Jump to content

Duygusal Taciz Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Duygusal Taciz Nedir?

 

duygusal.jpg

 

Karşınızdaki insan sizinle evlenmek isteyip birkaç ay sonra ayrılalım diyorsa, sürekli eski sevgililerini yâd ediyorsa, sizi fazlasıyla mutlu ettikten sonra kötü davranıyorsa ve sizlere sürekli laf sokuyorsa duygusal tacize uğruyor olabilirsiniz. Aşka var olan 2K kuralı yani; kaçan kovalanır oldukça abartılmış ise duygusal tacizin içinde olabilme riskiniz yüksektir.

 

İkili ilişkilerde yer alan belirsizliklerin artık üst düzeye çıkması, ilişkilerde var olan aşırı sert tutumlar duygusal tacizin olduğunu düşündürür. Belli olmayan mesajların arkasına sığınarak bir kaçma, bir yaklaşma olayı ve hoşlanma hissi temelinde belirsizlik kaygıları yatar. Karşıdakine verilen iyi bir mesajın ardından tam tersi bir mesaj verilmesi duygusal karmaşa ve kaygı yakarmaktadır. Yaşanacak olan kaygı mesajı veren kişiyi düşünme süresini uzatacaktır. Çünkü ne olup bittiğini düşünmeye ve anlam vermeye çalışılır. İlişiklilerde var olan belirsizliğin yaratmış olduğu öfke ve kaygı tarzı hislerin heyecan ile karıştırılması hoşlanma olarak yorumlanabilir. İlişkilerde var olan bu belirsizlik yükü ile dolmuş haller, kendinizde bulunan kaygı ile mi alakalı yoksa karşınızdaki kişi size gerçekten hiçbir şey hissetmiyor mu düşüncesini akla getirir. Bunu algılayabilmek için duygusal tacizi düşündürebilecek olan davranışları iyi bilmek gerekir.

 

Duygusal tacizi düşündürebilecek olan davranışlar;

 

Oldukça İlgi ya da Oldukça İlgisiz

 

Duygusal taciz durumlarında; karşınızda bulunan kişi aşırı ilgisizlik veya aşırı ilgi arasında gidip gelmektedir. İlişkiye ve size karşı verdiği mesajlar oldukça tutarsızdır. Seni beğeniyorum- beğenmiyorum, evlenmek istiyorum- yok istemiyorum, evlensem bile seninle evlenirim- yok seninle evlenemem gibi tepkiler ile karşılaşılır.

 

Duygusal Taciz Görenler Eskilere Dönerler

 

Duygusal taciz durumlarında diğerleri önceki ilişkiler sık sık gündeme gelir. Sürekli olarak öncekilerin beğenmiş olduğu fiziklerinden söz edilir. Daha önceki ilişkilerini sık sık gündeme getirmesi bir suçlama sebebi olarak söz etmesinden kaynaklanır.

 

Şakaları ile Ezmeye Çalışır

 

Şakaları ve eleştirilerin oluştuğu bir ilişki meydana gelir. Bakışlar ile ezmeye çalışmak, sürekli olarak eleştirmek, aşağılayıcı laflar kullanmak duygusal tacizin yapıldığını gösterir. Arkadaş ve aile gezmelerinde kalabalık içinde genelde karşı taraf kendini dayak yemiş gibi hisseder.

 

İlişkiler Tamamen Ona Göre Şekillenir

 

Duygusal taciz durumunun yaşandığı ilişkilerde hız ve keyif durumu gibi hisler tamamen karşıda bulunan kişinin duygu durumuna göre şekillenir. Onun keyfi yerinde ise hiç yapmadığı kadar güzel laflar sarf edebilir. Ayaklarınızı tamamen yerden kesecek hediyeler ile sizlere jestler yapabilir. Yani tamamen karşıdaki kişinin duygu durumuna göre hareket edilir.

 

Fark Etmek ve Daha Sonrası

 

Sizin ilişkide var olan durumunuz hiç memnun olmayan durumdur. Karşıdaki ise sizin tarafınızdan sürekli olarak bunaltılan kişidir. Karşıdaki kişiye göre evhamlı, sürekli yalnız hissettirme özelliğine sahipsinizdir.

 

İlişkilerde var olan duygusal taciz durumunun farkına varmak genelde şok edici bir olay ile meydana gelir. Duygusal tacize uğramış kişilerin duygusal yaralarını en az zarar ile atlatması, psikiyatrik destek alması, yaşadıklarını gözden geçirmesi gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...