Jump to content

Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi / Orhan Kurmuş


Önerilen Mesajlar

0000000266245-1.jpg

 

Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi, ülke kaderi üzerinde belirleyici bir etkide bulunan emperyalizme bağımlılığın tarihsel köklerine eğiliyor.

Dr. Orhan Kurmuş'un İngiltere'de yıllar süren bir arşiv çalışmasıyla elde ettiği veri ve bulgular ışığında oluşturduğu eser, bir öncü çalışma olarak Osmanlı tarihinin pek çok yönüne ışık tutuyor.

 

Kitap, İngiliz sermayesinin ve giderek İngiliz emperyalizminin Türkiye'ye girme sürecini inceliyor, emperyalizmin yörüngesinde Türkiye'nin kapitalist gelişme sürecinin ilk döneminin ana çizgilerini ortaya koyuyor.

 

Zaman kesiti olarak seçilen 1850-1913 yılları arasında, İngiliz şirketlerinin ve İngiliz devletinin liman kenti İzmir ve Batı Anadolu'daki ticari etkinlikleri, doğrudan sermaye yatırımları, İzmir-Aydın demiryolu ayrıntılarıyla inceleniyor. Bu ilişkinin, tarımda ve sanayide yarattığı gelişmeler ama öte yandan Osmanlı ekonomisinin tek yönlü gelişmesi ve uydulaşmasına yol açan karakteri analiz ediliyor.

 

Birinci basımı 1974 yılında yapılan kitap, ilk kez kullanılan arşiv belgeleri ve ortaya çıkardığı zengin verileriyle alanındaki en önemli başvuru kaynaklarından birisi olarak anti-emperyalist yükseliş yıllarının tartışma ortamına büyük katkı sağladı.

 

Türkiye'de olduğu kadar birçok yabancı ülke üniversitesinde de temel kaynak olarak gösterildi. Emperyalizmin Türkiye'ye Girişi, emperyalizme bağımlılığın derinleştiği günümüzde güncel ve temel bir eser olma özelliğini koruyor.

 

 

Yazar: Orhan Kurmuş

Sayfa Sayısı: 304

 

Yayınevi: Yordam Kitap

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emperyalizm Osmanlının İngilizlerle ilişki kurup İngilizlerin Elçilik açmasına izin vermesiyle ortadoğuya yerleşti.Tarihi iyice okumak lazım.Türkleriin ve İslam aleminin en büyük ve kadim düşmanı İngilizlerdir.Bir de İngilizleri Kraliyet Ailesini)Peygamber soyundan ilan eden bazı şeyhlerdir.Şeyh Nazım Kıbrısi nin de Kanada'da İngiliz kraliyet ailesini Seyyid-Şerif ilan ettiğini bir tv programında Ramazan Kaan Kurt hoca söylemişti.Bu İngiliz uşakları Emperyalizme karşı başkaldırıp zafer kazanan Mustafa Kemal ATATÜRK'ü niçin islam düşmanı ilan edip kötülüyorlar?Bunu iyi anlayalım.Cem sultanı niçin kimler katletti onu da araştırınız.

Ben her zaman her yerde söylerim:En iyi İngiliz ÖLÜ İNGİLİZ'dir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
emperyalizm cumhuriyet döneminde...neyse boşver

 

,1946 yılında Demokrat Parti'nin kurulmasıyla Türkiye'ye kancayı taktı. Demokrat Parti ile dincilik yarışına giren İsmet İnönü sürecin hızlandırılmasını sağladı. 1950 yılında "Beyaz İhtilal" olunca tamamen ABD'nin yörüngesine girdik.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • İlber Ortaylı'nın Orhan Pamuk'a cevabı:

   İlber Ortaylı'nın Orhan Pamuk'a cevabı:   Orhan Pamuk'un bir kitabında;   "imam ikindi... namazı saatinde caminin balkonuna çıkarak ikindi ezanını okudu"   şeklinde bir cümle geçmesi üzerine İlber Hoca Orhan'a şöyle ayar vermiştir;   1. Namazın saati olmaz vakti olur. Saat ve vakit ayrı kavramlardır.   2. Minarenin balkonu olmaz şerefesi olur. Üstelik ezan şerefeye çıkarak değil içeriden okunur.   3. Ezanı imam değil müezzin okur.   Ortaya çıkan sonuç şu olmalıdır ki; toplumunun al

   , Yer: Estanbul Cafe

  • Orhan Kemal Önce Ekmek

   Orhan Kemal | Önce Ekmek   Geceydi.   Ayten tavanda yanan ufacık ampulün ışığında sırtüstü uzanmıştı sedire. Elinde günlük bir gazetenin haftadan haftaya verdiği eklerden biri. Görmeden bakıyordu. Oysa neler yoktu ekin o sayfasında genç kız kalplerini hoplatacak. Eldivenlerden söz ediyordu ek. Kumaş, yün, saten, podanj, desenli, desensiz. On beş liradan yetmiş beş liraya kadar. Sonra pudriyerler. Gümüş, sarı maden. Yetmiş beş liradan üç yüz liraya kadar. Bilezik, tarak, çeşitli kolyeler, gec

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

×
×
 • Yeni Oluştur...