Jump to content

İstanbul


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İstanbul, tarihiyle turistlerin en çok ilgisini çeken şehirlerden peki, İstanbul’un bilinmeyen tarihi mirasları neler ve hangi semtlerde biliyor musunuz? Gelin birlikte İstanbul’un bilinmeyenlerine yolculuğa çıkalım.

İstanbul 3 imparatoluğa ev sahipliği yapmış tarihi bir şehir, içinde yer alan tarihi eserleri gezip görmekle bitmez. İstanbul'da önünden defalarca geçip farketmediğimiz tarihi yapı ve mekanların bir kere sırrına ulaştınız mı? Geçerken gözlerinizi eserden ayıramazsınız. Biz de sizin için İstanbul'un bilinmeyenlerine doğru yolculuğa çıktık.

[h=2]İstanbul'da önünden geçip fark etmediğimiz 12 tarihi eser ve mekan![/h] [h=3]milyon-tasi.jpgmilyon-tasi-aniti.jpg[/h] [h=3]Milyon Taşı[/h] [h=4]Sultanahmet’de gezenlerin önünden en az bir kere geçtiği Milyon Taşı İstanbul'la yaşıt ve İstanbul'un tarihine şahitlik yapmış önemli bir tarihi mirastır.[/h] 4.yüzyıldaDoğu Roma döneminden kalma bir anıt olan Milyon Taşı, Bizans İmparatorluğu'nda Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan sıfır noktası olara kabul edilmiş bir yapıdır. Sultanamet’de yer alan tarihi sütun Yere Batan Sarnıcı yakınında tramvay yolunda yer alır.

 

Milyon Taşı ilk yapıldığında dört yöne bakan bir kapı ve bu noktada kesişen yolların üzerine yükselen, dört sütun üzerine oturmuş bir kubbeden oluşmaktaydı. Tetrapylon mimari ismi ile anılan bu yapılar Roma kültürünün önemli öğelerinden biriydi. Milyon anıtının ve kubbesinin üzerinde birçok Bizans dönemine ait heykel ve kabartma bulunmaktaydı ve bu anıtın ihtişamını çok daha fazla arttırmaktaydı.


So%C4%9Fuk%C3%A7e%C5%9Fme-Soka%C4%9F%C4%B1.jpg

[h=3]Soğukçeşme sokak[/h] [h=4]Arnavut kaldırımlarıyla süslü tarih evleriyle İstanbul’un geçmişine tanıklık etmiş Soğukçeşme Sokak.[/h] III. Selim döneminden günümüze kalmış önemli tarihi değerdir. İstanbul’un bilinmeyen güzellikleri arasında yer alan sokak. İsmini o dönemde bulunan Türk çeşmesinden alır. İstanbul’un Sultanahmet semtinde yer alan Soğukçeşme Sokak. Ayasofya ve Topkapı Sarayı sur-ı Sultani’ye yaslanmış olan 12 evle, 1 Roma sarnıcının yer aldığı bir sokaktır.

 

Günümüzde araç trafiğine kapalı olan bu sokağı İstanbul’da yaşayıp görmemek olmaz.


cicek-pasaji.jpg

[h=3]Çiçek Pasajı[/h] [h=4]Taksim semtinin en görkemli sanat merkezi günümüzün Çiçek Pasajı![/h] Bugün meyhaneleriyle ünlü olan Çiçek Pasajı'nın bir zamanların Naum Tiyatrosu olduğunu biliyor muydunuz?

Büyük Beyoğlu yangını sonucu yok olan Naum Tiyatrosu o zamanların hem sanat evi hem de pasaj niteliği taşımaktaydı. Dönemin en zengin insanlarından biri olan Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alınarak Rum Cleanthy Zanno`nun mimarlığında yeni bir tip çarşı binası olarak Cité de Péra adıyla yaptırılan Çiçek Pasajı hem İstiklal Caddesi'ne hem de Tiyatro Sokağı'na açıldığı için pasaj niteliği taşımaktaydı. 24 dükkan, 18 lüks daireden oluşan mimari yapı Maison Parret ve Vallaury'nin pastanesi, Nakumara'nın Japon mağazası, Dulas'ın Natürel çiçekçisi, Schumacher'in hamur işleriyle ünlü fırını, Yorgo'nun meyhanesi, Keserciyan'ın terzihanesi, Acemyan'ın tütüncü dükkânı, Hristo'nun kafesi gibi pek çok önemli dükkana ev sahipliği yaptı.


