Jump to content

"Kelebeğin Ruhu" Muhammed Ali, H. Y. Ali


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

eğer ben BAŞKAN olsaydım…

1976 yılında, Başkan Gerald Ford ile tanışmak üzere Beyaz Saray’a gittim. Beyaz Saray’a geldiğimde başkana, “burayı o kadar çok sevdim ki, birgün işinize göz koyabilirim” dedim. Şakayla karışık söylemiştim bunu. Başkan olmayı hiç istemezdim, çok tehlikeli bir görevdi bence, ama ben başkan olsam işler daha farklı olurdu.

60’lı ve 70’li yıllarda, insanlar bana politikaya atılmaya düşünüp düşünmediğimi soruyorlardı. Nation of Islam’a katıldıktan sonra gazeteciler benim artık bir güç mücadelesine giriştiğimi yazdılar. Ama bu asla bir güç savaşı değildi, özgürlük savaşıydı. Biz Beyazlara hükmetmek için savaş vermiyorduk ki, biz sadece onların hükmünden kurtulup kendimiz için bir şeyler yapmaya çalışıyorduk.

Vatandaş Hakları Hareketi ve Vietnam Savaşı süresi boyunca, Amerika’nın benim gözümdeki anlamı ve aslında neyi temsil etmesi gerektiğini çok düşündüm. Sonra da ben Amerika’nın başkanı olsam neleri farklı yapardım diye düşünmeye başladım.

Ve düşündüğüm bazı şeyleri yazmaya başladım. Kendimi Beyaz Saray’da Oval Ofis’teki masamda hayal ettim. Başkan olmak için illa ki Beyaz olmam gerektiğini bildiğim için kendimi, sonunda Amerika’nın Siyah insanlarına karşı adaletli davranan Beyaz bir Başkanmış gibi hayal ettim.

Beyaz Saray’ın bahçesinde toplanmış gazetecilerin önünde önemli bir konuşma yapardım:

Bayanlar ve Baylar,

Yanlış davrandığını ve suçlu olduğunu ancak yürekli ve gerçek bir insan itiraf edebilir.

Biz Beyaz Amerikalılar tarih boyunca yaptığımız pek çok şeyden dolayı suçluyuz. Atalarımızın işlediği en büyük suç, Afrika’dan o köleleri getirmek olmuştur.

Birazdan bu konuya geri döneceğim, ama ondan önce yapacağım şey, Vietnam’daki savaşı yarın durdurmak olacaktır.

Hareketi artık “geri çekmeye” başlayın, çünkü Vietnam’dan çıkıyoruz. Bence orayı şimdi terk etmemiz çok akıllıca olur!

Güney Vietnam, sen elinden geleni yapmalısın çünkü bizim işimiz artık bitti.

Şimdi, bu çocuklar Amerika’ya döndükten sonra gıda üretmemek için para alan herkese şunu söyleyeceğim: Eğer bir kişiyi daha yiyecekleri bilerek ziyan ederken görürsem, onu ömür boyu hapse mahkum edeceğim. O gıdalara ihtiyacımız var bizim.

Savaş için harcadığımız o milyarlarca parayla birkaç kişiyi işe alacağım. Diğer vatandaşlarına yardım etmeleri için onlara haftada üç yüz dolar vereceğim.

Dahası; “General Motors, beni dinle! Yarın 50,000 adet dizel kamyon yapmanı istiyorum. O kamyonları konserve gıda ve insanların çöpe atıp durduğu başka ne varsa, onlarla dolduracaksın ve hepsini Mississippi’deki Siyahlara götürüp, karşılığında da onlardan hiçbir şey almayacağız.

Vietnam’daki helikopterlere harcayacağımız tüm parayı alıp, Alabama, Georgia ve Mississippi’de evler yapacağız. Hem de her biri en az üç odalı, dış duvarları tuğlalı, güzel evler. İhtiyacı olan herkesin bir evi olacak.

Şimdi, sevgili Amerikalı vatandaşlarım, hepimiz biliyoruz ki Beyaz ve Siyah vatandaşlar olarak birbirimizle geçinmek konusunda sıkıntılar yaşadık. Oturma eylemlerinden, entegrasyona kadar tüm yolları denedik. Hatta yüzme eylemlerini bile denedik ama henüz barışçıl yollarla hiçbir şey elde edemedik.

Siyah insanlarımız eğitimliler. Onlar doktor, avukat ve tamirci oluyorlar, yapamayacakları hiçbir şey yok.

Şimdi, Siyah dostlarım, size yalnız borcumuzu ödüyoruz. Biz size hiçbir şey veriyor değiliz. Biz suçluyuz. Bu bizim size borcumuz. Çok yakında tamamen uyum içinde yaşayan Beyaz ve Siyah bir toplum olacağız. Artık açlık ve işsizlik olmayacak. Herkes mutlu olacak.

İşte sevgili Amerikalı vatandaşlarım, tüm bu planlarımı yarın uygulamaya koyacağım…

 

 

Ertesi gün ne olur biliyor musunuz?

 

 

Ben vurulurum.

 

Bu pasaj, Piramid Yayınları'nın Muhammed Ali ve Hana Yasmeen Ali - Kelebeğin Ruhu kitabından alıntıdır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...