Jump to content

Pati Dili Öğrenelim : Köpekler Neden Hırlar?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Pati Dili Öğrenelim : Köpekler Neden Hırlar?

 

9103175787_829851de8d_b.jpg?w=620&h=264&crop=1

 

Köpeklerin temel sesli iletişimi havlama, hırlama, uluma, ağlama gibi sesler çıkartarak gerçekleştirirler. Hırlama bu temel sesli iletişim yollarının en önemlilerinden biridir.

 

Köpek hırlaması pek çok kişiye oldukça korkutucu gelir. Bunun nedeni köpeğii tehdit olarak algıladıği bir durumda, hırlamaya ve diş göstermeye başladıktan hemen sonraki adımının saldırmak , ısırmak olmasıdır. Ancak köpeklerin hırlama nedeni sadece korku ve tehdit değildir.

 

Çünkü köpekler oyun oynarken, ya da mutluyken de hırlarlar.

 

Köpeklerin Hırlama Nedenleri

 

Heyecan ve Mutluluk Hırlamaları

 

Köpekler oyun oynarken, heyecanın arttığı , adrenalin seviyesinin yükseldiği noktada hırlamaya başlarlar. Köpekler birbirlerinin üstlerine atlayarak, kaçıp, kovalayarak oynadıkları dövüş ya da güreş tarzı oyunlarında heyecanlı mutluluklarını göstermek için hırlarlar, havlarlar. Yine köpeklerle ip çekme tarzı oyunlarda, hırlama sesi oldukça yoğundur.

 

Kimi köpekler sevilirken, okşanırken hırlama sesi çıkarırlar. Özellikle Rottweiler cinsi mutluluk hırlamasıyla ünldüdür.

 

Heyecan ve mutluluk halinde hırlama tavrı son derece normaldir. Köpek hırlarken beden dili köpeğin sakin, güvenli, mutlu ve rahat duruşunu sergiler. Eğer köpeğinizin hırlamasının anlamından emin değilseniz, oyunun heyecanından, sevilmenin mutluğundan mı yoksa, köpeğiniz stres altında olduğu için mi hırladığını bilmiyorsanız, oyuna ya da sevmeye bir süre ara verin. Köpeğiniz sakinleştikten sonra tekrar oyuna ya da sevmeye geri dönebilirsiniz.

 

Saldırı Öncesi Uyarı Hırlamaları

 

Kendini koruma güdüsü, tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de en kuvvetli güdüdür. Köpek kendini koruma güdüsüyle fiziksel olarak kendini ve yiyeceği, alanı gibi yaşam kaynaklarını korur. Tehdit olarak gördüğü, anlamadığı, emin olmadığı, korktuğu bir durumla karşılaşan, acı ya da ağrı çeken köpek hırlar. Daha önce hiç tasma takmamış bir köpeğe, tasma takmaya çalıştığınızda, ne olduğundan emin olmadığı bir durumla karşı karşıyadır. Hareket kabiliyeti sınırlandırılmış, yakalanmış olma paniğiyle hırlayarak, kendini korumaya çalışır.

 

Korku

 

Köpeğiniz korktuğu zaman hırlar. Yabancılardan ya da çocuklardan korkan köpek, korkuya neden olan kişiyi gördüğü zaman hırlar. Beden diliyle bir yandan korktuğunu gösterirken, diğer yandan tehdit olarak algıladığı kişinin yaklaşmaya devam etmesi halinde saldırmaya hazır olduğunu anlatır.

 

Sahiplenme

 

Özellikle top ya da yiyecek gibi sahiplenme saplantıları olan köpekler, sahiplendiği objenin bir başka ya da köpek tarafından alınmasını önlemek için hırlar ve diş gösterir. Etli bir kemiği kemirmekte olan köpeğe yaklaşmaya çalıştığınızda, size uzaktan dişlerini göstererek hırlayan köpek, bu benim ve kimseyle paylaşmayacağım demektedir. Sahiplendiği objenin kendisinden zorla alınmaya çalışılması durumunda ısıracağı / kavga edeceği konusunda uyarıda bulunmaktadır.

 

Alan Koruması

 

Köpek kendine ait alanı korumaktadır. Alanına girilmemesini istemektedir. Bu köy arazisi olabileceği gibi, evin bahçesi ya da kendi yatağı olabilir. Köpek hırlayarak köyünü, evini ya da kendine ait alanı korumak için savaşmaya, kavgaya hazır olduğunu ifade etmektedir.

 

Acı-Ağrı

 

Yaralanma ya da hastalık durumunda acı çeken köpeğe yardım etmek kolay değildir. Bacağı kanayan bir köpeğin kanamasını durdurmaya çalışırken, yaralı bölgeye dokunduğunuzda, acı ve ağrı duygularını sizinle birleştirir ve dolayısıyla hırlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...