Jump to content

Trigliseritleri Azaltmaya Yardımcı Yiyecekler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Trigliseritleri Azaltmaya Yardımcı Yiyecekler

 

Carrot-juice-tr.jpg

 

Günümüzde bir çok insan, kan testlerinin sonucunda, trigliserit oranlarının yüksekliği ile karşılaşır. Trigliseritler, kandaki temel yağlardır. Çoğu zaman da kolesterol seviyeleriyle ilişkilidirler. Bu nedenle trigliserit oranlarına dikkat etmeniz ve kalp hastalıkları, pankreas sorunları gibi sağlık problemleri yaşamamak için, yüksek trigliserit oranını tedavi etmeniz gerekir.

 

Zararlı Yiyecekler

 

Trigliserit oranını düşürmek için yapmanız gereken ilk şey, beslenmenizden zararlı yağları çıkarmaktır. Bu yağlar, doymuş yağ ve trans yağlardır ve aşağıdaki besin maddelerinden bolca bulunurlar.

 

- Önceden pişirilmiş yiyecekler: Bu yiyecekler, düşük kalitede yağlarla yapılır ve yüksek ısıda pişirilirler.

 

- Et yağları

 

- Tam yağlı süt ürünleri

 

- Margarin ve Tereyağ: Margarin bitki bazlı bir yiyecek olmasına rağmen, içindeki bitkilerin kalitesi ve hazırlanma şekli yüzünden çok sağlıksız bir ürüne dönüşür ve içinde çok fazla trans yağ barındırır. Teteryağı, hayvansal yağlar bakımından çok zengindir fakat daha doğaldır. Eğer ikisi arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa, tereyağını seçin fakat az miktarlarda tüketmeye dikkat edin.

 

- Kremalar ve kremsi soslar

 

- Hindistan cevizi ve palm yağı

 

- Hazır pastane ürünleri: bu ürünler çok yüksek oranda doymuş yağ içerirler ve içlerindeki rafine un ve şeker dolayısıyla tehlikelidirler.

 

- Kurutulmuş etler, özellikle çok yağlı olanlar

 

- Hidrojene edilmiş yağlar içeren yiyecekler: dışardan aldığınız ürünlerin mutlaka etiketlerini ve içindekileri okuyun çünkü bir çok hazır ürün, hidrojene edilmiş yağ içerir.

Fats-tr.jpg

Sağlıklı Yağlar

 

Bütün yağlar sağlıksız değildir. Vücudumuzun, karbonhidratlar ve proteinlereihtiyacı olduğu kadar, yağlara da ihtiyacı vardır. Fakat bu ihtiyacı, vücuda iyi gelen sağlıklı yağlardan karşılamak gerekir.

 

Bunun için önerdiğimiz yiyeceklerde, yüksek miktarda sağlıklı yağ vardır:

 

- Bitkisel yağlar, soğuk presleme yöntemiyle elde edilen susam yağı, zeytinyağı ve keten tohumu yağı

 

- Kuru meyveler, çok fazla lif ve mineral içerirler

 

- Avokado, çok besleyici ve sağlıklı bir besindir. Avokadonun çekirdeğini de tüketmenizi öneririz, çünkü çekirdeği, avokadonun içindeki iyi yağların vücutta emilimine yardımcı olur.

 

Bu yiyecekler her gün, sınırlı miktarda tüketilmelidir, özellikle fazla kilolarınız varsa dikkat edin. Kuru meyveleri az miktarda tüketin. Her gün bir avuçtan fazla yememeye dikkat edin. Bu yiyeceklerin vücuda daha yararlı olabilmesi için karbonhidrat ve proteinlerle birlikte tüketin.

 

Tam Tahıllar

 

Tam tahıllar, rafine edilmiş tahılların aksine, trigliserit oranını düşürmeye yararlar:

 

Yulaf

Kinoa

Darı

Buğday

Pirinç

Vb.

oatmeal-MGFLady-Disdain-tr.jpg

Bunlar ve çavdar, karabuğday ve yulaftan yapılan ekmek ve makarnaları tüketebilirsiniz. Kara buğdağı, krep yaparken,beyaz un yerine kullanabilirsiniz. Bu kullanım Fransa’da yaygındır.

 

Yağlı Balıklar

 

Hayvansal protein tüketirken, Omega 3 açısından zengin, yağlı bir balığı ete tercih etmenizi öneriririz. Bunlar aşağıdaki balıklardır;

 

Somon

Ton Balığı

Sardalya

Palamut

 

Sebze ve Meyveler

 

Her gün, mevsiminde ve organik sebze ve meyveleri tüketerek yeterince lif almak mümkündür.

 

Gün boyu tüketmeniz gereken sebze ve meyve miktarı, çiğ veya pişirilmiş, en az beş porsiyon olmalıdır. Özellikle, ıspanak, brokoli, pazı ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler, portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi narenciyeler ve elma tüketin. Elmalarınız organik ise kabuklarını soymadan yiyin.

avocado-salad-Blue-moon-in-her-eyes-tr.jpg

Bitkisel İçecekler

 

Trigliserit oranını azaltmak için yapılan diyetlerde, düşük yağlı süt ürünleri kullanılması önerilir.

 

Fakat süt ürünlerine alternatif olarak, daha doğal , besleyici ve lifli olan bitkisel içecekleri deneyebilirsiniz.

 

Pirinç, badem ve yulaf ile yapılan içecekleri satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz.Bunları soslarda ve hamur işlerinde de kullanabilirsiniz. Bu içeceklerin tamamen kolesterolsüz olmaları da cabası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...