Jump to content

Ankara Barosu Eski Başkanı: Erleri Linç Edenler Tespit Edilip Cezalandırılmalı


Matrix

Önerilen Mesajlar

Ankara Barosu Eski Başkanı: Erleri linç edenler tespit edilip cezalandırılmalı

 

Darbe girişiminde bulunan komutanlarının verdikleri emre uyan er ve erbaşların siviller tarafından linç edilmeye çalışıldığı görüntüleri değerlendiren Ankara Barosu eski Başkanı Avukat Sema Aksoy, “Emir komuta zincirinde er ve erbaşlar aldığı emri yerine getirmek zorundadır. Yaptıkları suç teşkil etmez. Bu şiddet olayını yaratanlar tespit edilip cezalandırılmalıdır” dedi.

firat-tur-50x50.jpg

Fırat TUR

17:3117 Temmuz 2016

Gündem

basliksiz-1-347.jpg

522

PAYLAŞIM

Ankara Barosu eski Başkanı Avukat Sema Aksoy, darbeci komutanların emri altında olan er ve erbaşların siviller tarafından linç edilme görüntülerini sozcu.com.tr'ye değerlendirdi. Darbenin asla kabul edilemez bir durum olduğunu belirten Aksoy, “Demokrasinin panzehiri daha fazla demokrasidir. Siyaseti dizayn etmek millete aittir” dedi.

basliksiz-1-348.jpg

Foto: REUTERS

“ORTA ÇAĞ YÖNTEMİ”

Emir komuta zincirinin en altında yer alan er ve erbaşların siviller tarafından linç edilmeye kalkışıldığı görüntülerin insanlık adına utanç verici olduğunu söyleyen Aksoy, kendi kendine hak almanın orta çağ karanlığında görülen bir yöntem olduğunu ifade etti.

basliksiz-1-349.jpg

Foto: REUTERS

“ASKER EMRE İTAATLE YÜKÜMLÜ”

Türk Silahlı Kuvvetleri ç hizmet kanununda bütün kurgunun mutlak itaat üzerine kurulu olduğunun altını çizen Aksoy, “Amir emretmek selahiyetine sahiptir. Diğerleri, yani er, erbaş ve onbaşılar mutlak itaat etmekle görevlidir. Emir komuta zincirinde, aldığı emri yapma zorunluluğu vardır” dedi.

basliksiz-1-350.jpg

Foto: REUTERS

“SUÇ EMRİ VERENDE”

Er ve erbaşların yaptıklarının kesinlikle suç teşkil etmediğini ifade eden Aksoy, Türk Silahlı Kuvvetleri iç hizmet kanununun, icradan doğan mesuliyeti emri verene yüklediğini söyledi.

“HEPİMİZİN ÇOCUĞU OLABİLİR”

Emir altındaki er ve erbaşların herkesin çocuğu olabileceğini belirten Aksoy, “Bu çocuklar, ağzından salyalar akarak onlara saldıranların, kemerini çıkarıp linç etmeye çalışanların kendi evlatları da olabilir. Bu şiddet olayını yaratanlar hemen tespit edilip cezalandırılmalıdır” diye konuştu.

EMRE MUTLAK İTAAT

Bu er ve erbaşların teröre karşı canlarını ortaya koyarak mücadele ettiklerinin de unutulmaması gerektiğini belirten Avukat Aksoy, askeriyedeki emre mutlak itaatle ilgili şöyle bir hikaye de anlattı: “Bir komutan askere ağacı sulamasını söyler. Ancak yağmur yağıyordur ve asker de, ‘Zaten yağmur yağıyor' diye ağacı sulamaz. Komutanı ‘Suladın mı diye?' sorar. Asker ‘Hayır yağmur yağıyordu sulamadım' diye cevaplayınca komutan, “Sulamak zorundasın. Önemli olan yağmurun yağması değil, benim verdiğim emre uymandır' der.”

ÖMER FARUK EMİNAĞAOĞLU: “HALKIN ŞİDDETE BAŞVURMASI HUKUKLA AÇIKLANAMAZ”

YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, er ve erbaşların siviller tarafından linç edilmeye kalkışılması görüntülerini şöyle değerlendirdi:

“Hukukta, can güvenliğine yönelik tehlikeyi defetme zorunluluğu durumunda ancak orantılı olarak şiddete başvurulabilir. Bunun dışında halkın şiddete başvurması hukukla açıklanamaz. Hukuk ve demokrasiye sahip çıkma adına sokaklara dökülenlerin şiddete başvurmaları, savunduklarının hukuk ve demokrasi olmadığını göstermektedir.