alman-cesmesi-sultanahmet.jpg

Fotoğraf: Mehmet Sait Türköz

[h=3]Alman çeşmesi[/h] [h=4]İstanbul'un mozikler süslü çeşmesi Alman Çeşmesi![/h] İstanbul’un Sultanahmet semtinde bulunan Alman Çeşmesi, Alman İmparatoru II.Wilhelm’in istanbul’a hediyesidir. Neo-Bizanten üslübunda tasarlanan çeşmenin iç kısmı mozaiklerle süslüdür. Almanya’da hazırlanan çeşme buradaki temeller üzerine oturtulmuştur. Mermerleri ile değerli taşları Almanya’da işlenmiş ve parçalar halinde gemi ile İstanbul’a getirilmiştir.


ayin-biri-kilisesi.jpg

[h=3]Ayın Biri Kilisesi[/h] [h=4]Dileklerin gerçek olduğuna inanılan Ayın Biri Kilisesi![/h] Her ayın birinde kapılarını dileklerini gerçekleştirmek isteyenlere açan Ayın Biri Kilisesi sadece Hıristiyanların değil Müslümanların da dileklerinin gerçekleşmesi için uğradıkları yer. Unkapanı semtinde bulunan ve halk tarafından Ayın biri Kilisesi olarak bilenen kilisenin gerçek ismi Meryem Ana Kilisesidir.


ahi-celebi-camii-photo-sinan-dogan.jpg

Fotoğraf: Sinan Doğan

[h=3]Ahi Çelebi Camii[/h] [h=4]Evliya Çelebi'nin rüyasına tanık olan Camii Ahi Çelebi Camii![/h] Eminönü'nde sahil şeridinde, Eminönü otobüs durakları ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında kalan Ahi Çelebi Camii, Osmanlı'nın en parlak dönemlerine şahit olmuş camiler arasında yer alır.Evliya Çelebi’nin ünlü seyahat rüyasını gördüğü cami olarak bilinen Ahi Çelebi Camii için Çelebi ''helal para ile yapılmış cami'' tanımını yapmıştır. Evliye Çelebi için Ahi Çelebi Camii'yi önemli kılan ise gördüğü meşhur rüyanın burada geçmesidir. Rüyasında nurlu bir cemaatle dolduğunu görür ve kalabalığın peygamber ruhlarından evliya ve asfiye ruhlarından oluştuğunu anlatır. "Hz. Ebubekir'i, Hz Ali'yi , Hz. Osman'ı, Hz. Ömer'i, Hz Veysel Karani'yi,Hz. Bilal-i Habeşi'yi, Hz. Hamza'yı, gösterir. O sırada Hz. Muhammed, sağında Hz. Hasan solunda Hz. Hüseyin ile birlikte camiye girer. Hz. Muhammed'in kıldırdığı sabah namazının ardından Evliya Çelebi Kuran-ı Kerim okur. Sonra yanındaki zat elinden tutar ve o meşhur sahne vuku bulur. Hz Muhammed'in elini öper ve "Şefaat ya Resullah" diyeceğine "Seyahat ya Resullah" der. Hz Muhammed tebessüm edip, "Allah'ım şefaati, seyahati ve ziyareti sağlık ve esinlikle kolaylaştır" der. Nurlu kalabalık camiden çıkar Çelebi uyanır". Böylece Evliya Çelebi'nin seyahat arzusu ateşlenir ve ünlü Seyahatnamesini yazar. Hz. Peygamber'in maneviyatta sabah namazını kıldığı ve kıldırdığı cami olarak da bilinen ve Yemiş İskelesi'nde 1539 ve 1653'te çıkan yangınlarda kullanılamaz hale gelen Ahi Çelebi Camisi, ikinci yangından sonra Mimar Sinan tarafından tamir edilerek günümüzün önemli yapılarından biri olur.

 


M%C4%B1s%C4%B1r-%C3%87ar%C5%9F%C4%B1s%C4%B11.jpg

[h=3]Mısır çarşısı[/h] [h=4]İstanbul’un en eski kapalı çarşısı Mısır Çarşısı…[/h] İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından biri olan Mısır Çarşısı aktarlarıyla meşhur çarşılardandır. Kapalı Çarşı’dan sonra en ilgi çekicei olan tarihi yapı 1660 yılında Turhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Bir rivayete göre Mısır Çarşısı için Bizans zamanında Makro Envalos adında bir çarşının aynı yerde olduğu söylenir.

