Jump to content

Köpeğinize “Gel” Komutunu Öğretin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeğinize “Gel” Komutunu Öğretin

 

dscn7664.jpg?w=620&h=264&crop=1

 

Köpeğiniz gel komutunu bilmiyor ya da sizi dinlememeyi tercih ediyorsa, bu yazıyı mutlaka okuyun. Pozitif eğitimle köpeğinize gel komutunu öğretmek için bilmeniz gereken her şey bu yazıda.

 

Köpeğinize gel komutunu öğretmek, onunla parkta ,ormanda tasmasız dolaşabilmenin keyfini yaşayabilmek ve en önemlisi onun ve çevredekilerin güvenliğini sağlayabilmek için önemlidir.

Köpeğinize gel komutunu öğretebileceğiniz pek çok teknik var. Bu metotların bir kısmında köpeğe gelmek dışında başka şans tanınmamakta ve gelmeye zorlanmakta. Ne yazık ki pozitif eğitim verdiğini söyleyen kişilerin bile gel komutunu tasmadan çekerek öğrettiklerine şahit olmaktayım.

 

Ben köpeğe gel komutunu öğretirken, onun gelmeyi tercih etmesini hedefleyenlerdenim. Gelmek dışında başka şansı olmadığından değil, onu mutlu ettiği için gel komutuna uymayı seçmesini isterim.

 

Gel Komutunu Öğretmeye Ne Zaman Başlamalıyım ?

 

Gel komutunu öğretmeye, köpek eve gelir gelmez başlanmalıdır. Ancak bu yıllardır sizinle birlikte yasayan köpeğinize, gel komutunu öğretemezsiniz demek değildir. Köpeğinize gel komutunu öğretmek her zaman öğretebilirsiniz.

 

Gel Komutunun Farklı Cins Yaş ve Durumdaki Köpeklere Öğretilmesi

Öğrenme süresi ve eğitim sırasında kullanılan ödülün niteliği köpekten köpeğe değişmekle birlikte, eğitim tekniği aynıdır.

 

Teknik uygulanırken normalde sesli komut ve işaret komutu birlikte kullanılır. Engelli köpeklerde ise tek fark köpeğin durumuna göre sadece sesli ya da işaret komutunun kullanılmasıdır.

 

Örneğin işitme engelli bir köpek için sadece işaret komutu, görme engelli köpek için ise sadece sesli komut öğretilir.

 

Artık hepiniz biliyorsunuz, köpek eğitiminde benim favorim Victoria Stilwell. Gel komutunun öğretilmesi konusunda hazırladığı detaylı videolar nedeniyle, bu komutun öğretilmesi konusunda onun Positively web sitesini temel kaynak olarak kullanacağım.Videolar İngilizce olmakla birlikte, patilerin bile anlayacağı derecede basit hazırlandığından dil konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

Temel Eğitim

 

1. Evde Çalışma Gel Komutunun Yüklenmesi,

 

- Eğitime çevrede dikkat dağıtıcı uyaranların olmadığı, sakin bir ortamda başlayın. Böylece köpeğiniz tüm dikkatini, sadece size verebilir.

 

- Köpeğinizin size doğru geldiğini gördüğünüzde, aranızda sadece bir kaç adım kalana kadar bekleyin. Size geldiğinden emin olduğunuzda, önce adını söyleyin, hemen ardından gel komutunu verin.

 

- Size geldiğinde sanki dünyanın en güzel şeyini yapmış gibi ona sevgi gösterisinde bulunun.

 

- Köpeğiniz size gelmenin iyi bir şey olduğunu anladıktan sonra, yavaş yavaş aranızdaki mesafeyi artırın. Her seferinde aradaki mesafeyi sadece bir kaç adım artırın.

 

- Evde sakin bir ortamda bile olsa köpeğin dünyasında milyonlarca ilgi çekici şey vardır. Köpeğiniz size gelmek yerine, salondaki koltukları koklamayı daha ilginç bulup komutunuza uymasa bile asla sinirlenmeyin. Köpek eğitiminin altın kuralının sabır olduğunu unutmayın. Nihayet o size gelmeye karar verdiğinde, sanki komutunuza anında uymuş gibi sevinçle onu karşılayıp, ödüllendirin. Amacımız köpeğinizin size gelmenin dünyada yapacağı en iyi şey olduğuna inanmasını sağlamak.

