Jump to content

Farkındalık Meditasyonu.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1- Vücut: Bütün bir odayı meditasyon için ayırmak çoğumuz için imkansız, bu yüzden evimizde bir köşe seçip oraya sessiz bir ortam kurabilirsiniz.

Mum ve tütsü yakmak isteyebilirsiniz, ancak önünüzde duvar olsa da olur. Kafanızı karıştıracak bir şey olmadığı sürece, televizyon veya laptop gibi, önünüzde ne olduğunun çok da bir önemi yok.

Yerinizi seçtikten sonra, sandalyeye, mindere veya yere oturabilirsiniz. Eğer mindere oturmayı seçerseniz, meditasyon için yapılmış bir minder veya katlanmış bir battaniye kullanabilirsiniz. Oturacağınız eşyanın tek amacı etrafta sallanmaması ve stabil bir pozisyonda durabilmeniz.

Eğer sandalyede oturmayı seçerseniz, arkaya doğru çok eğilmeyen bir sandalye seçmenizde yarar var. Ayaklarınızın yerde olması önemli, gerekirse ayaklarınızı koyabileceğiniz bir destek kullanın. Eğer uzunsanız dizlerinizin kalçalarınızdan daha aşağıda durduğuna emin olun. Eğer bunu yapmazsanız kısa sürede beliniz ağrımaya başlar.

 

Yerinizi ve oturacağınız eşyayı seçtikten sonra, oturun ve kendinize dik ama rahatsız olmayan bir pozisyon bulun. Minderde oturuyorsanız, rahat bir bağdaş kurun. Kendinize rahatsız bir pozisyona sokmayın. Ellerinizi bacaklarınızın üzerinde avcunuz yere bakacak şekilde dinlendirin. Gözlerinizi açık tutun ve yere bakarak dinlendirin. Gözünüzle hiçbir şeye odaklanmamaya çalışın. Önünüzde hiçbir şey yokmuş gibi düşünün.

 

 

 

Bu şekilde birkaç dakika oturun. Eğer dikkatiniz dağılırsa, nazikçe çevrenize ve vücuduna geri odaklanın. Buradaki anahtar kelime “nazikçe.” Dikkatiniz dağılacak, farkındalık meditasyonu ile ilgili öğreneceğiniz ilk şey bu, dikkat dağılır. Dikkatinizin dağıldığını fark edince, çevreye ve vücudunuza geri dönün.

 

2- Nefes: Dikkatinizi hafifçe nefesinize verin. Havanın vücudunuza girişini ve çıkışını hissedin. Nefes almanın özel bir tekniği yok. Olduğumuz şey ile ilgiliyiz, nefesimizi değiştirerek olabileceğimiz şey ile değil. Eğer nefesinizi kontrol ettiğinizi düşünüyorsanız, bırakın öyle kalsın. Amaçlayarak doğal davranmak biraz zordur, bu yüzden nefesinizin nasıl olduğu gibi şeylerle endişelenmeyin. Nasılsa öyle kalsın.

Birkaç dakika boyunca çevreniz, duruşunuz ve nefesinizle zaman geçirin. Dikkatinizin bir kısmını nefesinize vermeye çalışın. Burada amaç 100% nefese odaklanmak değil. Dikkatinizin bir kısmı doğal olarak çevrenizde ve vücudunuzda olacaktır.

 

 

 

 

3- Düşüncelerinize odaklanın. Oturup meditasyon yapmaya başladığınızda, yavaş yavaş zihninizde düşünceler oluşacak. Bazen birçok düşünce aynı anda gelir, anılar, gelecek planları, hayaller, televizyon reklamlarından müzikler... Bazen bu düşünceler arasında hiç boşluk olmayabilir. Sadece düşüncelerinizin farkında olun.

Düşüncelerinize kaptırıp odada oturduğunuzu bile unuttuğunuzu fark ettiğinizde, konsantrasyonunuzu nefesinize geri getirmeye çalışın.

Meditasyona yeni başladıysanız, 10-15 dakika arası oturmaya çalışın ve yavaş yavaş bu süreyi 20-30 dakikaya çıkarın. İsterseniz zamanla 45 dakika hatta 1 saate bile çıkarabilirsiniz. Eğer daha uzun süre devam etmek istiyorsanız, yürüyüş meditasyonunu öğrenmenizde fayda var.

Son ve en önemlisi de, farkındalık meditasyonunun içinizde olan şeyleri fark etmekle ilgili olduğunu hatırlayın. Düşünmeyi durdurmakla ilgili değil. Bunu hatırlamanız çok önemli, amacınız düşünmeyi engellemek değil. Çoğu insan meditasyonun tamamıyla bomboş olabilmekle alakalı olduğu gibi yanlış bir fikre kapılıyor. Bazı meditasyon türlerinde bu doğru olsa da, farkındalık meditasyonunda değil. Eğer kendinizi düşünürken bulursanız, bunu engellemeye çalışmayın, düşüncelerin geldiğini kabul edin, onlara el sallayın ve gidişlerini görün. Fark ettiğiniz şeyler listesine düşüncelerinizi de ekleyin. Amacımız olduğumuz şeyi kabul etmek, olmamız gerektiğini düşündüğümüz şey olmak değil.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Tam Farkındalık Meditasyonu

   Nedir:Burada bir dinlenme yönteminden bahsedeceğiz. Bu yöntem dinlenmenin en doğal, en saf hâlidir.Hiçbir çaba gerektirmez.Sizde hiçbir bağımlılık yaratmaz.Hiçbir olumsuz yan etkisi yoktur.Bu yöntem kişiliğinizin tüm olumsuz yanlarını çözerek onlardan tamamen kurtulmanızı sağlar. Böylece her alanda daha mutlu, daha huzurlu ve daha sağlıklı bir kişi olursunuz.Bu dinlenme şu temele dayanır: Yaşam mükemmelliğin kendisidir ve yaşamdaki işleyiş de mükemmeldir. İnsanlar, yaşama ve kendilerine y

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

  • Farkındalık Meditasyonu

   Meditasyon, kısaca nefesimizi izleyip anda kalmamızı sağlayan bir uygulamadır. Sanıldığının aksine çok basit bir uygulamadır ve düzenli olarak yapılması büyük önem taşımaktadır. Günde 10 ila 30 dakika arası meditasyon yapan bireylerde psikolojik olarak iyileşmeler görülmüştür. Ayrıca uyku düzeni ve ruh sağlığı açısından büyük önem taşır. Farkındalığa ulaşmamızı sağlayan ilk temel eğitimdir. Meditasyonun amacı öze yani evrensel bilince ulaşmaktır. Meditasyon esnasında beynimiz uyku ya da hipnoz h

   , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
 • Yeni Oluştur...