Jump to content

Dünya Genelinde 350 Milyon Onunla Savaşıyor...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dünya genelinde 350 milyon onunla savaşıyor

 

1466690784190.jpg

 

Psikolog Barış Gürkaş, mutsuzluğun, isteksizliğin çağımızın en yaygın duygu durumu olduğunu belirterek, “İnsanlar mutluluğu bulmak için türlü şeyi deniyorlar ancak bir türlü istedikleri düzeylere ulaşamıyorlar” dedi.

 

Dünya genelinde 350 milyon kişinin depresyon ile mücadele ettiğini kaydeden Psikolog Barış Gürkaş, "Bu rakam ise her geçen gün artıyor. Eğer sizde 350 milyon kişiden biriyseniz, artık yaptığınız işten, arkadaşlarınızla geçirdiğiniz zamandan, hatta cinsel ilişkilerden bile eskisi gibi zevk almıyorsunuz demek oluyor. Bu belirtilerin yanında bugüne ve geleceğe karşı karamsar ve umutsuz bakış açısı eşlik ediyor ve bunlar da bir süredir devam ediyorsa, hayattan zevk almak için bir destek almanın zamanı gelmiş demektir" diye konuştu.

 

KADINLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Depresyona dair istatistiklere bakıldığında kadınlarda depresyonun erkeklere oranla 2 kat fazla olduğunu anlatan Psikolog Barış Gürkaş, "Bunun bir sebebinin ataerkil toplumda yaşıyor olmamız olarak görüyorum. Erkeğin depresif belirtilerini gizlemesinin sebebi ise eksiklik, yetememe hissinden uzaklaşmaya çalışması. Bir diğer taraftan erkeklerin depresif duygu durumun üstesinden gelebilmek için alkol kullanması ya da değişik davranışlarla depresif ruh halini dışa vurarak ifade etmesi, kadınların ise bu yolları kullanmamaları stres yaratan durum karşısında daha yoğun belirtiler göstermelerine sebep oluyor.

 

SADECE ZİHİNSEL BİR HASTALIK DEĞİL

İnsanlar sebepleri ve depresyondan kurtulma yolları üzerine sürekli arayış içine giriyor ve kurtulmak için çaba sarf ediyor. Çünkü depresyonun vücuda verdiği zarar, en az sosyal hayata verdiği zarar kadar fazla. 29 farklı araştırma, depresyonun bir zihinsel hastalıktan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Depresyon, vücudun kendini zehirlerden arındırma (detoksifiye etme) becerisini etkiliyor" diye konuştu.

 

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA GÖRE SİSTEMLİ BİR HASTALIK

Journal of Clinical Psychiatry (Klinik Psikiyatri Dergisi)'de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre depresyonun tüm vücudu etkileyen sistemli bir hastalık olarak görülmesi gerektiğini dile getiren Gürkaş, daha sonra şunları kaydetti;

 

"Depresyonun tüm vücudu etkilediğini kabul etmek depresyon geçiren insanların kansere, kalp-damar rahatsızlığına yakalanma ve erken ölme riskinin daha yüksek olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir. Tüm bu sorunlara, her zamanki depresyon tedavileriyle; yani terapi veya ilaç tedavisiyle mücadele edilebilir.

 

STRESLE İLİŞKİLİ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Bu kanılara önceki 29 araştırmanın sonuçları incelenerek ulaşıldı. Araştırmalar kapsamında depresyonun 3,961 kişinin vücutlarını farklı şekillerde nasıl etkilediğine bakıldı. Çalışmalar birbirleriyle tutarlı olarak depresyonun vücuttaki oksidatif stresle ilişkili olduğunu gösteriyor. Oksidatif stres vücutta toksik maddelerden arınma yetisine zarar veren bir dengesizlik anlamına geliyor.''

 

Araştırmacıların normal bir tedaviden sonra vücudun kendini nispeten hızlı şekilde iyileştirdiğini keşfettiğini söyleyen Psikolog Gürkaş:''Başarılı bir tedaviden sonra, önceden depresif olan kişilerin vücutları oksidatif stres bakımından sağlıklı insanlardan ayırt edilemez seviyeye geliyor" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...