Jump to content

Mide Dostu Besinler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Mide dostu besinler

 

19_d.jpg

 

Aşırı stres ve dengesiz beslenme, mide rahatsızlıklarına davetiye çıkarıyor.

 

Nane, yoğurt ve muz gibi gıdalar hastalığa karşı koruyarak ilaçlarla yarışıyor.

 

Şehir hayatının getirdiği aşırı stres, düzensiz yemek yeme alışkanlığı, çay, kahve ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi mide hastalıklarının görülme sıklığını giderek artırıyor.

 

Mide hastalıkları diyabet, tiroid hastalığı, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanser gibi pek çok hastalığın habercisi olabiliyor.

 

Oysa bol C vitaminli besinler ve yaşam tarzında yapılacak küçük değişikliklerle çok ciddi mide sorunlarını çözümlemek mümkün oluyor.

 

Ağrıyı önlemenin yolu ise yediklerimizden geçiyor.

 

Doktorlar mide dostu besinleri şu şekilde sıralıyor:

 

Karnabahar: Mideyi asit saldırılarından korur. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammaddesi olarak kullanılır.

 

Zencefil: Serbest radikallere karşı oldukça etkili olan zencefil aynı zamanda mide ağrısı tedavisinde de yaygın şekilde kullanılmaktadır.

 

Rezene: Mide ağrısı için, rezene tohumu çok etkili doğal çözüm olabilir.

 

Papatya: Mide kaslarının rahatlamasından hazımsızlığın neden olduğu mide ağrılarına kadar birçok faydası vardır. Aynı zamanda mide enfeksiyonu ve üşütmeden kaynaklanan mide ağrısına iyi gelir.

 

Elma sirkesi: Doğal antibiyotik olan elma sirkesi mide ağrısını yatıştırır ve hazımsızlığı azaltır.

 

Yoğurt: Midenin genel sağlığı için faydalıdır. Aslında, yoğurt sindirimi geliştirir ve hazımsızlık nedeniyle meydana gelen mide ağrılarını giderir aynı zamanda iyi bakterilerin sayısının artmasını sağlar.

 

Karadut: Sindirimi kolaylaştırır, mide rahatsızlıklarını önler.

 

Lahana: Ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor, mide ağrılarını hafifletiyor.

 

Muz: Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini yok ediyor. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

 

Limon: C vitamini içeren limon suyu ise serbest radikalleri ortadan kaldırarak olası mide ağrılarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

 

Nane: Sindirim sistemi üzerindeki kas spazmlarına karşı oldukça etkili olan nane, özellikle hazımsızlık ve gazın neden olduğu mide ağrılarını giderir.

 

SU ŞİFA VERİYOR

 

Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin, sabah kalkar kalkmaz oda sıcaklığında bulunan bir-iki bardak su içmeleri büyük fayda sağlar.

 

Ancak su, ne çok sıcak ne de çok soğuk içilmelidir. Soğuk suyun nasıl olması gerektiğine gelince; buzluktan alıp, içilmediği sürece soğuk su içmekte de herhangi bir sakınca yoktur.

 

Soğuk havalarda toplamda iki, sıcak havalarda ise üç litre su içilmelidir.

 

DİŞTE ÇÜRÜK OLMASIN

 

Sindirimin ağızda başladığı unutulmamalıdır. Mide sorunu yaşayan kişinin diş sorunu varsa, önce dişlerini tedavi ettirmesi gerekir.

 

Aksi takdirde diş problemi çözülmeden mide sorunu da çözülemez. Altı ayda bir diş kontrolü yaptırılmalıdır...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...