Jump to content

Mutluluk Duası.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

 

Mutluluk duasının tesirine dair sayısız nakil bulunmaktadır. Bu duayı okuyarak mutluluğa eren ve saadet kapılarını açan binlerce kişinin rivayetleri el yazması kitaplarda bulunmaktadır.

 

 

 

Borçlardan kurtulmak, sevdiğine kavuşmak, bereketli kazançlara nail olmak, vesvese ve ruhi sıkıntılardan sıyrılmak gibi akla gelebilecek her konuda mutluluk duası yapılabilir.

 

 

Mutluluk duasının diğer dualardan ayrılan en önemli özelliği sadece dua eden kişiyi etkilememesi aynı zamanda kişinin yakın çevresinde bulunan insanları da mutlu kılmasıdır. Çünkü mutluluk fertle başlayan bir duygu olsa da asla tek başına mutluluk mümkün değildir. Mutluluk ancak insanın çevresi de mutluysa kalıcı ve etkili olabilmektedir. İşte bu dua hem kişiyi hem de çevresini aynı anda kederden uzaklaştırıp neşeye ulaştıran muazzam etkili bir duadır.

 

 

[h=3]Mutluluk duasının usul ve adabı hakkında bilinmesi gerekenler[/h]

Mutluluk duasına dair çeşitli usul ve adap kuralları vardır ki bunlara muhakkak surette uyulması gerekmektedir. Aynı durum diğer dualar için de geçerlidir. Çünkü dualar ancak usul ve adabına uygun edilirse icabet görmektedir. Bu itibarla mutluluk duasının yapılışında şu hususlara ziyadesiyle dikkat etmek gerekir:

 

 

 

Kişi mutluluk duasına başlamadan önce kesinlikle “abdest” almalıdır. Abdestsiz duanın bir hükmü yoktur. Bazı alimler dua öncesi 4 rekat nafile namazının kılınmasının uygun olacağını ifade etmiştir. Ancak namaz kılmak zorunlu değildir dua edenin inisiyatifine bırakılmıştır.

 

 

Dua, yalnız bir ortamda başka insanların bakışlarından uzak bir yerde yapılmalıdır. Duaların yalnız yapılması duaların samimice yapıldığına işaret olup kişin huşu içinde dua etmesini sağlamaktadır.

 

 

Duada kıbleye dönülmeli, diz üstü çökmeli ve eller semaya açılarak dua edilmelidir.

Mutluluk duasında kesinlikle türbe, yatır, dilek ağacı gibi özel bir yere gidiş söz konusu değildir. Kişi kendi evinde ya da iş yerinde dua etmelidir.

 

 

Dua eden kişi şeyh, alim, evliya gibi din büyüklerinden birisinin adını ağzına alarak onları aracı kılmamalıdır. Her ne istekte bulunulacaksa yalnız ve ancak Allah’tan istenmelidir.

 

 

Mutluluk duası edecek kişi tam bir teslimiyet içinde dua etmeli ve “Allah’ın duaları bolca kabul eden” biricik varlık olduğunu bilerek hareket etmelidir.

Mutluluk duasının makbul olduğu iki zaman dilimi

Dua, Allah’a niyaz olup en büyük yaratıcıya yakarış demektir. Günün her vakti dua etmek için uygun zamanlardır. Fakat duaların daha makbul kabul edildiği vakitler de vardır. Bu makbul zamanlar her dua için farklı farklıdır.

 

 

Mutluluk duasının makbul kabul edildiği iki zaman dilimi vardır. Bunlardan birincisi sabah ezanı ile gün doğumu arasındaki zaman aralığıdır. İkincisi ise ikindi ezanı ile akşam ezanı arasındaki vakittir. Bu iki vakitte yapılacak mutluluk duaları inşallah icabet görecektir yani kabul edilecektir.

 

 

Bayram günleri ve kandil geceleri de mutluluk duası için makbul kabul edilen zamanlardır. Özellikle Kadir Gecesi yapılan duaların çok özel bir yeri vardır.

 

 

 

Mutluluk duasında mutlaka ifade edilmesi gereken dört nida hangileridir?

