Jump to content

Neden Hiçbir Teknikle Başarılı Olamıyorum?


denmeh1
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şu ana kadar çok sayıda kişisel gelişim kitabı okumuş, çok sayıda tekniği uygulamaya çalışmış olabilirsiniz; tıpkı sizin durumunda olan milyonlarca insan gibi. Peki sonrasında gerçekten de o süslü vaatlerde olduğu gibi, hayatınızda köklü değişiklikler ya da başarılara imza atabildiniz mi? Atamadıysanız endişelenmeyin; zira milyonlarca insan aynı durumda! Kişisel Gelişim Tekniklerinin işe yaramamasının 4 temel nedeni var:

 

NEDEN 1 – Olumlamalar tek başına hiçbir anlam ifade etmez:

“Ben zenginim”, “Başarıya koşuyorum”, “ilişkimde mutluyum” gibi olumlamalar güzeldir, hoştur ama tek başına hiçbir işe yaramazlar. Neden mi? Bir örnekle açıklayalım. Saçlarınız siyah renkte ve onları sarıya boyatmak istiyorsunuz. Saçlarınızı doğrudan sarı renge boyatabilir misiniz? Yoksa önce saçınızın rengini açtırmanız mı gerekir?

coiffeur-e1452261402440.jpg

Evet saçınızın rengini açtırmalısınız. Olumlamalar da aynen böyledir. Bugüne kadarki inançlarınızı, düşünce kalıplarınızı değiştirmek için önce o düşünceyi yaratan etkenleri ortadan kaldırmanız gerekir. Varsa eğer korkularınızı, çekincelerinizi yenmelisiniz. Bunu yapmadan uygulayacağınız olumlamaları bilinçaltınız “Hadi ordan!” diyerek reddedecektir, hatta daha kötüsü bilinçaltınız her “ben başarılıyım” dediğinizde ne kadar başarısız olduğunu hatırlayarak sizin moralinizi ve inancınızı daha da kötü etkileyecektir.

***

NEDEN 2 – Pizza dükkanı gibi sipariş üzerine çalışan bir evren yoktur!

banner-pizza-delivery.jpg

Hayatta elde ettiğiniz başarılar sizin karakterinizin, kişilik yapınızın, çalışmanızın ve azminizin bir sonucudur. Eğer o başarıyı elde edebilecek insan haline gelebildiyseniz, zaten o şeyi başarırsınız. O insan haline gelemediyseniz, sadece isteyerek ya da o insanmış gibi davranarak başarılı olamazsınız. Evren pizza dükkânı değil, sipariş almıyor. Sadece siz kimseniz, onu elde edersiniz. Olay daha fazlasını elde edebilecek biri olmakla ilgili. Siz de daha fazlasını hak ettiğinizde daha fazlasına sahip olacaksınız.

***

NEDEN 3 – Gözlerinizi kapatıp bir şeyleri hayal etmek onu elde etmenizi sağlamaz:

o-CLOSED-EYES-facebook-e1452262031744-1024x356.jpg

Gözlerinizi kapatıp hayal etmek (imgeleme yapmak) kendi bilinçaltınıza gönderdiğiniz bir mesajdır. Bir şeyleri başaracağınıza olan inancınızı arttırır. Enerjinizi değiştirir. Kendinize güveninizi getirir. Ancak çalışmadan, çabalamadan, “armut piş, ağzıma düş” yapmanızı (nadir örnekler dışında) sağlamaz.

NEDEN 4- Şu anki probleminizin nedenini anlamadan hiçbir teknik size yardımcı olamaz:

Şu anki zihinsel kodlamalarınızın ve davranış kalıplarınızın altında mutlaka ama mutlaka bir neden yatar. Çünkü hiçbir şey nedensiz yere ortaya çıkmaz. Kesinlikle zamanında bu düşünce kalıbı ve davranış size fayda sağlamıştır. Eğer bir şeyi değiştirmek istiyorsanız önce onu anlamalı, altındaki nedenleri tespit etmeli, onlarla yüzleşmeli ve sonra da onları değiştirmelisiniz. İşte o zaman enerjiler de, evren de size kapılarını açacaktır.

sziv-tunder-facebook-boritokep.jpg

PEKİ NE YAPMANIZ LAZIM?

1. Sizin değişmenize engel olan şeyin ne olduğunu bulun ve onunla yüzleşin. Kendinize sorular sorarak o engeli ortadan kaldırın. Bunu yapmanın en pratik yolu, elinize bir kağıt kalem alıp kendinize sorular sorup cevaplarını yazmaktır. İlk başta bu yöntem zor gelse bile, zamanla kendi kendinize ne kadar çok şeyi keşfettiğinize şaşırabilirsiniz.

2. Hangi alanda daha fazla ilerlemek istiyorsanız (mutluluk, iş hayatı, aşk hayatı, vs.), oraya odaklanın ve o alanda kendinizi geliştirin. Odaklandığınız şeyi büyütürsünüz, geliştirirsiniz. Siz kapasitenizi arttırdıkça, karşınıza çıkan olaylar ve insanlar da değişecek.

 

Alıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...