Jump to content

İğnesiz Kan Almak Mümkün mü?..


Renan

Önerilen Mesajlar

İğnesiz kan almak mümkün mü?

 

ignesiz-kan-alma-0301.jpg

 

Google’ın yeni çalışmasıyla birlikte iğnesiz kan almak mümkün hale mi geliyor?

 

Google, iğnesiz kan alma teknolojisi üzerinde çalışmalarını başlattı.

 

Google sağlık alanındaki çalışmalarını akıllı bileklik veya saat üzerinde değil bu kez gerçek bir medikal ürün üzerinde sürdürüyor.

 

Gazla çalışan bir mikropartikülle deriyi delen cihaz, negatif basınç uygulayarak haznesine bir miktar kan örneği çekiyor.

 

Bileğe takılan bir başka cihazla uyumlu çalışması planlanan kan alma cihazı böylece hasta veya doktorlara daha hızlı ve daha basit test sonuçları sunacak. Ancak bu yolla elde edilen kan miktarı “örnek” sayılabilecek bir miktarda olduğu için iğneyle kan almanın yerine geçeceğini söylemek zor.

 

Cihaz daha ziyade hızlı kan örnekleri için çözüm sunacak. Örneğin kan şekeri seviyesini ölçmek isteyen şeker hastaları bu cihaz yoluyla bunu kendi başlarına gerçekleştirebilecek.

 

Söz konusu cihaz hızlı kan örnekleri için çözüm sunacak. Örneğin kan şekeri seviyesini ölçmek isteyen şeker hastaları bu cihaz yoluyla bunu kendi başlarına gerçekleştirebilecek.

 

Kan nedir, nelerden oluşur?

Kan vücutta oksijen, besin maddelerini, hormonları , vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır.

 

kan-grubuna-gore-hastalik-1405--300x225.jpg

 

Kan kabaca plazma dediğimiz sıvı ve şekilli elementlerden oluşur.

 

Pıhtılaşması engellenmiş olan bir tüp kan incelenirse altta kırmızı küreler ve üstte plazma olmak üzere iki ana kısma ayrılır.

 

Arada kan pulcukları (platelet-trombosit) ve beyaz kürelerden oluşan çok ince bir hat kalır bu hatta ” buffy coat” adı verilir.

 

Plazma kanın yaklaşık % 55’ini oluşturur. Plazma içerisinde ; su , proteinler ve diğer suda çözünen maddeler bulunur.

 

Kan vücutta kalp ve damarlardan oluşan “dolaşım” sistemi içerisinde bulunur. Bu sistemde; kalp , atardamarlar , toplar damar ve kılcal damarlarda bulunur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...