Jump to content

İnsanlarla Etkili İletişim Kurmanın Yolu


Melâl

Önerilen Mesajlar

İnsanlarla etkili bir iletişim kurabilmek için konuşurken nelere dikkat edilmeli? İşte size küçük sırlar...

 

 

"Daha iyi bir iletişimin yolu nedir? İnsanları size yabancılaştırmadan onları nasıl kendinize çekersiniz?”

İnsanların konuşmaktan hoşlanacağı iyi bir konuşmacı olmanın sırrı aslında çok basit... Onlarla konuşmak onlara bir şeyler söylemek değil. Bir çeşit sihirden bahsediyoruz.

Psikolog William James diyor ki; "Her insan takdir görmek için yanıp tutuşur. Ancak birçok insan yaptıkları konuşmalarda öylesine kendilerini övmekle meşguldürler ki çevrelerindeki insanları takdir etmeyi unuturlar."

Hoşunuza gitsin gitmesin, pek çok insan sadece söylediklerimize tepki vermez. Söylediklerimizin altında yatanlara ve konuşma tarzımızda gösterdiğimiz saygı ve takdirin derecesine tepki verirler.

Daha iyi bir iletişimin yolu nedir

 

"Sadece kendi hakkında konuşuyor; neler yapıyor, neye ilgi duyuyor, fikirleri neler. Sürekli bana nutuk çekiyor. Asla benim fikrimi sormuyor. Her şey hakkında bir fikri var ve sen sor ya da sorma o illa ki anlatacak."

 

Eğer hakkında bunları söylediğiniz insanlar varsa ne yapabilirsiniz? Daha iyi bir iletişimin yolu nedir? İnsanları size yabancılaştırmadan onları nasıl kendinize çekersiniz? İşe konuşmalarda kullandığınız üç kelimenin porsiyonunu küçülterek başlayın.

1. Bildirimler: Çok fazla deklarasyon içeren cümleler aldatıcıdır. Konuşmanızın tümü bunları içeriyorsa sırf kendi iddialarınızı anlatıyorsunuz demektir.

2. Sorular: Sorular bir sohbeti kişiselleştirir ve insanlar katılımcı olduklarını hissederler. Konuşurken sorduğunuz sorular sahneyi diğerleriyle paylaşma isteğinizi yansıtır.

3. Koşullu ifadeler: Fikirlerimizi kibar bir şekilde diğer insanların farklı düşünmek hakları olduğunu unutmadan ifade edebiliriz. "Herkes adına konuşamam tabii…. bana öyle geliyor ki… bildiğim kadarıyla… tam olarak emin değilim ama" gibi ifadeler diğer kişinin farklı da olsa görüşüne saygı duyduğunuzu ve aynı fikirde olmasanız da fikirlerine saygıyla yaklaştığınızı gösterir.

Gerçek ve samimi bir konuşma neyi gerektirir

 

Sola Unitas Academy'de İngilizce ve Türkçe Etkili İletişim ve Sunum Teknikleri Eğitimi veren Profesyonel Koç Yeşim Erberksoy, daha iyi konuşmak isteyenlere basit önerilerle bile değişebileceklerini aşağıdaki cümlelerle gösterdi:

"Bazı insanlar bu kalıpları gereksiz bulur. Neden bu sadece benim fikrim demek zorundayım diye düşünürler. Benim fikrim olmadığını düşünmesi için aptal olması gerekir diye alaycı yaklaşırlar. Aynı alaycı yaklaşımı şu örnekte de görebiliriz. Adamın biri kulağında tıkaçlarla içeri girer ve birisi ona sorar: 'Niçin kulağında tıkaç var? ' 'Ne?' Her seferinde daha yüksek sesle soruyu sorar ve sonunda şu cevap gelir: 'Seni duyamıyorum, kulağımda tıkaç var' der.”

 

Erberksoy, sözlerine şunları da ekledi: "Gerçek, samimi ve sıcak bir konuşmada her iki tarafın da kendini rahat ifade edebilmesi, fikirler kendisine empoze ediliyormuş hissetmemesi ve özetle direkt ve karşılıklı iletişimin ön planda olması gerekir. Yarından itibaren bu sihirli üçlüyü konuşmalarınızda hatırlamaya ne dersiniz?”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...