Jump to content

Çocuklara Büyük Darbe


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

Çocuklara büyük darbe

 

Her yıl ortalama 7 bin çocuğun cinsel suç mağduru olduğu Türkiye'de Anayasa Mahkemesi çok tartışmalı bir karara imza attı. 12-15 yaş arası çocuklara karşı işlenen cinsel suçların cezasında indirime gidildiu

 

fft2mm7918474.jpg

 

 

14 Temmuz 2016

 

CEZALAR DÜŞECEK

 

Türk Ceza Kanunu’nun 103. Maddesi’nin 1. fıkrası, 15 yaşını tamamlamamış çocuğa yönelik her türlü cinsel suçu, ‘cinsel istismar’ sayıyor. Bu nedenle suçlulara 15 yıla kadar hapis cezasıverilebiliyor. Anayasa Mahkemesi dün bu maddeyi iptal etti. İptal kararı 6 ay içinde (17 Ocak 2017’de) yürürlüğe girecek ve 15 yaşından küçük çocuklara karşı cinsel suç işleyenlere verilen hapis cezası 3 yıla kadar düşebilecek.

‘DENGE BOZULMUŞ’

6 üyenin karşı çıktığı ancak 7 üyenin oyuyla kabul edilen iptal kararının gerekçesinde özetle şöyle dendi: “12-15 yaş arasında bir çocuğun cinsel ilişkiye rızası varsa, suçu işleyen yetişkine ağır ceza verilmesi suçla yaptırım arasında bulunması gereken adil dengeyi ortadan kaldırır.”

‘SAPIKLAR CESARETLENİR’

Meclis 6 ay içinde yeni bir yasa çıkarmazsa küçük yaştaki çocuklara karşı işlenen suçların cezası 17-18 yaşındakilere yönelik suçlarla aynı olacak. Uzmanlar Türkiye’de çocukların ağır cezalara rağmen yeterince korunamadığını belirterek “12-15 yaşlarındaki bir çocuğun cinsel ilişkiye rızasının olup olmadığının araştırılması büyük hata olur. Bu madde iptal edilirse sapıklar cesaretlenir. Bir türlü engellenemeyen çocuk evlilikleri daha da artar” diyor.

‘TOPLUMDA İNFİAL OLUR’

Ret oyu veren 6 hakimden biri olan Osman Paksüt karşı oy yazısında “İptal kararı, örneğin 12-13 yaşındaki çocuğa yönelik 40-50 yaşlarındaki failin işleyebileceği bir cinsel istismar suçuna 8 yıl hapis cezasını çok görmek anlamına gelir. Bu durum toplumda infial yaratacak sonuçların önünü açar” dedi. Ret oyu veren diğer üyeler de söz konusu yasa maddesinin tek amacının çocukları korumak olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’nin utancı: Çocuk gelinler

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 16-17 yaş gurubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı yüzde 5.2. Devletin resmi rakamlarına göre 2015’te 16-17 yaş grubunda resmi çocuk gelin sayısı 31 bin 337 olarak açıklandı. Ancak uzmanlar çocuk yaşta evlendirilenlerin gerçek sayısının çok daha yüksek olduğuna dikkat çekilor. En çok çocuk gelin Kilis’te var (yüzde 15.3). Kilis’i yüzde 15.2 ile Kars ve yüzde 15.1 ile Ağrı takip ediyor. En az çocuk gelin ise Tunceli’de (yüzde 1).

 

Kaynak: Çocuklara büyük darbe - Posta

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçende oğlumu bankaya gönderdim.Ödeme yapması için kabul etmemişler..Ödeme yapacağı halde kabul etmemişler çünkü 17,8 yaşında..Kanunen reşit değil ve kendi rızasıyla hiç bir iş yapamaz..Seçmeli dersleri bile veli imzalıyor..

Olumluda olsa reşit olmayan hiç bir çocuğun istek ve arzularını kabul etmeyen devletim iş cinselliğe gelince "hımm çocukta istemiş" mi diyor??

Ha bu devlet der..6 yaşında da evlendirir çocuğu,tecavüzcüsüylede evlendirir.Tüm bunları tv de bangır bangır söyleyenlere de göz yumar.Çünkü üresin kaynaklı bir üreme zihniyetine sahip.

 

Yasalarda önemli olan CAYDIRICILIK tır..Yoksa işlenen bir suça ceza kesmek ikinci planda yer alır.

 

Bir çok tabuları yıkmamız lazım..Modern toplum için,insanca yaşamak,bireysel hak ve hürriyetlerimiz için bir çok geçmişten günümüze gelen bir çok tabuları yıkmamız lazım..Geçmişe bağlı kalınarak ilerlenemez ancak geçmişi aynen yaşarız..

 

Bu tabulardan biiride evlilik müessesesi.."Allahın emri,peygamberin kavli ile" diye gireriz konuya..Kimse Allahın emri ni şart koşarak evlenmesin..Bu cümle ile kaç mutsuz evlilik yapıldı??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hakimler nerde yasıyor da böyle saçma karar alıyor 10-15 yasında çocuklarım var.Bu yaştaki cocukta rıza aramak ne demek adı üstün de cocuk peki bu rıza denen şey nasıl ispatlanır her sapık zaten ceza indirimi icin rıza sı vardı diyor buna ne demeli.Sözün ispatımı olur.Zaten biz deki bu yargı mercii yüzünden sapıklar coğaldı cezalar ceza degil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...