Jump to content

Zenginlik Duası.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zenginlik duasının usul ve adabı ile yapılış zamanı hakkında

 

Zenginlik duası edilmeden önce mutlaka abdest alınmalıdır.

Dua edilirken yalnız ve ancak Allah'a hitaben dua edilmeli iyi niyetle dahi olsa başka varlıklar aracı kılınmamalıdır.

Zenginlik duası edecek kişi dua etmeden bir gün önce küçük de olsa bir sadaka verirse duasına icabeti artırır. Çünkü vermeyi bilen gönle inşallah bol bol almak da ihsan edilecektir.

Zenginlik duasının en makbul kabul edildiği vakit cuma günü sabah namazı ile gün doğumu arasındaki zaman aralığıdır. Zira bereket ile ilgili bütün duaların sabah vakti yapıldığı da bilinen bir gerçektir.

Zenginlik duasının sözleri

 

Hz. Süleyman'ın zenginlik duası Sâd suresi 35. ayetinin art arda 12 defa okunması ile yapılmaktadır. Bu surede Hz. Süleyman’ın Allah’tan mal mülk isterken ki sözleri aktarılmaktadır. İşte bu lafızlar müminler için zenginlik duası hükmünde kabul edilmiş ve yüzyıllarca okunmuştur.

Okunacak ayeti kerimenin orijinal Arapça şekli şöyledir:

"Kâle rabbigfir lî veheb lî mulken lâ yenbagî li ehadin min ba’dî, inneke entel vehhâb"

Aşağıda bu ayeti kerimenin Türkçe mealini merak eden okurlarımız için aktarıyoruz.

"Ey Rabbim! Beni bağışla. Bana, benden sonra kimseye lâyık olmayacak bir mülk (hükümranlık) bahşet! Şüphesiz sen çok bahşedicisin! dedi.”

Ancak bilinmelidir ki sadece duanın Arapça hali 12 defa okunacak bu Türkçe tercüme hiçbir surette okunmayacaktır.

Zenginlik duası vesilesi ile zenginleşen, hadsiz mal ve mülke ulaşan sayısız insanın rivayeti aktarılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki veren de alan da yalnız ve ancak Allah'tır.

Allah’ın güzel isimlerinden biri el-Melik’tir ve bu isim bütün kainatın gerçek sahibi anlamına gelir. Allah’ın bir diğer ismi ise er-Rezzak yani rızık dağıtandır. Bu ifadelerden de anlaşıldığı üzere mülkün sahibi O’dur ve O ancak dilediğine, dilediği kadar verir.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu Ayeti Kerime'nin zenginlik için okunması konusuna katılmıyorum. Ayrıca Hz. Süleyman A.S. verilen muazzam zenginlik O'nun bu duası neticesinde verilmiş değildi. O'na verilen bu zenginlik tamamen başka bir isteğinden dolayı Allah'ın lütfu, keremi, cömertliği ve ihsanından dır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu Ayeti Kerime'nin zenginlik için okunması konusuna katılmıyorum. Ayrıca Hz. Süleyman A.S. verilen muazzam zenginlik O'nun bu duası neticesinde verilmiş değildi. O'na verilen bu zenginlik tamamen başka bir isteğinden dolayı Allah'ın lütfu, keremi, cömertliği ve ihsanından dır.

 

Önce çalışmak, çaba göstermek ve sonra dua diye düşünüyorum. Siz oturup dua ettiniz diye gökten yağmayacak hiçbirşey. Ancak, ayetin anlamı çok açık. Hz. Süleyman'ın nasıl dua ettiğini anlatıyor. Herşey Rabbimin lütfu, keremi, cömertliği ve ihsanından değil midir? Sonuçta ayeti kerimenin okunması ile Rabbimden istiyorsunuz. Neden katılmadığınızı anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Zenginlik Duası

   Zenginlik duaları "Bismillahirrahmanirrahim Kulillahumme malikel mülki tü'til mülke men teşaü ve tenziul mülke mimmen teşaü ve tüızzü men teşaü vetüzillü men teşaü bi yedikel hayr inneke ala külli şey'in kadir Tülicül leyle fin nehari ve tülicün nehara fil leyli ve tuhricül hayye minel meyyiti ve tuticül meyyite minel hayyi ve terzüku men teşaü bi gayri hisab." Bu duayı mal ve mülk sahibi olmak isteyenler, manevi yönden iktidara erişmek isteyenler, servetinin çoğalmasını isteyenler her gün en a

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Cevşenden Zenginlik Duası

   Ya Vehhab Ey bol bol hediyeler veren Vehhâb, Ya eğna min-külli ğaniy Ey en zengin olan. Ey bütün zenginlerden daha zengin, Ya ecvedü min-külli cevad Ey en cömert olan. Ey bütün cömertlerden daha cömert, Ya eltafü min-külli latif Ey en lütufkar olan. Ey bütün lütuf sahiplerinden daha Lâtif, Ya ekremü min-külli kerim Ey en çok ikram eden. Ey bütün cömertlerden daha Kerîm, Ya erhamü min-külli rahim Ey en merhametli ve lütufkar olan. Ey bütün merhametlilerden daha Rahîm, Ya ehabbu min-kü

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Rızık Şifresi Ve Zenginlik Duası

   Rizik ve Zenginlik Duasi   Manevi ve maddi rızkın artması, lütuf ve ikramlara mazhar olmak için elimizdeki imkanlara göre en güzel bir şekilde çalışmalı ve en güzel bir şekilde dualar etmeliyiz. Allah Celle Celelü kendini bilmemiz, insanlara bildirmemiz, sevmemiz ve insanlara sevdirmemiz, anlatmamız için bizi yaratmıştır. Bu asli görevini yapan insanlar er geç manevi ve maddi hazinelere mazhar olurlar. Ayette; “En güzel isimler (Esmâül Hüsna) Allah'ındır. O halde O'na o güzel isimlerle dua edi

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...