Jump to content

Aşırı Zayıflık Alzheimer’a Sebep Olabilir...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Aşırı zayıflık Alzheimer’a sebep olabilir

 

1276445_620x410.jpg

 

280 kişiyle yapılan çalışmanın sonucunda, ilerleyen yaşlarda beyin hücrelerinin bir kısmının ölmesiyle ortaya çıkan Alzheimer hastalığı ile beden kitle endeksi arasında bir bağıntıya rastlandı.

 

ABD’de Massachusetts Genel Hastanesi ve Brigham Kadın Hastanesi’nin birlikte yürüttüğü çalışmada, 62 ile 90 yaş arasındaki sağlıklı 280 kişiyle yapılan çalışmanın sonucunda, ilerleyen yaşlarda beyin hücrelerinin bir kısmının ölmesiyle ortaya çıkan Alzheimer hastalığı ile beden kitle endeksi arasında bir bağıntıya rastlandı. Buna göre, beden kitle endeksi düşük olan kişilerde, Alzheimer’ı tetiklediği düşünülen APOE4 geninin daha fazla olduğu görüldü. Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde yayımlanan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Harvard Tıp Fakültesi Nöroloji Profesörü Gad Marshall, “Kiloyla Alzheimer arasında ortaya çıkan bu ilişki, ilerleyen yaşlarda aşırı zayıf olmanın beyin sağlığı için o kadar da iyi bir şey olmadığını ortaya çıkardı” diye konuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...