Jump to content

Zayıflamak İstiyorsanız Çocukluğunuza Dönün...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zayıflamak istiyorsanız çocukluğunuza dönün

 

fft2mm7942418.jpg

 

Beslenme alışkanlığını değiştirmek için hipnoterapi yönteminin kullanıldığı belirten Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, bu yöntemle nasıl kilo verildiğini anlattı. Aydoğdu "Kilo verme ile ilgili bireyin zihnindeki olumsuz düşünceler, olumlu düşüncelerle değiştirilir ve kilo verme süreci başlar" dedi

 

Uzman Psikolog Yasemin Aydoğdu, hipnoterapi yönteminin beslenme alışkanlığı üzerindeki etkilerini anlattı:

 

"Bireylerin kilo verme sürecinde yaşadıkları benzer sorunlar; fazla yemek yemeleri, spor yapmamaları, kilo almalarına sebep olan besinleri fazla tüketmeleri ve hedefledikleri vücut ağırlığına ulaştıklarında aynı vücut ağırlığında kalamamalarıdır. Bu ve benzer problemleri çözmek için kullanılan hipnoterapi etkili ve faydalı bir yöntemdir.

 

BU YÖNTEM İLE NASIL KİLO VERİLİR?

Çocukluk döneminde yaşanan olaylar, öğrenme yoluyla bazı düşünce ve inançların oluşumuna sebep olur. Bu düşünce kalıpları hayatın sonraki dönemlerinde bireylerin kendilerine yönelik algılarını oluşturmak için kullanılır. Bireyin bilinçli olarak farkında olmadığı bu olumsuz kalıpların içeriğindeki düşünceler, bir olayın sonrasında oluşur. Hipnoterapi yöntemiyle bireyin kilo almasına neden olay ya da cümle bilinçaltında ortaya çıkarılır ve bireyin yanlış inancı anlamlandırılıp çözümlenir.

 

Birey çocukluğunda çevresindeki insanlardan duyduğu bir cümleden dolayı aşırı yemek yiyor olabilir. Çocukluğunda çok zayıf olan biri hayatı boyunca, ailesinden duyduğu “Bir gram et bin ayıp örter” cümlesine inanarak, zayıf olmamam gerekir diye düşünerek hareket ediyorsa bundan dolayı aşırı yemek yiyor olabilir. Bu cümle bilinçaltı düzeyde değiştirilip anlamlandırıldığı zaman, birey normal ölçüde yeme davranışına geçebilecektir.

 

Çocukluğunda az yemek yiyen bireye annesi zorla yemek yedirerek “Az yemek yersen hasta olursun” diye söylediğinde, birey yetişkinliğinde de farkında olmadan bilinçaltında kayıtlı olan “Az yemek yersem hasta olurum” düşüncesiyle fazla yemek yiyor olabilir. Çocukluğunda ailesinin her mutlu olaydan sonra pasta ile kutlama yaptığı bir birey, mutluluğu pasta ile kodlamış olabilir ve pasta yediği zaman mutlu olacağına inanır, hayatı boyunca mutsuz olduğu zamanlarda pasta yiyerek mutlu olmaya çalışır.

 

OLUMSUZ DUYGULAR FAZLA YEDİRİYOR

 

Eğer bireyin geçmişinde herhangi bir olay ya da cümle bulunmuyorsa yeme sorunu telkinlerle çözümlenir. Kilo verme ile ilgili bireyin zihnindeki olumsuz düşünceler, olumlu düşüncelerle değiştirilir ve kilo verme süreci başlar. Spor yapabilmesi için motivasyon sağlanır. Sadece sağlıklı besinlerle beslenmesi için telkinler verilir. Normal ölçüde yemek yediğinde bile rahatlıkla doyabileceği inancı yerleştirilir. Kilo aldırıcı besinlerden uzaklaşması sağlanır.

 

Olumsuz duygular fazla yemeye neden olur, bu olumsuz duyguların sebepleri ortaya çıkarılıp sorun çözümlendiğinde, birey duygular ve yemek yeme arasında bağlantı olmadığının bilincine varır ve herhangi bir duygu değişiminde hemen yemek yemeye yönelmekten vazgeçer. Mutlu olduğunda, üzüldüğünde, kaygılandığında, stresli olduğunda yemeğe yönelmeyi bırakır."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet bu benim. Küçükken anannem beni hep " hızlı ye , yemeği hızlı yiyen işi de hızlı yapar " die sıkıştırırdı. Ne salak bir düşünce. Yıllarca mide ağrısı çektim bu yüzden. Kimse de dur ne yapıyorsun demedi her yemekten sonra midem ağrirdi çok kızıyorum bu yüzden. Şimdi de farkında olmadan hızlı yiyorum hem kilo alıyorum hem de hâlâ bazen midem rahatsizlaniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...