Pazar günleri kapalı olan çarşı, Eminönü ve Yeni Camii arkasında Çiçek Pazarı’nın yanında yer alır. Çarşıda; halen tabii ilaçlar, baharat, çiçek tohumları, nadir bitki kök ve kabukları gibi eski geleneğine uygun ürünlerin yanı sıra; kuruyemiş, şarküteri ürünleri, değişik gıdalar satılmaktadır.

 


zindan-han.jpg

[h=3]Zindan Han[/h] [h=4]Önünden defalarca geçtiğiniz ve yemek yemeğe gittiğiniz Zindan Han’ın aslında bir hapishane olduğunu biliyor muydunuz?[/h] 1877 yılının sonuna kadar hapishane olan Han ismini hemen yanında yer alan Baba Cafer Türbesi'nden ve onun içinde yer alan zindandan alıyor. İstanbul'un en eski tarihi binalarından olan Zindan Han aynı zamanda İstanbul'un "yüzük taşı" olarak adlandırılan yapı günümüzün lüks restoranı SurPlus Restoran olarak hizmet veriyor. Eminönü'nden geçen hemen herkesin dikkatini çekmiş olan yapı eskiden borçlarını ödüyemeyen tüccarların mahkum edildiği han olarak biliniyor.


NotreDameDeSionLisesi.JPG

[h=3]Notre Dame De Sion Fransız Lisesi[/h] [h=4]İstanbul'un asırlık lisesi: Notre Dame De Sion Fransız Lisesi[/h] İstanbul’da bulunana en eski kız lisesi olan Nortre Dame Osmanlı Devleti tarafından 1856 yılında özel Fransız Lisesi olmuş. Bu yapıyı ilginç kılan sadece İstanbul’un en eski lisesi olması değil. Yapıyı ilginç kılan, ücretsiz bir sanat durağı olması. Pek çok sanatçıya ev sahipliği yapan lisenin oldukça güzel bir bahçesi var. Herkese açık olan bahçesinde vakit geçirip bir çay içmenizi tavsiye ediyoruz.


cagaloglu-hamami-1.jpg

[h=3]Cağaloğlu hamamı[/h] [h=4]Her İstanbullunun muhakak gidip görmesi gereken tarihi hamam Cağaloğlu Hamamı[/h] Cağaloğlu Hamamı İstanbul'un en büyük çifte hamamlarındandır. Barok üsplubunda I.Mahmut döneminde yapılan hamamın soğuk ve sıcak bölümleri klasik Osmanlı mimarlığından farklı özelliklerle tasarlanmış. Küçük - büyük kubbe, büyük bir göbek taşı bulunan yapı önemli mimarı yapı olmasını sağlayan 1768’de hamam yapılma yasağından önce en son inşa edilen hamam olması yüzyıllara tanıklık eden, göbek taşında birçok önemli sultan ve padişaha ev sahipliği yapmış bu hamam tarih kokuyor.


Arasta-Bazaar.jpg

[h=3]Sultanahmet çarşısı- Arasta Pazar[/h] [h=4]Mozaik sarkık lambaları, el dokuması kilim ve halıları, en gösterişli cini eselerin satıldığı İstanbul’un sadece turistlerin bildiği Arasta Pazar kesinlikle Sultanahmet’e gidildiğinde gezilmesi gereken çarşıların başında yer alır.[/h] Günümüzde Arasta Pazar'ı olarak bilinene turistlik çarşısının eski adı Sipahi Çarşı’sı Sultan Ahmet Külliyesi'nin güney tarafında kalan çarşı Osmanlı döneminde meydana gelen büyük yangınlarında tahrip olmuş, uzun süre harabe halinde kalmıştır. Birkaç sene önce gecekondular tarafından işgal edilen çarşı 19801i yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından boşaltılarak restore edilmiş ve yeniden faaliyete sokulmuştur. İki tarafına muntazam dükkanlar sıralanmış uzun bir sokaktan oluşan tarihi çarşıda, bugün elde dokuma antika halılar ve çeşitli turistik eşyalar satılmaktadır.


