Jump to content

Verimsiz Alışkanlıklarınızla Vedalaşın.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zeka ve başarı mutlu olmaya yeter mi? Yeni kitabı ‘Eğer O Kadar Akıllıysan, Neden Mutlu Değilsin?’de zeka ve kariyerin, mutlu olmaya yaramadığını anlatan ‘süperstar profesör’ Raj Raghunathan, daha mutlu bir hayat için ‘verimsiz alışkanlıklar’a kapılmamak gerektiğini söyledi…

Verimsiz alışkanlıklardan uzak durun!

‘Süperstar profesör’ Raj Raghunathan: Zeka ve başarı mutlu olmaya yetmiyor

Yeni kitabı ‘Eğer O Kadar Akıllıysan, Neden Mutlu Değilsin?’de zeka ve kariyerin, mutlu olmaya yaramadığını anlatan ‘süperstar profesör’ Raj Raghunathan, daha mutlu bir hayat için ‘verimsiz alışkanlıklar’a kapılmamak gerektiğini söyledi.

Tempo dergisinden Özlem Numanoğlu’nun konuştuğu Raghunathan, zekâ ve başarının bilgi, eğitim seviyesi, zenginlik gibi klasik ölçütlerin mutlulukla bağlantısının çok az olduğunu ifade ederek, “Kitabı birlikte yazdığım Robin Soster ve Hyunkyu Jang ile şunu tespit ettik: Zeki ve başarılı olanların kafalarının içindeki sesler, yani arka plandaki düşünceleri, sandığımızdan çok daha olumsuz” dedi. Ancak“Cehalet mutluluktur” önermesine katılmadığını belirten Raghunathan, bir idiotun hayatının da güllük gülistanlık olmadığını, ancak zekânın da mutlu bir hayat yaşamaya tek başına yetmediğini, onu akıllıca kullanmak gerektiğini dile getirdi.

Daha mutlu bir hayat için ‘verimsiz alışkanlıklar’a kapılmamak gerektiğini söyleyen Raghunathan, “Kariyer başarısı peşinde koşarken, hayatın diğer önemli yönlerinin tadını çıkarmaya zaman bulamıyoruz” dedi.

Sosyal medyada daha fazla zaman geçirmenin de mutluluğu azaltabileceğini belirten Raghunathan şöyle devam etti: “Sosyal medya aynı zamanda sizi dünyaya bağlı tutuyor ki bu iyi bir şey. Peki, sosyal medyayı nasıl avantaja çevirebiliriz? Bence iki yolu var: Bu sitelere özgüveninizi yükseltmek için girmeyin. Başkalarına karşı kibar ve cömert olun, ama bunu içtenlikle yapın.”

İstediğim kadar mutlu muyum?

Raghunathan, Teksas Üniversitesi McCombs School of Business’ta pazarlama dersleri verirken, öğrencilerinin mutlu bir hayat sürmesini dert etmeye başlamış ve “Tatminkâr ve mutlu bir hayatın belirleyicileri nelerdir?”sorusuna cevap arayan bir kurs açmış. Kurslar vesilesiyle, bin 500 kişiyle bire bir temas etmiş, ayrıca iki akademisyen arkadaşıyla paralel çalışmalar yürütmüş. Bu çalışmalar, zeki, bilgili, üstün düşünme ve eleştirme becerisine sahip kişilerin, olmaları gerektiği kadar mutlu olamadığını ortaya koymuş.

Raghunathan’ın Robin Soster ve Hyunkyu Jang ile birlikte yazdığı ‘Eğer O Kadar Akıllıysan, Neden Mutlu Değilsin?’ (If You’re So Smart, Why Aren’t You Happy?) başlıklı kitap ise insanların kendilerine ‘Başardığım şeylere kıyasla, istediğim kadar mutlu muyum?’ diye sordurmayı hedefliyor.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...