Jump to content

Gördükleriniz Kadar Görmedikleriniz de Var.


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Diyebilirsiniz ki; ‘Ben çok iyi bir gözlemciyim, bütün ayrıntılara, çevremde olup biten her şeye çok dikkatle bakarım. Dikkatle baktığımda karşımdaki insanların tüm mimiklerini, hislerini veya davranışlarını analiz edebilirim, onları tahmin edebilirim.’

Şimdi dikkatle düşünelim, kaçımız etrafımızda her gün iletişimde olduğumuz kişilerin, yakın arkadaşımızın, sevgilimizin veya eşimizin davranış ve tercihlerine dikkatimizi veriyoruz? Örneğin; müdürün masasındaki fotoğraflara, tercih ettiği masa süsüne, masasının dağınık olup olmadığına, var ise okuduğu kitabına veya tercih kalemin rengine. İşte bu detayların her biri aslında o kişi hakkında bize bilgi veren birer özel mesaj.

 

 

Yeni tanıştığınız bir kişiyi ele alalım; birlikte kahve içtiğiniz kişinin masanıza sipariş vermeniz için bir garsonu davet etmesinden, sipariş sırasındaki ses tonu, hareketleri ve tercihleri hepsi esasında kim olduğunu açıkça anlatan önemli detaylar.

vucut-dili-okuma.jpgKarşımızdaki insanın ses tonu, hal ve hareketleri ve tercihleri bunların hepsi aslında kişiliğini ele veriyor. [h=5]Gözlem yapma yeteneğinizi kullanın[/h] Aslında gözlem yapma yeteneği hepimize verilmiş saklı bir güçtür, sadece bunu ne detayda kullanacağımızı bizler belirliyoruz. İyi gözlem yaptığımızda insanların davranışlarını tahmin etmekte ve seçimlerini anlamakta zorlanmıyoruz. Sevgili Jo-Ellan Dimitrius ve Wendy Patrick Mazzarella New York Times Bestseller (en çok satanlar listesi) olarak da ünlenmiş ve dünyada binlerce insanı etkilemiş eserleri ‘’İnsanları Okumak (Reading People)’’ ta bu konudaki engin tecrübelerini şöyle aktarıyor;

….’’İnsanları okuma becerisini kazanmak için ilk önce tarafsız gözlemleme yeteneğine sahip olmak ve ipuçlarını iyi tanımlamak gerekir. İkinci olarak da sıradan insanların arasındaki ipuçlarından tek bir doğru hükme varmanızı sağlayacak noktaya işaret eden örnekleri görebilme yeteneği.’’

…‘’İpuçları bir marangozun güzel bir şey yaparken kullandığı aletleri gibidir.’’

…’’İnsanları iyi okumak zaman alır. İpuçlarını bir araya getirmek dikkat ve odaklanma ister. Ayrıca bu ipuçlarından örnek modelleri ortaya çıkarmak da sabır gerektirir. Yapabildiğiniz her durumda her şeye dikkatinizi vermelisiniz, bu size ileride de insanları okumak ustalığınızı geliştirmenizi sağlayacaktır.’’

Yazarlarımız ayrıca insanları okuma sanatında özellikle yedi renge yani yedi basamağa dikkat çekiyor: Dış görünüm, beden dili, ses, iletişim biçimi, iletişim içeriği, eylem ve çevre.

…’’Yedi Renk’in her biri size inanılmaz büyüklükte bilgi sağlayacak ve başkalarının davranışlarına dair örnekleri görme yeteneğinizi geliştirecek’’.

Siz de hayatınıza farklı bir bakış açısı katmak, insan ilişkilerinizi geliştirmek ve ilişkilerinizdeki süreçleri daha iyi yönetmek istiyorsanız, insanları okuma sanatınızı geliştirerek yaşamınızda farklı bir pencere açabilirsiniz, şimdiden kolay gelsin.

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cok guzel bir yazi ve tavsiye.Kisi zamanla bunu gelistirebilir.gozlemden dogan ufak ipuclarinin size yasaminiza kattiklarini gorunce sasiracaksiniz.Bu yasamimin bir parcasi..

Bu konuda belli bir birikiminiz olmayabilir.gozlem analiz ve deneyimleme size yinede cok sey katacaktir. Tabi analizleriniz sa it kalmamak ve sabit fikre kapilmamak kaydi ile..

 

Gorsel hafiza cok onemli. En yakinimin bile tel nosunu ezberlemeyen ben bir olayda kisinin verdigi tepkide yuz ifadesini ve mimiklerini sestonunu v.s aylar sonra hatta eger belirgin bir soru isareti varsa kafamda yillar sonra gozumde tekrar canlandirabiliyorum. Bu bana ne katiyor aylar once yuzunde bwliren bir ifade bir mimik bugun yasadigimiz olayla ikiskilendirilebilip bir durum analizi yapmami sagliyor.

En yakin ornegi dun bir gorusmem vardi. Kisinin soylediklerini dinlerken soylemediklerini anlamaya calistim. Ve bir durum degerlendirmesi yaptim.

Bu ayni zamanda 6 his egzersizidir.Fal bakmaya merak salan kisilere tavsiyem insanlari gozlem ve anallizdir:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...