aydos-tepesi07.jpg

[h=3]Aydos Tepesi[/h] [h=4]İstanbul en yüksek noktasında yer alan İstanbul’un gizli güzelliği Aydos Tepesi[/h] İstanbul en yüksek noktasında yer alan İstanbul’un gizli güzelliği Aydos Tepesi (Dağı), adını Roma ve Bizans dönemi zamanından alır. Bir rivayete göre ise tarım tanrıçası Damatrys’den isminin geldiğidir. Sultanbeyli ilçesinde bulundan Aydos Tepesi senenin ilk karı yağışı gören bölgedir. Muhteşem manzarasına karşı gün batımını izleyebileceğiniz tepede aynı zamanda koşu parkuru da yer alıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İstanbul'da Gezilebilecek Yerler

   İstanbul’a yolunuz düşerse ya da İstanbul’da yaşıyor ancak onu tanımaya vakit ayıramıyorsanız; bu koca şehirde yapmanız gereken şeyleri sizler için listeledik.     İstanbul’da gezilecek onlarca yer, yenilecek onlarca yemek, hayran kalacak onlarca mekan var. Bizim seçimlerimiz umarım sizlere yol gösterici olur.   İşte İstanbul’da yapılabilecek en güzel 20 şey;     1. Kapalı Çarşı'da alışveriş yapmak     2. Eminönü'nde balık ekmek yemek     3. İstiklal caddesinde bir tur atmak

   , Yer: Marmara Bölgesi

  • İstanbul Denince Akla..

   İstanbul deyince akla, zengin ile fakirin, geleneksel ile modernin açıkçası zıt kutupların bir araya toplandığı, karıştığı farklı bir şehir gelir akla. Gurbette iken her zaman özlediğim, İstanbul aktarcı dükkanı gibi, her gidişimde bir kez daha aşık olduğum her semtinde ayrı bir enerji, her sokağında farklı bir koku ve doku. Köşe başlarında çiçekçilik yapan romanlar, Ortaköy'de bir çay evinde boğazın güzelliğine kendini kaptırıp elindeki çayını unutup soğutan genç kız, Galata köprüsünün üzerinde

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Dünyanın Tatil Tercihi İstanbul Oldu

   Dünyanın en popüler online tatil şirketlerinden Trip Advisor'un her yıl düzenlediği dünyanın en iyi tatil tercihleri listesinde bu yıl İstanbul birinci sıraya yerleşti.   Trip Advisor'ın Seyahatçilerin Seçimleri ( Travelers' Choice Awards ) adlı en iyi tatil destinasyonlarını belirlediği ve kullanıcıların oyları ile belirlenen ankette, İstanbul küresel destinasyonlar içinde en çok puan alan kent oldu. Küresel olmak üzere en iyi 25 tatil merkezinin belirlendiği listede Roma ikinci, Londra

   , Yer: Türkiye Gezi Rehberi

  • İstanbul - Tekne Turları

   Öncelikle herkese merhabalar,   Bu yazımızda İstanbul da tekne turları hakkında detaylar ve tur programları hakkında bilgiler sunacağız. İstanbul ve çevre illerde yaşayanların günlük hayatlarında sıklıkla kullandığı, Alışageldik mekanlardan kaçıp bir çok özel davetlerini teknelerde düzenlediğini biliyor muydunuz?. Dünyanın hiç bir yerinde göremeyeceğiniz muazzam manzaraya sahip İstanbul boğazı, Turistik gezi için şehrimize gelenlere şehrin yoğun trafiği ve bunaltıcı sıcakları

   , Yer: Marmara Bölgesi

  • Dilimize Yerleşmiş 10 Istanbul Deyimi

   DİLİMİZE YERLEŞMİŞ 10 İSTANBUL DEYİMİ 1. ÜSKÜDAR’DA SABAH OLDU Üsküdar’da deniz kıyısındaki Valide Sultan ve Mihrimah Sultan camilerinin müezzinleri, karşı tarafta yaşayan padişaha seslerini duyurabilmek ve ondan ihsan alabilmek, belki saray müezzinliğine yükselebilmek ümidiyle sabah ezanlarını mutlaka Beşiktaş’taki cami müezzinlerinden önce okurlarmış. Bir şeyin zamanını geçirmek, geç kalmak anlamında bugün dahi kullanılmakta olan “Üsküdar’da sabah oldu” deyimi vaktiyle aynı hat üzeri

   , Yer: Serbest Kürsü

×
×
 • Yeni Oluştur...