Jump to content

Kepçe Kulak Estetiği Hakkında Her Şey...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kepçe Kulak Estetiği Hakkında Her Şey

 

kepce-kulak.jpg

 

Kulak ameliyatı kepçe olan kulakları baş kısmına yakınlaştırmak, büyük kulakları küçültmek ve eksik olan kıvrımları şekillendirmek amacıyla yapılan estetiklerdir. Operasyon genelde 4 ila 14 yaş aralığındaki çocuklarda yapılır. 4 yaşına kadar çocukların kulakların geliştiği kabul edilir. Operasyon ne kadar erken yapılır ise dış çevre ile yaşanacak olan sorunlarında önüne geçilmiş olur. Kepçe kulak ameliyatı erişkin olan kişilerde de yapılır ve bir risk söz konusu bile değildir. Kepçe kulak ameliyatı teknolojinin gelişmesi ile oldukça sağlıklı, hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Bir buçuk saatlik ameliyatın ardından yeni bir görünüme kazanmak mümkün hale gelmiştir.

 

Ameliyat Öncesi Görüşme

 

Yapılacak olan görüşmede operasyon sonrasındaki beklentileriniz ve şu andaki kulağınızın şekli değerlendirilir. Kulaklarınızın 6 farklı noktadan fotoğrafları çekilerek oluşabilecek olan görüntü ile alakalı bilgiler verilir. Daha önce ameliyat olan kepçe kulakların öncesi ve sonrası size gösterilir.

 

Ameliyat kararı ile uygun olan gün belirlenir.

 

Aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaçlar yaklaşık olarak 1 hafta öncesinden kesilir. Sigara kullananların bırakması gerekir. Bayanların ameliyat tarihinde mens olma durumu ameliyatı etkilemez.

 

Ameliyat günü hastaneye gelirken rahat kıyafetler giyilmeli ve makyaj yapılmamalıdır.

 

Ameliyattan 1 saat kadar önce hastanede olunmalıdır.

 

Kepçe Kulak Anestezi Şekli ve Ameliyat Yöntemi

 

Kepçe kulak olacak kişi çocuk ise hekim genel anestezi önerir. Erişkinlerde ise bazı hekimler lokal anestezi tercih etmektedir. Kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak 1,5- 2 saat kadar sürmektedir.

 

Komplike olgular oluşur ise ameliyat uzayabilir. Kulaklarda var olan probleme göre ameliyat tekniği değişir. Genelde kulağın arka tarafından yapılacak olan kesi ile kıkırdak dokuya ulaşılır.

 

Kıkırdak üstünde törpülenmeler yapılarak ya da kıkırdak dokusundan belli bölümler çıkartılarak kulaklar şekil verilir. Anatomik anlamda yapı bozulmadan kulaklar geriye kıvrılır. Yeniden açılmaması amaçlı kalıcı dikişler atılır. Son olarak cilt dikişleri atılmaktadır. Kulak arkasından yapılan kesilerden ve atılan dikişlerden sonra herhangi bir iz kalmaz. Ameliyat olan kişiye hafif bir baskı yapan bandaj uygulaması yapılır.

 

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

 

Çocuklar ve erişkinler kepçe kulak ameliyatından birkaç saat sonra ayağa kalkıp dolaşabilir hatta eve gidebilir. Hastanın baş kısmı ameliyat sonrası iyileşme ve şekillenmeyi kolaylaştırmak amaçlı sarılacaktır. Kulaklardan birkaç gün ağrı gözlenir. Ama bu ağrı ilaçların yardımı ile ortadan kalkar. 7 gün sonra başta bulunan sargı çıkartılır. Tekrar pansuman ve baş sargısı yapılır.

 

Sargıların tamamen çıkması ile hekiminiz geceleri kullanmak üzere kafa bandı verir. Bu bandın gecenin yanı sıra gündüz de kullanılması kulakların şekillenmesi açısından önemlidir. 1,5 ay kadar kulakların kıvrılabileceği aktivitelerden kaçınılır. Erişken olan kişiler işlerine 10 gün içinde dönebilir. 3 ila 5 gün sonrasında sokağa çıkılabilir. Ameliyattan sonra 4. Günde ılık duş yapılabilir. Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dolayı ameliyat sonrasında alınacak olan dikişler bulunmaz. Ameliyat sonrasında kulaklarda şişlik ve renk değişimi gözlenebilir. Bu değişimler birkaç gün içinde düzelir. 2 hafta sonra hastayı yormayacak ve hafif tempolu olan egzersizler yapılabilir. Yaklaşık 3 ay boyunca kulaklar oluşabilecek olan travmalara karşı özenle korunmalıdır. Ameliyattan sonra 3. Haftada kulaklarınızın oluşan yeni şeklini daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Saçlarınız ile gizleme hissini ve ihtiyacınız hissetmezsiniz. Yani yeni kulaklarınız keyfini çıkartabilirsiniz. Kepçe kulak estetiği çoğunlukla kalıcı ve iyi sonuçlar veren, kişileri yaşama bağlayan, özgüvenini arttıran ve ruh sağlıklarını düzenlemeye yarayan bir operasyondur. Günümüzde de gelişen çağ sayesinde oldukça başarılı bir şekilde yapılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...