Jump to content

Her Savaş Böyle Olsun.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Bugün Twitter üzerinde İsveç ile Danimarka'nın resmi hesapları arasında oldukça keyifli ve eğlenceli bir "savaş" yaşandı.

"İskandinav insanı bir başka be kardeşim" dedirten o atışmaları, atıfta bulunulan olayları da mümkün mertebe açıklamaya çalışarak sunalım :)

İlk önce İsveç, gayet normal olan, sataşma içermeyen böyle bir tweet attı.1d126ed1ad35a9b6_635_578.jpeg

"Bir dahaki İsveçli biriyle tanışmanızda, evine halıfleks döşemesini önerin ve ne olacağını izleyin."

Anlamayanlar için; İsveçliler halıflekse karşı inanılmaz nefret dolular. Hem rahatsız edici olduğunu, hem de tam bir zevksizlik göstergesi olduğunu düşünüyorlar.

Danimarka tarafı da gayet dostça şekilde bu tweet'i alıntıladı ve "Danimarkalılar ile İsveçliler arasındaki pek çok ortak noktadan biri." dedi.4879621e78c9bb01_635_584.jpeg

Bu noktada İsveç hiç beklenmeyen bir çıkış yaparak Danimarka'ya yüz ölçümleri üzerinden sataştı ve "Ortak olmayan noktalarımızdan biri ise bizim göllerimizin sizin ülkenizle aynı büyüklükte olması" yazdı.

Bunun üzerine Danimarka da İsveç'in hem sayıca çok olan, hem de çok sıkı uygulanan kurallarına laf attı.39656404e5fa603f_635_609.jpeg

"İsveç'te yasaklı olmayan her şeyin zorunlu olduğunu biliyor muydunuz?"

İsveç de buna yalnızca bir gif ile karşılık verdi.

Sonrasında atışmalar gayet eğlenceli şekilde devam etti.e64b7d697731c24d_635_590.jpeg

"İsveç'in herkese yetecek kadar sevgisi var, Danimarkalılara bile. Özellikle de sevdiği insanlarla evlenemeyip İsveç'e kaçanlara."

Burada da İsveç, Danimarka'daki sıkı evlilik yasalarına laf atıyor. Nitekim Danimarka, geçtiğimiz yıllarda evlilik yasalarını oldukça katı bir hale getirerek ülkeye yerleşme amaçlı yapılan formalite evliliklerinin önüne geçmeye çalışmıştı. Bu yasa yüzünden mağdur olarak evlenemeyen bir çift, İsveç'e başvurarak evliliklerini orada gerçekleştirmişti. Ayrıca kadın, işi Danimarka'da olduğu için her gün sürekli ülke değiştirmek zorunda kalıyordu; çünkü Danimarka bırak evlenmelerine izin vermeyi, adamı yasaya göre ülkeye bile kabul etmiyordu.

Danimarka'nın cevabı ise "Bu konuda hislerimiz ortak, biz de sizden kaçan geyikleri kabul ediyoruz." oldu.

İsveç ise "Size 1 tane geyik gönderdik ve onu da öldürdünüz. 400 bin geyiğimize nasıl bakacaksınız?" cevabını yazdı.a09b91cc6f3cebbf_635_434.jpeg

Danimarka'nın cevabı da aynı şekilde klastı: "Geldiği yerden dolayı modern yaşama pek alışık değildi."

Bu geyik muhabbetini de açıklayalım. Yine geçtiğimiz yıllarda bir geyik yüzerek İsveç'ten Danimarka'ya geçmiş, sonrasında orada ölmüştü. Aradaki atışma da bu trajikomik olaya selam çakıyor.

Geyik muhabbetini (hem gerçek, hem mecaz anlamda) tamamen bitiren hamle de yine Danimarka cephesinden geldi.c28df2ce6e415867_635_613.jpeg

"Siz geyiklerinizin üremesiyle uğraşırken, biz dünyaya yayılmakla meşguldük." diyerek bununla ilgili bir haberi paylaştılar. Habere göre sperm bankalarından sperm almaya dair başvuru yapan kadınların, bu konuda en çok tercih ettiği ülke Danimarka imiş.

Bitti mi? Hayır... Olay bu sefer dil konusuna geldi.f2da1c205c0232e2_635_609.jpeg

İsveç tarafı üzerinde "Danca mı konuşuyor, yoksa boğuluyor mu, emin değilim." yazan bir görsel kullanarak konuyu başka yere çekti.

Danimarka tarafı da yine geçenlerde İsveç'te yaşanan ve tam da bu konuyla ilgili olan bir olayı hatırlattı ve "Lütfen ama, siz daha kendi insanınızı bile anlamıyorsunuz" yazdı.

Olayı anlatmak gerekirse; İsveçli bir polis, sarhoş bir İsveç vatandaşını konuşmasına bakarak Hollandaca konuşuyor sanmış, olay da sosyal medyada İsveççe ile dalga geçilmesiyle sonuçlanmıştı.

Sonrasında konu yine değişti, dağa bayıra geldi.a5cff12c0ff21986_635_641.jpeg

Dağlarıyla meşhur olan İsveç, Danimarka'yı neredeyse tamamen dümdüz olmasıyla vurdu bu sefer: "Sevgili Danimarka, en yüksek noktanızın 'yüksekliği' ne kadar? 'En yüksek 10 nokta' listenizi dolduracak kadar bile tepenizin olmaması çok şirin."

İsveç'in Vikipedi üzerinden aldığı görselde de görüldüğü üzere, İsveç 2000 metre yüksekliğe sahip dağlara sahipken Danimarka'nın en yüksek noktasının yüksekliği yalnızca 170 metre.

Danimarka buna karşılık İsveç'e göre çok daha fazla olan sahil uzunluğu ile karşılık verip "Siz dağ tepelerinde otururken biz de bol sayıdaki sahillerimizden birine gideriz" dedi.6525d828a0ffb00c_635_579.jpeg

İsveç: "Sahilleriniz sizde kalsın. Biz 267,570 tane adamızdan birine gideriz."

Danimarka: "Ada falan güzeldir herhalde de, onun yerine biz dünyanın en eski 2 lunaparkında eğlenmeyi tercih ederiz." (Burada iki ünlü lunaparklarından bahsediyorlar)

Son olarak da LEGO konusuna bile el atıldı.867f5fceca0f231c_635_667.jpeg

 

LEGO biliyorsunuz ki Danimarka çıkışlı bir oyuncak. Geçtiğimiz yıllarda İsveçli bir aile çocuklarına Lego ismini vermişti, Danimarka tarafı da bu olayla ilgili bir haberi paylaşarak İsveç'e laf attı.

İsveç tarafındansa buna karşılık "400 yıl boyunca her savaşı kaybedip intikam olarak anca LEGO üretebilen ülke" yazılı bir görselle cevap geldi.

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...