Jump to content

Pankreası Doğal Yöntemlerle Arındırın...


Renan

Önerilen Mesajlar

Pankreası Doğal Yöntemlerle Arındırın

 

pankreas.jpg

 

Pankreas genellikle pek önem vermediğimiz ancak ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilen bir organdır. Fakat günlük olarak üretilen atıkları filtrelediği için vücuttaki çok önemli bir işlevi yerine getirir.

 

Eğer vücutta çok fazla atık birikirse pankreas olması gerektiği gibi çalışamaz. Bu nedenle zaman zaman onu arındırmak gerekir. Bu makalemizde pankreasınızı nasıl arındıracağınızı göstereceğiz.

Pankreas hakkında bilmeniz gerekenler

 

Pankreasın da dalak ve apandisit gibi varlığı unutulan fakat önemli organlardan biri olduğu söylenebilir. Bu organların varlıkları genellikle sadece bir sorun yaşandığında hatırlanır ancak her birinin çok özel görevleri vardır.

 

Pankreas karın boşluğunda yer alır ve diğer fonksiyonlarının yanında sorumlu olduğu görevler şunlardır:

 

Hormonların üretimini sağlar

Yiyeceklerin sindirimine yardım eder

Kan şekeri seviyesini düzenler

 

Eğer pankreasta bir problem varsa bundan bütün metabolizma etkilenir.Pankreasla ilgili hastalıklar zamanında tedavi edilmezse sorunlar kronikleşebilir. Bu organı etkileyen en yaygın rahatsızlıklar şunlardır:

 

- Pankreatit: Hem akut hem de kronik olabilen bu sorun esasen pankreasın iltihaplanmasıdır. Devamlı sağlıksız yiyecekler yemekten, hamilelikten veya stresten kaynaklanabilir.

 

- Pankreas kanseri: Potansiyel olarak ölümcüldür çünkü tedavi edilene kadar tüm vücuda yayılabilir (Bu süreç metastaz olarak bilinir). Ne kadar erken tedavi edilirse hastanın yaşama şansı o kadar artar.

 

- Pankreas yetmezliği: Pankreas yeteri kadar sindirim enzimi veya insülin salgılayamadığı zaman bu durum ortaya çıkar. Kötü beslenme düzeni, sağlıksız diyet, stres, hareketsiz yaşam tarzı ve yetersiz egzersiz gibi nedenlerden dolayı son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.

 

Rahatsızlığın kaynağını belirleyebilmek için vücudun bu noktasında beliren semptomlara dikkat etmelisiniz. İşte en temel semptomlar:

 

Karın ağrısı

Kusma

Ateş,

Yeme alışkanlığı değişmediği halde oluşan kilo kaybı

Glikoz seviyesindeki değişimler (Diyabetle alakalı olmayanlar)

 

Pankreası arındıran bitkiler

 

Hepimiz pankreas problemi yaşamaya yatkın olduğumuz için sadece pankreastaki değil tüm vücuttaki toksinlerden kurtulmak için güzel bir detoks diyeti uygulamanızı tavsiye ederiz. Güzel haber ise şu ki, medikal bitkiler bu iş için size yardımcı olabilir.

 

Burada bahsedeceğimiz yöntemlerin yukarıda saydığımız rahatsızlıklarla sadece karşılaşma riskinizi azaltan önlemler olduğunu belirtmemiz gerekir. Uygulanan tedavi yöntemlerine destek olabilirler ancak tek başlarına tedavinin yerini alamazlar.

 

İşte pankreasınızı arındırmak için kullanabileceğiniz en iyi bitkiler:

 

Karahindiba

 

karahindiba.jpg

 

Bu yöntem için bitkinin köklerini kullanmanız gerekir. Safra üretimini tetikleyerek karaciğer ve safra kesesi fonksiyonlarına katkıda bulunur. Aynı zamanda pankreasın iş yükünü azaltarak bu organın da üzerindeki yoğunluğu azaltmış olur (Diğer bir deyişle pankreasın işini yapmasını kolaylaştırır). Bu bitkinin ne dozajda kullanılacağı kişinin yaşına, kilosuna ve benzeri etkenlere göre değişebilir.

