Jump to content

O Hastalığın Habercisi Olabilir!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

O hastalığın habercisi olabilir!

 

1469193701903.jpg

 

Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Meryem Can, Sjögren Sendromu'nun, salgı yapan bezlerin özellikle gözyaşı ile tükürük bezlerini tuttuğu bir hastalık olduğunu bildirdi

 

Romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Meryem Can, Sjögren Sendromunun sıklıkla göz veya ağız kuruluğu gibi yakınmalarla başladığını bildirdi. Sjögren Sendromu'na ilişkin yazılı açıklama yapan Can, bu rahatsızlığın, salgı yapan bezlerin özellikle gözyaşı ile tükürük bezlerini tuttuğu bir hastalık olduğunu bildirdi. Hastaların yaklaşık yüzde 90'ını kadınların oluşturduğunu ve genellikle 40'lı yaşlarda ortaya çıktığını belirten Can, şunları kaydetti:

 

SENDROM AĞIZ VE GÖZ KURULUĞUYLA BAŞLIYOR

"Sjögren Sendromu sıklıkla göz veya ağız kuruluğu gibi masum görünen, ancak yaşam kalitesini oldukça düşüren yakınmalarla başlıyor. Bu hastalığın en önemli özelliği ise hangi belirti ön planda olursa olsun, tıpkı diğer otoimmün hastalıklar gibi vücudun bütününü ilgilendiren cilt, sinir sistemi, akciğerler veya damarlar gibi başka organ veya sistemleri tutabilme potansiyeli olması. Sjögren Sendromu pek bilinmediği için tanısı genellikle geç konuluyor. Buna bağlı olarak hastalar uzun süre hayat kalitesini düşüren yakınmalarla yaşamak zorunda kalıyor. Bunun sonucunda da ilk başlarda çoğunlukla ağız veya göz kuruluğu ile başlayan sendrom, zamanla akciğer, böbrek ve karaciğer gibi organları da tutup, tüm vücudu ilgilendiren bir hastalığa dönüşebiliyor."

 

40'LI YAŞLARDA GÖRÜLÜYOR

Can şöyle devam etti:"Sjögren Sendromu'na neyin yol açtığı bilinmiyor. Ancak tüm otoimmün hastalıklarda olduğu gibi kişinin genetik yatkınlığının yanı sıra enfeksiyon ve ilaç gibi çevresel faktörler de etkileyebiliyor. Hastalığın 40'lı yaşlarda görülüyor olması, menopoz bulgularıyla karıştırılabiliyor. Bu yüzden menopoz dönemindeki kadınlarda daha dikkatli olunması gerekiyor. Kuruluk şikayetlerinin sebebi menopoz olmayabiliyor. Bu yaş gurubundaki hastalarda kas romatizması da sık görüldüğünden bununla ilişkilendirilebiliyor. Bunların dışında kullanılan bazı ilaçların yan etkilerinin göz ve ağız kuruluğuna sebep olması da Sjögren teşhisinin koyulmasını zorlaştırabiliyor."

 

"BAZI DURUMLARDA LENF BEZİ KANSERİ GELİŞEBİLİYOR"

Sjögren Sendromu'nun belirtileri arasında ağızda şiddetli kuruluk oluşması bulunduğu bilgisini paylaşan Can, ağız kuruluğu nedeniyle çiğneme, yutma ve konuşmada güçlük olduğunu, ekmek gibi katı şeyleri yutkunmada güçlük çekildiğini ifade etti. Can, şu açıklamalarda bulundu:

"Gözlerde kuruluğa bağlı kızarıklık, yanma, kaşıntı ve ışığa aşırı hassasiyet gelişiyor. Hasta bunu 'gözüme sanki kum kaçmış gibi' diye tarif ediyor. Halsizlik ve eklem ağrıları olabiliyor. Tükürük bezlerinde şişlik görülebiliyor. Burun, cilt ve kadın genital organlarında kuruluk meydana gelebiliyor. Cinsel ilişki sırasında ağrı olabiliyor. Bazen hastalarda 'lenfoma' adı verilen bir çeşit lenf bezi kanseri gelişebiliyor.

 

GÜNLÜK HAYATTA ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Günlük hayatta alınabilecek önlemler arasında fazla şekerli gıda tüketilmemesi, sigara ve alkolden uzak durulması, beslenmeye dikkat edilmesi ve Akdeniz tipi beslenmeye ağırlık verilmesi, ilaçların düzenli kullanılması, alınan sıvı miktarının artırılması, göz kuruluğu açısından uzun süre televizyon ve bilgisayar ekranına bakmaktan uzak durulması ve spor ve egzersiz yapılması bulunuyor."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Önemli Bir Hastalığın Habercisi Olabilir!..

      Önemli bir hastalığın habercisi olabilir!   Ani gelişen yürüme bozukluklarına ailelerin dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar bu tür rahatsızlıkların önemli bir hastalığını habercisi olabileceğini belirtti.   Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Osman Çimen, yürüme bozuklukları ile ilgili bilgiler verdi. Ailelerin, çocuklarındaki yürüme bozukluğu ile ilgili kendilerin sıklıkla başvurduğunu belirten Op. Dr. Çimen, yürüme bozukluklarının çocuklarda ani veya daha yavaş gelişen bir tipt

      , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
  • Yeni Oluştur...