Jump to content

Basit Farkındalık Egzersizi.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Değişim

Basit fiziksel egzersizler uygulayarak farkındalık pratiği yapın.

Neden

Bir çok insan egzersiz yapmayı zor, sıkıcı bir külfet olarak görür ve her fırsatta, yapmamak için çeşitli yollar arar. Aslında bu, fiziksel egzersize çok yanlış bir yaklaşım şeklidir. Aslında egzersiz tıpkı meditasyon gibi, farkındalık içinde anda kalabilmek için keyifli bir deneyim.

Yine bir çok insan, bir lüks olarak gördüğü egzersiz için vakitsizlikten yakınır. Oysa işin gerçeği şu ki, düzenli egzersiz bizim yaşamımıza dahil edebileceğimiz en önemli değişimlerden bir tanesidir. Dişlerinizi her gün fırçalamak kadar önemli, televizyon seyretmek veya internette dolanmaktan ise çok daha önemlidir. İyi bir yaşamın gerekliliklerinden biri olan düzenli egzersiz için mutlaka vaktinizi ayırın.

Meditasyon ne kadar güzel bir deneyim olsa da, farkındalık içinde anda kalabilme yöntemlerinden sadece bir tanesidir. Bir başka yöntem ise egzersizdir. Farkındalık içinde yaptığınızda egzersiz bir külfet olmaktan çıkar ve hem keyifli hem de sakinleştirici bir faaliyete dönüşür.

Nasıl

 

  1. Eğer halihazırda yoga veya kuvvetlendirme hareketleri yapmıyorsanız, ilk başta bu egzersiz için sadece 2 dakikanızı ayırın. Belirli bir zaman seçin, örneğin sabah kalktıktan hemen sonra. Eğer yoga yapıyorsanız, sadece farkındalığınıza odaklanın (gerçi zaten yogada bunu yapıyor olmanız gerekiyor ya) ve yapma sürenizi 2 dakika artırın.
  2. Yoga veya kuvvet çalışmalarının dışında egzersiz yapmak için yürümeyi, koşmayı, yüzmeyi veya benzer bir aktiviteyi seçebilirsiniz. Eğer daha önceden hiç düzenli egzersiz yapmadıysanız sadece yürümeyle başlayın.
  3. Egzersiz hareketine başlarken derin bir nefes alın ve hem ciğerlerinizi doldururken hem de boşaltırken nefesinize odaklanın. Bu derin nefesi bir kaç defa yaptıktan sonra normal nefes alıp verin ama ona odaklanmaya devam edin.
  4. Farkındalığınızı yavaş yavaş nefesinizden bedeninizin hareketlerine yönlendirin. Kaslarınızdaki ve eklemlerinizdeki hislerinizi gözlemleyin. Dış mekandaysanız, bedeninize değen güneş ışığının veya rüzgarın farkına varın.
  5. Aynı zamanda zihninizi ve aklınıza gelen düşüncelerinizi de gözlemleyin, çünkü onlar genellikle odağınızı nefesinizden ve bedeninizden çeker. Ama kafanızda oluşan düşünceleri yok etmeye çalışmayın. Sadece onların farkına varın, ardından yavaşça odağınızı bedeninize ve nefesinize geri döndürün.
  6. Başlangıçta günde sadece 2 dakika yapın. Eğer keyif alırsanız 3-4 gün sonra bu süreyi 5 dakikaya çıkartın.

Bu değişim, bütün yıl boyunca devam ettirmek için iyi bir örnek daha. Buradaki davranışın amacı forma girmek ya da kilo vermek değil, sadece farkındalık egzersizi yapmaktır. Bu pratiği gün içinde de uygulamaya devam edebilirsiniz.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...