Kamu görevlilerine yapılanları, kamu görevlilerinin yaptıklarının boyutları gerçek yönleriyle bilinememektedir. Net olan ise, bu sürecin kendi hukukunu yarattığı, hukukun üstünlüğünün sözde kaldığıdır.”

 

 

 

Ankara Barosu Eski Başkanı: Erleri linç edenler tespit edilip cezalandırılmalı – Sözcü Gazetesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer bir hukuk devletiysek devlet bunu yapacaktır..Kimse hem savcı,hem yargıç hemde cellat olamaz..Bu kadar basit bir ülke değiliz..Vahşet ile demokrasi nöbeti olamaz..

Görüntüler 3.dünya ülkelerindeki gibiydi..Aklıma kaddafinin linç hareketi geldi..Gerçi bu vahşeti sergileyenler yani rütbesiz askerlere işkence edip cansız bedenlerini tekmeleyenler ancak o 3.dünya ülkelerine layık insanlar..

 

Hep Masum askerler diyoruz ,bazı videolarda katledilen siviller var..Resmen kafanın üzerinden tank geçmiş kafa yok..Nasıl böyle bir şey olur diye düşünürken Bir haber yayına girdi..

 

Bir tankın içinden gözlüklü bir adam çıktı..Askeri elbiseli..Bu adam cemaat bağlantısı olduğu için emniyetten ihrac edilen eski emniyet müdürü..Nasıl askeri kıyafetle tankın içine girmiş? Hemde ful techizatlı..Acaba Onun gibi kaçtane militan vardı askeri elbise giymiş..

 

Buda askerin sivil halka nasıl ateş ettiğini gösteriyor.. Adamların gözleri dönmüş..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşında sana sılahını dogrultan bır ınsan var ,senın aılene sılah tuttuklarını düşün aman ana kuzusu masum yavrucak el kaldırmamalıyım deyıp sus pus olup durabılecek mıydınız??vatanımıza,mılletımıze el uzatılıyor o ambıyasda kusıra bakmayın kımse er falan dusunemez vatan ugruna mılletın canı malı gözune gelmedı attılar kendılerını sokaga.. Pc basından atıp tutmak kolay elbet :) devam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşında sana sılahını dogrultan bır ınsan var ,senın aılene sılah tuttuklarını düşün aman ana kuzusu masum yavrucak el kaldırmamalıyım deyıp sus pus olup durabılecek mıydınız??vatanımıza,mılletımıze el uzatılıyor o ambıyasda kusıra bakmayın kımse er falan dusunemez vatan ugruna mılletın canı malı gözune gelmedı attılar kendılerını sokaga.. Pc basından atıp tutmak kolay elbet :) devam.

Valla kusura bakma veda busesi ama olaya fransizsin..Katledilen evlatlarin elinde silah yoktu..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaziklar olsun bir kac feto kopegi yuzunden askerimizi getirdikleri hale yaziklar olsun diyorum...zaten askere karsi karin agrilari bitmiyordu,o feto kopeklerinide kendileri yerlestirdi oralara bir zamanlar askeriyede islerine gelmeyen kullanamayacaklari komutanlari bir sekilde gorevden atarak suclayarak uzaklastirdilar,kendi yandaslarida askere dusman nasilsa ellerine firsat gecti.Bilip bilmeden askere saldiranlarin isid den hic bir farki yok.Tayyip amacina ulasti halkla askeri karsi karsiya getirdi.Tayyibin yandaslari sadece emir alan robotlardan baska birsey degil....onlara oy verip basimizda tutanlarda onun kadar suclu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

farkındaysanız haberlerde bu görüntüler hiçbir şekilde gösterilmiyor.. ATV sabahtan akşama kadar asker ateş açtı diyip duruyor kimse tarafsız değil herkes yancı olan mazluma oluyor bunları gösterdiğin için de ayrıca saol matrix belki birilerinin gerçekleri görmelerine sebep olursun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...