 

- Köpeğinizi size gelmesi için motive edin. Ona koltukları koklamak ya da camdan dışarıyı seyretmekten daha iyi bir seçim sunmalısınız ki, size gelsin. Eğlenceli oyunlar, lezzetli yiyecekler ve heyecan sunarak onu motive etmelisiniz.

 

- Köpeğinizle gel komutunu her seferinde sadece bir kaç tekrar yapacak şekilde çok kısa sürelerle çalışın. Köpeğiniz gel komutuna uyduktan sonra gidip istediği şeyleri yapabileceğini bilmelidir.

 

- Eğitim sürelerinin dışında, size geldiğini gördüğünüz anda, fırsatı değerlendirin. Hemen ona gel komutunu verin ve size gelişini ödüllendirin.

 

- Köpeğinizin sevdiği bir şeyi yapacaksanız mutlaka onun ismini söyleyin ve gel komutuyla çağırın. Mamasını vermek için çağırırken, dışarı çıkmak için köpeğinizin tasmasını elinize alırken, mutlaka gel komutunu verin. Böylece zaman içinde gel komutu, onun için hep sevilen şeylere ulaşmak anlamına gelecektir.

 

2. Gel Komutunun Oyunlarla Pekiştirilmesi

 

- Oyunlarda başarının sırrı tıpkı tüm eğitimlerde olduğu gibi süreleri kısa tutmak. Köpeğiniz asla sıkılacağı, yorulacağı noktaya gelmemeli. Eğitimler ve oyunlar her zaman eğlenceli, canlı ve heyecanlı kalmalı.

 

- Gel komutunun ilk evrelerinde oyunlar, uyaranların fazla olmadığı sakin ortamlarda ve çevrelenmiş alanlarda oynanmalı. Evde eğitim aşamasında oyunlar tercihen ev, spor salonu gibi kapalı alanlarda, dışarıda eğitim aşamasındaysa bahçe, çitlerle çevrili park gibi alanlarda oynanmalıdır.

 

Hansel ve Gretel

 

Benim favori oyunum. Özellikle av güdüleri güçlü köpeklerde harikalar yaratan bir oyun.

 

Elinize bir avuç lezzetli ödül maması alın ve evin içinde ya da bahçenizde koşmaya başlayın.

 

Köpekler kovalamayı severler, ufaklık hemen peşinize takılacaktır. Köpeğiniz peşinizden koşmaya başladığında, ona elinizdeki ödül yiyeceğini gösterin. Köpeğinizin ödülü gördüğünden emin olduktan sonra bir kaç tane ödül mamasını yere atın. Köpeğinizin ödül mamalarını yemesini bekleyin. O mamaları bitirdiği sırada adını söyleyin, gel komutunu verin ve tekrar koşmaya başlayın. Sizin yanınıza koşarak geldiğinde hemen bir kaç mama daha yere düşürün. Oyunun süresi asla 5 dakikadan fazla olmamalı.

 

Bir İleri Bir Geri

 

Bu oyun için köpeğinizin sevdiği ve güvendiği bir kişiye ihtiyacınız var. Ailenin diğer üyeleri, yakın bir arkadaşınız bu görev için idealdir. Bir kişi köpeği tutar . Karşıdaki kişi, köpeği ismini söylemeden ve gel komutunu vermeden çağırır, onu gelmesi için motive eder. Köpek heyecanla gelmek için can atmaya başladığında, ismi söylenerek gel komutu verilir. Aynı anda köpeği tutan kişi onu karşıdaki kişiye koşarak gidebilmesi için serbest bırakır. Köpek geldiğinde hemen coşkuyla ödüllendirilir. Yiyecek, oyun, istediği her şeyi elde eder. Ödüllendirmenin ardından bu kez ödülü veren kişi köpeği tutar ve karşıdaki kişi aynı şekilde köpeği heyecanlandırarak çağırır. Oyun devam eder.

 

Bu oyun köpeğinizin, gel komutunu coşku ve mutluluk verici bir şey olarak algılamasını sağlar.

 

Pek çok köpek için gel komutunun, gelmeme komutuna dönmesinin nedeni komutun olumlu değil aksine parktan ayrılmak, oyunu bırakmak gibi onun sevmediği eylemlerle birlikte olumsuz algılanmasındandır.

 

Gel Komutuna El İşaretini Ekleyin

 

- Köpeğiniz sesli olarak gel komutunun anlamını öğrendiğinde, ona işaret komutunu öğretmenin zamanı gelmiştir.