Nida kelimesi seslenme anlamına gelir. Zaten dualar da birer seslenmedir. Yani niyazdır. Fakat buradaki seslenme iki şahıs arasındaki seslenme olmayıp kulun Allah’a için için ve yalvararak dua etmesi biçimindedir. Zira Kuran’da dua eden insanlar hakkında bilgi verilen ayeti kerimede kulun “korkarak ve yalvarır gibi” dua etmesinin gerektiğinden bahsedilmektedir.( Araf suresi-55 )

 

 

Mutluluk duasında her niyazın başlangıcında Allah’ın farklı bir esması bulunmaktadır. Bu esmaların her biri farklı bir konuya gönderme yapmaktadır. Bu esmaların mutlaka belirtilen sırada okunması gerekmektedir.

 

 

[h=4]Mutluluk duasının sözleri ve duanın hitap esmaları[/h]

Ya Vedud, sen kalplerimizi evirip çevirensin. Sevmeye en layık varlık sensin. Benim kalbimi yumuşat ki senin kullarına karşı merhametim daim olsun ve yakınlarımı sevme kudreti gösterebileyim. Benim sevdiklerimi de bana karşı meylettir ki bana muhabbetleri misliyle artsın. Şüphesiz sen gücü her şeye yetensin. Kadir mutlak, azimi mutlak sensin Ya Rabbim.”

 

Ya Batın, sen gizli ve açık her şeyden haberdarsın. Senin için gizli yoktur. Sen insanların söylediklerini de içlerinde sakladıklarını da bilirsin. Gizli ve açık bütün niyetleri sevgiye çevir ve hakkımızda kurulan bütün hesapları hayra dönüştür. Kadir mutlak, azimi mutlak sensin Ya Rabbim.”

 

Ya Nafi, hakkımda hayırlı olanları benden daha iyi bilirsin. Benim, ailemin ve İslam ümmetinin menfaatine olmayan ve yüzümüzü önümüze düşürecek bir muhabbetin tarafı kılma bizi. Eğer hayırlara miftah olacak bir nasibimiz de varsa bu nasibin vaadini uzatma. Kadir mutlak, azimi mutlak sensin Ya Rabbim.”

 

Ya Mucib, sen duaları hakkıyla işitensin. Bana, aileme ve sevdiklerime mutluluğu nasip et. Bizi her daim yüzü gülenlerden ve gönlü mutmain olanlardan eyle. Kadir mutlak, azimi mutlak sensin Ya Rabbim.”

 

 

Buradaki dört esma ile yapılan duanın bitiminde mutlaka tasdik anlamında “amin” ifadesi kullanılarak eller yüze sürülmelidir.

 

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Mutluluk Duası

   Hadîs-i şerîfte buyuruldu ki: Dünyâ ve âhiret saadeti isteyen, Allahümme Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve fil âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. duâsını okusun.   Anlamı: Rabbimiz dünyanın (gerçek) güzelliklerini, âhıretin (gerçek) güzelliklerini ver, ateşin azabından bizi koru.   Rasûlullah salla’lâhu aleyhi ve sellem’in pek çok duâsında bu âyete yer verdiğini Enes radıya’llâhu anh naklediyor bize. Bildiğimiz ve bilmediğimiz tüm dünya ve âhıret güzelliklerini dileyip; dolayısı ile

   , Yer: İslamiyet

  • Mutluluk ve Hidayet Duası

   Yarabbi ! Tüm benligimle seni diliyor, seni istiyorum... Yarabbi! Tüm hidayete erenler nasil senin hidayetini dilediyse bende ayni sekilde diliyorum... Yarabbi! Nefsimi tezkiye edip emanet olarak verdigin ruhu bu dünya hayatinda sana ulastiranlardan eyle... amin   Bu duayi kalbten yapan kisi hidayete Allah'in kontrolü altinda yasar, inanmayan deneyebilir... Ama gercekten kalpten olmasi lazim.. O zaman gerceklesir.. Cünkü Allah sözünden caymaz... Rad-27: "ve yehdi ileyhi men eneb." Ve O'n

   , Yer: Dilek Duaları

×
×
 • Yeni Oluştur...