Jump to content

Liselilerin 'Kotaran'ı İlgi Görüyor...


Renan

Önerilen Mesajlar

Liselilerin 'Kotaran'ı ilgi görüyor

 

1467115102273.jpg

 

Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Teknolojileri Bölümünden 4 öğrenci "Elektrikli Lastik Tekerlekli Yüklenici" sistemini geliştirdi.

 

Makine Teknolojileri Bölümü öğretmenlerinden İlyas Kolaylı, Ahmet Özoğlu ve Sebahattin Tok gözetiminde, son sınıf öğrencileri Mütdalip Demirci, Eyyüp Can Aksoy, Berat Alemdağ ve Ruşen Kibar tarafından geliştirilen proje kapsamında, küçük ve dar alanda amatör işlerde kullanılması için elektrikli iş makinesi üretildi.

 

Öğrenci ve öğretmenler tarafından hazırlanan ve adı "Kotaran" konulan elektrikli iş makinesi, inşaat firması sahipleri başta olmak üzere görenlerin ilgi odağı oldu.

 

Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyi 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamında, öğrenci ve öğretmenlerin birlikte tasarladığını söyledi.

 

Sistemin yaklaşık 2 ayda tamamlandığını anlatan Kolaylı, "Projeyiiki aşamalı düşünüyoruz. Bu yıl birinci aşaması olan, bir operatör yardımıyla kumanda edilmesini planladık ve onu ortaya çıkardık. İkinci aşamasında da tamamen uzaktan kumandalı yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl hedefimizde bu var." dedi.

 

Sistemin bazı parçalarını dışarıdan aldıklarını belirten Kolaylı, projenin hayata geçmesinin, hayırseverlerin desteğiyle yaklaşık 11 bin liraya mal olduğunu kaydetti.

 

"Milli projelerde görev almak istiyoruz"

 

Öğrencilerden Eyyüp Can Aksoy da okuldan bu yıl mezun olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

 

"Hedefim güzel bir üniversiteyi kazanıp makine mühendisi olmak ve kendimi geliştirmek.

 

Hepimizin hedefi bu aslında. Özellikle milli projelerde görev almak istiyoruz."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...