Jump to content

Bebeklerdeki Gaz Sancısına 'Probiyotik Tedavi'...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bebeklerdeki gaz sancısına 'probiyotik tedavi'

 

fft2mm7919957.jpg

 

Bebeklerde gaz sancısı tıbbi terimi ile "infantil kolik", her 10 bebekten 3'ünde görülüyor. Yeni bebek sahibi olanlardan en sık dinlenen yakınmaların da başında geliyor. Bebeklerde gaz sancısı anne babaların korkulu rüyasıdır adeta. Peki, bu problemle en kolay nasıl başa çıkılır.

 

Demegro İlaç ve Sağlık Ürünleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oktay Demircioğlu, “İnfantil kolik (gaz sancısı), genellikle sağlıklı bebeklerde, 2-3 hafta ile 4 ay arasında, haftada 3 günden fazla günde 3 saat kadar süren ağlama nöbetleri olarak tanımlanır. İnfantil koliğin bebeklerde görülme sıklığı yüzde 17-30 arasındadır. Ailelerin yüzde 10-15’i, ilk 3 ay içinde bebeklerinin ağlaması nedeniyle hekime başvurmaktadır” dedi.

 

Oktay Demircioğlu, “Türkiye’de yılda 1.4 milyon bebek doğuyor. Doğan bebeklerin yüzde 30’u gaz problemi yaşıyor. Bebeklerin gaz çıkarmalarını kolaylaştırmak ve sindirim sistemlerini düzenlemek için yılda 8-10 milyon kutu ilaç kullanılıyor. Bu da yılda 57 milyon TL’nin bebeklerin gaz probleminin giderilmesi için harcandığını gösteriyor. Bazı çalışmalarda infantil koliğin düşük doğum ağırlıklı bebeklerde daha sık görüldüğü ve daha geç başladığı belirtilmektedir. İnfantilkolikli bebeklerin yüzde 5’inden azında altta yatan bir organik sebep bulunmaktadır. Bebeklerde gaz oluşumu sık olur ve bu durumda bebek ellerini ve ayaklarını yukarıya doğru gerdirerek ağlamaya başlar ve bebeğin bu bağırıp ağlaması genelde gaz çıkaramadığındandır. Ebeveynler olarak bebeğinizin infantil kolik rahatsızlığını, medical cihaz teknolojisi ürünü ile tedavi edebilirsiniz” dedi.

 

Bebeklerde Gaz Neden Olur?

 

• Bebeğe şekerli su vermek

• Emzikleri çok sık bala veya pekmeze batırmak

• Çok erken bebek için ek gıdalara başlamak

• Tatlı meyvelerin ve meyve sularının çok fazla tüketilmesi

• Meyve sebzelerin yeteri olgunluğa ulaşmadığı halde tüketilmesi

• Bebeğin hareketinin kısıtlı olması ve kundakla sırasında çok sıkılarak hareketi önlemek

• Gereğinden fazla sıvı ya da su tüketmek

• Bozulmuş süt ve süt ürünleri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...