı insanlar yoğun bir şekilde endişeli ve olumsuz düşünceler geliştirir, hatta en küçük sorunlardan bile kaçmak isterler.

 

Peki bu neden böyle olur? Bazı insanlar diğerlerinden neden tamamen farklıdır? Dopamin ve serotonin, bu anksiyete sürecini doğuran sinir taşıyıcılarıdır ve bazı insanlar beyin devrelerinin aşırı şekilde uyarılmasından dolayı diğer insanlara göre daha yoğun tepkiler verebilir.

 

3. Uyarı sinyalleri

 

ba%C5%9F-a%C4%9Fr%C4%B1s%C4%B1.jpg

Bazı insanlar anksiyetenin hayatlarının ortasına nasıl yerleştiğiniz fark etmeyebilir ve bu çok tehlikeli bir durumdur. Peki erken uyarı sinyalleri nelerdir?

 

  • Baş ağrısı
  • Migren
  • Uyku problemi
  • Asabiyet
  • Yorgunluk
  • Sindirim sorunları
  • Kas krampları ve el titremesi

4. Anksiyete ve diğer sorunlar arasındaki ilişki

 

%C3%BCzg%C3%BCn-ruh-hali.jpg

Anksiyete çoğu zaman diğer sorunlardan bağımsız olarak ortaya çıkmaz.Aslında farkında olmamız gereken başka problemlerle açık bir biçimde bağlantılıdır:

 

  • İhanet veya ayrılık gibi bazı duygusal problemler… Bunların hepsi kişinin sorunlarıyla yüzleşmesini zorlaştırır ve en küçük şeyi bile bir anksiyete kaynağı haline getirir.
  • Depresyon. Tedavi etmesi çoğu zaman hiç de kolay değildir ve insanlar genellikle karşılaştıkları sorunların kaynağının depresyon olduğunun farkına varmadan yeni problemler yaşarlar.

5. Egzersiz yapmanın gücü

 

egzersiz.jpg

Bu sizi şaşırtabilir ancak birçok doktor ve psikiyatriste göre anksiyete için her gün yapılan bir miktar egzersizden daha etkili bir tedavi yoktur. Yürüyüşe çıkmak kalp ritminizin hızlanmasını sağlayarak vücudunuzdaki kimyasal değişimlere neden olan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve böylece bu problemle daha düzgün bir şekilde baş edebilirsiniz.

Bunu aklınızın bir köşesinde tutmanızda fayda var.

 

6. Herkes hayatının bir döneminde anksiyete problemiyle karşılaşır

 

aneksiyete.jpg

Aneksiyete insan olmanın bir parçasıdır. Hepimiz hataya düşebiliriz, hepimizin korktuğu şeyler vardır ve bunlardan daha önemlisi, hayat bizi bazen öyle durumlara sokar ki içinden nasıl çıkacağımızı bilemeyiz ve anksiyete ile karşı karşıya kalırız.

 

Ancak bu durumu, bir şeyler yapmamızı, değiştirmemizi veya sorunlarla yüzleşmemezi söyleyen bir savunma veya “uyarı” mekanizması gibi düşünmeliyiz. Eğer sorunlardan kaçarsanız daha büyük hale gelirler. Bu nedenle strese yol açan problemlerle yüzleşip sorunları çözmeniz gerekir.

 

7. Anksiyete erkeklerden çok kadınları etkiler

 

anksiyete-tedavileri.jpg

Meksika Ulusal Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre stres ve anksiyeteözellikle 15 ve 50 yaş aralığındaki kadınları erkeklerden daha fazla etkilemektedir. Peki bunun sebebi nedir? Genellikle kadınların daha fazla sorumluluğu ve endişe etmesi gereken şey vardır. Ayrıca kadınlar kendilerinden önce başkalarını düşünmeye yatkındır… Bu sebeplerin hepsi ani anksiyete ataklarına ve yıllar boyunca sürebilen strese neden olmaktadır.

 

Ancak kadınların avantajına olan ve onları erkeklerden farklılaştıran bir özellikleri vardır: Kadınlar anksiyete ve stresle erkeklere kıyasla daha iyi baş ederler çünkü onlar için duyguları hakkında konuşmak daha kolaydır. Bu durumla nasıl baş edeceklerini çok daha iyi bilirler.

Bu bilgileri bir kenarı not edin ve günlük endişelerinizle yüzleşmeyi ihmal etmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...