Jump to content

Yoga Başlangıç Hareketleri İle Kısa Sürede Kilo Vermek Mümkün.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Güne yoga ile sağlıklı ve zinde başlayın;

 

1- Egzersiz : Esneme , Kuvvetlenme, Aktivasyon

 

Bacak kasları güçlendirilir, vücudun yan kasları esnetilir ve kanat solunumu yoğunlaştırılır.

 

Egzersizi çok yavaş yapın ve değiştirerek her iki yöne 3 kez tekrar edin. Dik bir şekilde, bacaklarınızı geniş açarak matın üzerinde durun.

 

Egzersizin tamamında sırtınızı stabilize etmek için karnınızı hafifçe içeriye çekin. Bu sırada nefesinizi tutmayın! Bir ayağınızı dışa doğru çevirin ve bacağınızı bükün.

 

Nefesinizi bırakın ve üst gövdenizi bükülü bacağınıza doğru eğin. Kolunuzu uzatılmış bacağın hizasında uzatın. Alttaki kolunuzu büktüğünüz uyluğun üzerine koyun. Kısa bir süre bu pozisyonda kalın ve nefes alırken çıkış pozisyonuna dönün.

 

2- Esneme Kuvvetlenme, Rahatlama

 

Karın ve göğüs esnemesinin yanısıra sırt ve boğaz kasları güçlendirilir, kaburga arasındaki kaslara oksijen taşınır ve omuz kaslarında kan dolaşımı yoğunlaşır. Eğer boyun omurlarıyla ilgili bir sorununuz varsa mutlaka öncesinde egzersizi yapıp yapmayacağınızı doktorunuza sorun.

 

Egzersizi çok yavaş yapın ve 5 kez tekrar edin. Düz bir şekilde sırt üstü yatın. Ellerinizi kalçanızın altına itin. Avuçlarınız bu sırada aşağıya doğru bakmalıdır.

 

Ağırlığınızı yavaşça dirseklerinize aktarın. Başınızı hafifçe kaldırın ve resimde gösterildiği gibi sırtınızla bir boşluk oluşturun. Göğüs kafesinizi kaldırın. Çenenizin yukarıyı görmesini sağlayın. Ağırlığınızı dirseklerinize aktarın. Sakince nefes alıp vermeye devam edin ve pozisyonunuzu yavaşça başlangıç durumuna geri getirin.

 

 

3- Güçlenme, Hareketlenme

 

Kalça ve uyluk kasları güçlendirilir, omurga kemiği hareketlendirilir. Çok oturan kişiler için çok iyi bir egzersiz.

 

İki dizinizi ve ellerinizi matın üzerine koyun. ( dört ayaklı duruş). Egzersizin tamamında sırtınızı stabilize etmek için karnınızı hafifçe içeriye çekin. Bu sırada nefesinizi tutmayın! Bir diziniz yavaşça yukarıya çekin ve kavisli bir bel yapın. Bu sırada nefesinizi verin. Nefes alırken çektiğiniz bacağı yavaşça düz bir şekilde arkaya uzatın. Başınızı bu sırada belkemiğinizin uzantısı gibi tutun. Bu sırada beliniz mutlaka dümdüz olmalıdır.

 

Nefes verirken dizinizi tekrar başınıza doğru çekin ve devam edin. Hareket; bacağınızı indirmeden akıcı, yavaş ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Egzersizi her iki tarafta 3 kez tekrar edin.

 

 

 

4- Esnenme, Konsantre, Rahatlama

 

 

Bu egzersiz yoga programının başında veya aralarında da severek yapılır. Rahatlatır, sinir sistemini sakinleştirir, daha iyi konsantrasyon sağlar ve dengeleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda bedenin sırt kısmı da gerdirilir.

 

Matın üzerine oturun. Bacaklarınızı hafif çekin. Ellerinizi yaklaşık ayak hizasına yere bırakın. Alnınızı gevşek bir şekilde iki dizinizin arasından yere doğru inmesine izin verin. Kollarınızı germeyin, ensenizi rahatlatın. Kürek kemiklerinizin arasında rahatlama hissedene kadar bilinçli olarak kaslarınızı gevşek bırakın.

 

Nefes alıp verin. Yaklaşık 10 nefes alış veriş boyunca bu pozisyonda kalın.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...