Jump to content

Beyne Yerleştirilebilen Sensörler Bir Adım Uzakta...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Beyne yerleştirilebilen sensörler bir adım uzakta

 

1276736_620x410.jpg

 

ABD'deki Berkeley Üniversitesi'nde mühendisler vücutta olan biteni anlık gözlemleyebilecekleri bir sensör geliştirdi. Kum tanesi büyüklüğündeki bu sensörlerle doktorların hayati organlardaki ve sinirlerdeki değişimleri gerçek zamanlı olarak takip edebileceği belirtiliyor

 

İnsanların teknoloji ve bilimle gelecekte daha rahat yaşayacağını savunan bilim insanları bu anlamda bir ilke daha imza attı. ABD'deki Berkeley Üniversitesi'nde araştırma yapan mühendisler vücuda yerleştirilebilen 3 milimetre uzunluğunda bir sensör geliştirdi.

 

NTV'nin haberine göre; Yerleştirildiği bölgedeki aktiviteleri raporlayan bu sensörlerle doktorların organlardaki ve sinirlerdeki değişimleri anlık olarak gözlemleme şansına sahip olacağı öngörülüyor. Sinirbilimi alanında önde gelen akademik dergi Neuron'da yayınlanan makalede beyinle protezler arasında bir köprü işlevine sahip olabileceği belirtilen bu sensörlerin, protezlerin kontrolünü kolaylaştıracağı ifade edildi.

 

Fareler üzerindeki deneylerde başarılı sonuçlar elde eden sensörler sesüstü titreşimleri elektriğe çevirerek kendi enerjisini üretebiliyor. Araştırma ekibinin yöneticilerinden Michel Maharbiz, "Vücudun içerisindeki organlara uzaktan ölçüm yoluyla ulaşabilmek şimdiye kadar mümkün olmamıştı. Fakat şimdi, sinirlerinizi, organlarınızı yada herhangi bir vücut sisteminizin verilerini okuma şansına sahip olma imkanımız var" şeklinde konuştu.

 

Gelecekte daha da küçültülerek insan beynine yerleştirilmesi beklenen sensörlerin, insanlara protezleri ya da elektronik cihazları kontrol etmek etme kapasitesini kazandırması bekleniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...