Jump to content

Dekupaj Nedir? Nasıl Yapılır ? Malzemeleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Dekupaj Nedir? Nasıl Yapılır ? Malzemeleri

 

Dekupaj-%C3%B6rne%C4%9Fi-300x254.jpg

 

Dekupaj Nedir? Nasıl Yapılır ? Malzemeleri Nelerdir ? Sorularının Yanıtlarını sizlere ayrıntılı paylaşıyoruz.

 

Dekupajın sözlük anlamına baktığımızda; herhangi bir nesneyi değişik renk ve desenlerde kağıt parçalarını yapıştırarak kaplama sanatıdır. Biraz karmaşık olan bu tanımı açacak olursak, seçtiğiniz bir nesnenin üzerine çeşitli renk ve desenlerdeki kağıtlarla bazı işlemler uygulayarak olduğundan farklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktır diyebiliriz. Dekupaj sanatı çerçevesinde geleneksel teknikle yapılan ürünlere fazla zaman harcanır ve 30-40 kat vernik yapılarak cilalanır ve tamamlanır. Aşağıdaki resim 18. yüzyıldan kalma muazzam bir mücevher kutusu. Sizin çalışmalarınızın bu kadar harika durmaması için bir sebep yok. Sadece bu işe gönül vermeli ve gerçekten çabalamalısınız.

 

Dekupaj tekniğinin kaynağı Sibirya’daki göçebelerin, ölülerin mezarlarını süslemek için keçe parçalarını kullanmasına dayanıyor. Sibirya’dan sonra ise 12. yüzyılda Çin’de kutuların, pencerelerin ve fenerlerin kesilmiş kağıt parçalarıyla süslenmesi şeklinde tekrar ortaya çıkmıştır.

 

17. yüzyılda ise İtalya’da, özellikle Venedik’te, Uzak Doğu ile olan yakın ticaret ilişkileri sonucunda dekupaj sanatı Avrupa’ya giriş yapmıştır.

 

Dekupajın tarihi akışını inceledikten sonra malzemelerinin ne olduğuna ve nasıl yapılması gerektiğine şöyle bir göz atalım.

 

Dekupaj Malzemeleri:

 

Dekupaj uygulanacak obje:

Aklınıza gelecek her türlü yüzeye dekupaj uygulayabilirsiniz. Ahşap, karton, plastik, cam, seper, taş… Önemli olan kısım objenin taban rengi. Genelde istediğiniz sonucu elde edebilmek için koyu zeminlerden ziyade açık zeminlerde çalışma yapmalısınız. Eğer çalışma yapmak istediğiniz zemin koyuysa ve siz illa o obje ile çalışmak istiyorsanız ilk olarak zeminin rengini açmak için boyama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 

Dekupe edilecek malzeme:

 

Dekupe edilecek malzeme denildiğinde aklınıza karmaşık şeyler gelmesin. Gazete, dergi, kitap sayfaları, desenli kağıtlar, peçeteler, kumaşlar… Üzerindeki baskı mürekkebinin dağılmayacağını düşündüğünüz her şeyi dekupe edilecek malzeme olarak kullanabilirsiniz. Bazı kişilerin kurumuş çiçekleri kullandığını da söylemekte yarar var.

:

Dekupaj-yard%C4%B1mc%C4%B1lar%C4%B1-233x300.jpg

Birçok hobi marketinde ve online sitelerde dekupaj medyumu adı altında geçen bir üründen bahsediyoruz. Dekupaj yardımcısı/medyumu dediğimiz ürün aslında kağıtları yapıştırmak için kullanılan bir malzeme. Hobi marketine gittiğinizde dekupaj tutkalı veya peçete tutkalı diye de sorabilirsiniz, bulmanıza yardımı dokunacaktır. Eğer para harcamak istemiyorsanız yani hiç değil de az miktarda harcamak sizi daha çok memnun edecekse işte o zaman dekupaj yardımcısı olarak beyaz ahşap tutkalı devreye giriyor. Beyaz ahşap tutkalını hepimiz seramik hamuru yapmak için eskiden kullanırdık, hatırlarsanız. Ancak normal dekupaj yardımcıları gibi işe yarayıp yaramayacağını öğrenmek için bir denemek gerekiyor. Çünkü bazı yazılarda beyaz ahşap tutkalının sulandırılması gerektiği bazılarında ise direk uygulanması gerektiği bilgisi verilmiş. İnsan hangisine inanacağını bilemiyor. O yüzden eğer dekupaj uygulamasını beyaz ahşap tutkalı ile yapmayı deneyen bir okuyucumuz varsa aldığı sonuçları bizimle paylaşarak bizi aydınlatabilirse memnun oluruz.

 

Makas, maket bıçağı, fırçalar:

 

Fırça olarak temelde yüzey fırça tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ancak maket bıçağından daha ince çalışmanız gereken yerler olacaksa kretuvar yardımınıza koşacak. Dekupaj çalışmalarında özellikle yabancı sitelerde yoğunlukla sünger fırçalar kullanıldığını görüyoruz. Kaliteli bir sünger fırça bulabilirseniz çalışmalarınız daha kolay ve güzel olacaktır.

 

Sabitleme yardımcıları:

 

Sabitleme denildiğinde tabii ki akla ilk olarak vernik ve cila işlemleri geliyor. Amacımız yaptığımız çalışmanın kalıcılığını sağlamak yani çalıştığımız yüzeyi mühürlemek. Peçetelerin veya yapıştırdığınız malzeme her ne ise onun üzerine asla tutkal geçmemeniz gerekiyor. Çünkü tutkal mat bir görüntü veriyor. Bunun dışında her yerde tutkal kullanabilirsiniz. Böylece hem resmi ve desenleri korumuş olursunuz hem de uygulamayı öylece bırakma ihtimaliniz olur. Eğer çalışmalarınızın dayanıklı olmasını istiyorsanız boya katlarının mutlaka bir gün arayla kurumasını beklemeni ve vernikleme işleminde su bazlı vernikler kullanmamanız gerekiyor. Özellikle yat verniği kullanımınız yaptığınız çalışmanın ömrünün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

 

Dekupaj tarihi ve temel bilgilerini öğrendikten sonra aşağıdaki dekupaj çalışmalarına bakmak isteyeceğinizi düşünerek sizin için paylaşıyoruz.

%C3%87i%C3%A7ek-desenli-tak%C4%B1-sand%C4%B1%C4%9F%C4%B1-dekupaj-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmas%C4%B1.jpg

%C3%87i%C3%A7ekli-Dekupaj-%C3%96rne%C4%9Fi.jpg

kavanoza-cupcakeli-dekupaj-300x300.jpg

komidin-%C3%BCzerine-%C5%9F%C4%B1k-dekupaj.jpg

konserve-kutusuna-dekupaj-300x225.jpg

mum-%C3%BCzerine-dekupaj.jpg

Mutfakta-g%C3%BCzel-dekupaj-300x225.jpg

pembe-%C3%A7i%C3%A7ekli-dekupaj-300x225.jpg

sabunlara-dekupaj.jpg

ta%C5%9F-%C3%BCzerine-dekupaj-300x225.jpg

ta%C5%9F-%C3%BCzerine-kelebek-dekupaj-300x158.jpg

Ta%C5%9F-%C3%BCzerine-pe%C3%A7eteden-dekupaj.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...