Jump to content

Uyku Bozuklukları ve Uyku EEG...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Uyku bozuklukları ve uyku EEG

 

Zaman zaman hepimiz uyku bozukluğu yaşarız. Uyku bozukluğu devamlı bir hal alırsa ve uykuda fiziki hastalık belirtileri oluşuyorsa mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekir..

 

Her yaşta görülebilen bu bozuklukları çok kısa şekilde özetleyelim.

İnsomnia: Uykuda zorluk çekme ya da yetersiz uyku izlenimi bırakan durumdur. Hasta uykuya dalmaya zorlanır.Bunun yanında hastada huzursuzluk,sinirlilik ve normal genelde depresif bir sorun olabilir.Sabahları erken uyanma durumunda hasta olarak uykuya dalar ancak çok erken uyanır ve tekrar uyuyamaz. Buda genellikle depresyonla birliktedir.

 

Uyku ritminin tersine dönmesi,durumu özellikle yaşlı kimselerde çok zaman uykusuzluğa çare olarak bilinen ilaçların uygun olmayan bir şekilde kullanılması neden olur.Hastalar sabahları dalgındır.Günün büyük bir bölümünü uyuklayarak geçirirler. Geceleri ise kesintili olarak uyurlar veya uyuyamazlar.

grey.gif

 

Karabasanlar(kabuslar): Aşırı yorgunluk durumunda aşırı alkol aldıktan sonra ve ateşli hastalıklar sırasında olur.Hastayı bu durum aşırı huzursuz yapar.

 

Gece korkuları: Genellikle çocuklarda görülür.Bunlara uykuda gezme eşlik edebilir. Çocuklarda kendi kendine düzelme eğilimindedirler.Büyüklerde ise genellikle psikolojik sorunlarla veya alkolizm ile beraberdir.

 

Uyku apnesi: Hava yolunu tıkanmasına veya beyindeki nörolojik hasara bağlı olarak gelişen uyku sırasında nefesin geçici durması ve buna bağlı gelişen ani uyanmalar ile karakterizedir. Bazen apne (uykuda nefes durması) uzar .Hastanın bu durumu hayatını tehdit eder.Ölüme kadar götürebilir.Altta başka bir problem yoksa genelde şişmanlarda görülür kilo vermeyle semptomlar geçer.

 

Narkolepsi : Tekrarlayan uyku nöbetleri ve kas gücünün birden bire kayıp olması yani uyku felciyle karşımıza çıkan ve genellikle uykunun başlangıç dönemini kapsayan bir hastalıktır.

 

Nedeni tam bilinmez .Genelde adolesans veya genç erişkin çağında başlar. Kadınlarda daha fazla görülür.

 

Yukarıda uyku bozukluklarından en çok görülenlerden çok kısa bahsettim.Yaşam kalitesini etkileyen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.Tedavisi için uyku sorununun hangi türe girdiğini iyi tespit etmek gerekir.Aksi takdirde tedavi uygun sonuç vermez.

 

Uyku bozukluğununun tespiti için mutlaka uyku EEG çekmek gerekir.Çünkü tedavinin şeklini bu tanı yöntemi belirler.Çıkan sonuca göre tedavi yapılır.Uyku EEG sinin uyku merkezlerinde çekilmesi sonuç açısından daha sağlıklıdır.Hasta yatma saatinde uyku merkezine gider orada yatar sabah işine gider.

 

Uykusuzluk benimsenecek bir yaşam tarzı değildir,mutlaka bir tedavi edilmelidir. Uykusuzluk bir çok hastalığa zemin hazırlar.

 

Prof.Dr.Serdar Dağ

Nörolog

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Çocuklarda Horlama ve Uyku Bozuklukları

   Çocuklarda uyku sırasında ne gibi sorunlar olabilir? Uykuda bir takım sorunlar ortaya çıkabilirr. Bunların içinde en sık görülen uyku problemi horlamadır. Bunun dışında uyku sırasında nefes durması ve morarma bile görülebilir. Horlama nedir? Uyku sırasında gürültülü ses çıkarmaya horlama denir Çocuklarda horlamanın sık görüldüğü yaşlar? En sık 2 ile 6 yaş arasında görülür. Horlama nedenleri nelerdir? Çocuklarda horlamanın en sık nedeni bademcik ve geniz etindeki aşırı büyüme

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Uyku Bozuklukları ve Uykusuzluk Sorunu...

   Ömrümüzün üçte biri uykuda geçiyor ama insanoğlu hala uykunun sırlarını çözebilmiş değil. Uyku, bir dinlenme, rahatlama aracıdır. Uzmanlar uykuyu, “gün boyu yorulan ve yıpranan sinir sisteminin onarıma alındığı, gün içinde edinilen bilgilerin ayıklanıp depolandığı, dış uyaranlara açık ve bireyin gelişimi ile ilgili işlevsel bir süreç” olarak tanımlıyorlar. İdeal uyku süresi kişiden kişiye değişir.   İnsanın beden ve zihin gücünü toplamasını sağlayan en büyük güç UYKUDUR. Genelde birkaç esnemed

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Çocuklarda Uyku Bozuklukları...

   Uyku bozuklukları, birçok çocuğun yaşadığı problemler arasındadır. Çoğu bozukluk çok önemli bir sağlık sorununa işaret etmese de, çocuğunuzun gelişimi açısından gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.   Çocuğunuz uyumakta zorluk mu çekiyor? Vücudun yenilenip toparlanması için dinlendirici uykuya ihtiyaç duyduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak yeni yapılan araştırmalar çocukların çoğunun kronik olarak uykusuzluk çektiğini gösteriyor. Araştırmaya göre 10 yaşın altındaki her üç çocuktan ikisi bir

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Uyku Bozuklukları...

   Siz de yoğun ve stresli bir günün ardından bir de uyku sorunlarıyla mı uğraşıyorsunuz. İşte uyku bozuklukları hakkında bilmek istedikleriniz...   Uyku bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, düzenlendiği, yenilendiği bizleri ertesi güne hazırlayan bir süreç. Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Doç. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu bu süreçte rastlanan uyku bozukluklarından bazıları hakkında bilgi verdi   Horlama nasıl oluşur? Bazı insanlarda, uyku sırasında oldukça gürültülü soluk alıp verme söz konusudu

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Uyku Bozuklukları...

   Zinde olmak, sağlıklı olmak, yeni bir güne gülerek başlamak için deliksiz uyku uyumak büyük önem taşıyor. Ama uykunun vücudun dinlenmesinin dışında inanılmayacak kadar çok fonksiyonu bulunuyor. Vücut ısısı uykuda düşüyor, kalp hızı ve solunum sayısında azalma olurken büyüme hormonu salınımı artıyor.   Uykunun yeme, içme, dinlenme gibi insan vücudu için vazgeçilmez bir gereksinimdir.Uyku insan vücudunun restorasyonu için gereklidir. Uyku circadian bir ritm izler; Bu circadian ritm hipotalamust

   , Yer: Ruh Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...