 

- Tüm alıştırmalarda olduğu gibi bu alıştırmaya yine çok fazla çevresel uyaranın olmadığı sessiz sakin bir ortamda başlayın. Köpeğinizden biraz uzaklaşın. İsmiyle birlikte gel komutunu verirken, el işaretini kullanın. Size geldiğinde onu sevdiği şeylerle ödüllendirin.

 

- Yavaş yavaş aranızdaki mesafeyi artırarak, çalışmaya devam edin. Eğer gel komutuna uymazsa aranızdaki mesafeyi birden çok artırmışsınız demektir. Gel komutunu yakın mesafelerde tekrar deneyin.

 

- Köpeğiniz el sinyalinin gel anlamında olduğunu öğrendikten sonra, sadece el işareti, sadece sesli komut ve hem sesli komut hem el işaretiyle gel komutunu çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken ister sadece sesli, isterse işaret komutu olsun, her zaman önce köpeğinizin ismini söyleyin.

 

Dışarıda Sesle ve İşaretle Komut Verme

 

- Köpeğiniz sakin iç ortamlarda, sizi görmediği zamanlarda bile istisnasız gel komutuna uyuyorsa, dışarıda eğitime geçebilirsiniz. Dışarıda eğitime yine sakin ortamları seçerek başlayıp, ilerleyen aşamalarda daha fazla uyaranın olduğu ortamlara geçmelisiniz.

 

- Evinizin ya da apartmanınızın bahçesi varsa bu ilk aşama için idealdir. Yoksa her gün gittiğiniz parkın sakin olduğu saatleri seçin . Parkta ilgilendiği herşeyi koklamasına, koşarak enerjisini atmasına izin verin. Köpeğiniz çevreye değil, size dikkatini verebilecek noktaya geldiğinde eğitime başlayın.

 

- Tıpkı evde olduğu gibi gel komutunu çalışın. Ancak köpeğiniz geldikten ve ödülünü aldıktan sonra mutlaka gitmesine ve parkta istediği şeyleri yapmasına izin verin. Gel komutu onu istediği şeyleri incelemekten alı koyan, keyifsiz bir komut haline asla gelmemeli.

 

- Köpeğiniz komutu öğrenirken, gelmeme ihtimali olan durumda onu çağırmayın. Çağırdıysanız ve gelmediyse bekleyin. O size geldiğinde yarım saat sonra bile olsa onu ödüllendirin.

 

Köpeğiniz sakin ortamlarda gel komutuna uymayı öğrendi.Bu çevreye yeni uyaranlar ekleyebilirsiniz demektir. Her seferinde onun seçimini zorlaştırırken, ona seçme ihtimali olan diğer şeyden daha değerli bir şey sunduğunuza emin olun. Örneğin kırk defa kokladığı bankı koklamak ya da sizinle oyun oynamak her gün yediği mamasını yemek ya da sizinle dışarı yürüyüşe çıkmak gibi.

 

Eğitimin ilerletilmesinde temel bir süre yoktur. Köpeğinizle yaşadığınız ortama ve köpeğinizin karakterine göre sürekli ilerletmeniz gerekir . Sonunda köpeğinizi bir kavganın ortasından ya da en çok sevdiği şeyin peşinden koşarken bile çağıracak noktaya gelirsiniz.

Sincap ve kedi kovalarken gel komutuna uymaları için Jim ve çArşının eğitim süreci hala devam ediyor.

 

Eğitimde yeni uyaranlar ekleme konusunda örnekler:

 

- O yemeğini yerken gel komutunu verin ve size geldiğinde ona günlük yemeğinden daha lezzetli bir şey verin. Size gelmek, kendi yemeğini yemekten daha değerli olmalı.

 

- Köpeğiniz parkta kendi halinde dolaşırken çağırın, geldiğinde oyunla veya yiyecekle ödüllendirin, hemen ardından tekrar gitmesine izin verin

 

- Köpeğiniz diğer köpeklerle oynarken, oyunun sonlarına doğru sıkılmaya başladığını hissettiğiniz anda onu çağırın. Geldiğinde en sevdiği kaçma-kovalama, çekme oyunu gibi oyunlar başlatın , en sevdiği yiyecek ödülünü verin ve tekrar gitmesine izin verin.

 

- Eve gelen misafirler onu severken çağırın, ona misafirlerle ve sizinle oynayabileceği bir oyuncak verin.

 

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...