 

Sarımsak

 

Tabii ki sarımsağı da bu listemize eklemek gerekir! Sahip olduğu sayısız fayda arasında pankreas için etkili olanlar şunlardır:

 

Dolaşım sistemini güçlendirir

Enfeksiyonları engeller ve tedavi eder

Bağırsak parazitlerini temizler

Kandaki glikoz seviyesini kontrol altında tutar

Pankreas fonksiyonlarını güçlendirir

Yaraları iyileştirir

 

Yemeklerin yanında tercihen çiğ olarak daha fazla sarımsak tüketin. Eğer yapabilirseniz sabahları bir diş sarımsak yiyin. Ardından güçlü bir naneli diş macununa ihtiyacınız olabilir ancak sağlığınız için faydası gerçekten inanılmazdır.

 

Centiyana kökü (Gentiana lutea)

 

Sindirim problemlerinin tedavisinde kullanılan bu kökün kronik pankreatite karşı çok faydalı olduğu ve vücudu arındırdığı kanıtlanmıştır. Vermifugal (Yani bağırsak kurtlarını yok edici) özelliğe sahiptir ve karaciğerin güçlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca iştahınızı açar ve çok besleyicidir. Çay hazırlamak için ihtiyacınız olanlar şunlardır:

 

1 yemek kaşığı centiyana kökü

1 fincan su

 

Malzemeleri birlikte ateşe koyduktan sonra 5 dakika boyunca kaynatın ve süzüp için.Günde 2 fincana kadar içebilirsiniz.

 

Tarçın

 

tar%C3%A7%C4%B1n.jpg

Birçok tatlı ve çay yapımında kullanılan bu baharat sindirime destek olur ve pankreas sağlığına iyi gelir. Diyabet hastaları için tarçın çok iyi bir dosttur çünkü kandaki glikoz seviyesini düşürür. Kahvelerin, keklerin ve fırınlanmış meyvelerin üzerine serpiştirebilirsiniz.

 

Ekinezya (Kirpi otu)

 

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve safra üretimine yardımcı özellikleriyle bilinen bu bitki aynı zamanda pankreas ve dalak sağlığı için de çok faydalıdır. Ancak insülin üretimini tetiklediği için tip 2 diyabet hastaları tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Çay hazırlamak için gerekli malzemeler:

 

1 yemek kaşığı ekinezya

1 fincan kaynar su

 

Ardıç yemişi (Cedar berry)

 

Bu meyve Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusundan gelmektedir. Sindirime yardımcı olduğu ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağladığı için arındırıcı etkileri nedeniyle kullanılır.

Pankreas sağlığı için ipuçları

 

Yukarıda bahsettiğimiz çayları içerek pankreasınızı arındırabilirsiniz ancak toksinlerin tekrar birikmemesi için bazı sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeniz gerekir. Bunun için:

 

Aşırı çeşnili veya baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

İşlenmiş şeker ve un tüketimini azaltın.

Daha az alkol ve kahve tüketin.

Yemeği çok fazla yemeyin, özellikle de geceleri.

Mide asitlerinin üretimine katkıda bulunmak için daha keskin ve asidik yiyecekler tüketin.

İşlenmiş gıdaları tüketmeyin.

Daha fazla çiğ sebze ve meyve tüketin.

Düzenli egzersiz yapın.

Stres, endişe ve gerginlik seviyenizi düşürmeye çalışın.

 

Bu tavsiyeleri ve etkili bir detoks diyeti uygulayarak sağlıklı bir pankreasa sahip olabilirsiniz. Bunların günlük yaşantınıza bolca pozitif etkisi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...