Jump to content

Kötü Köpek Yoktur, Kötü İnsan Vardır...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kötü Köpek Yoktur, Kötü İnsan Vardır

 

7860495964_55344be311_b.jpg?w=620&h=264&crop=1

 

Köpeklerde agresyon konusunda yapılan çalışmalar, agresyonun köpek ırkıyla değil, insanla bağlantısını ortaya koymakta. Pit bull ve benzeri köpekleri saldırganlıkla suçlayan, yasaklanmasını isteyen insanlar, peki şimdi ne yapacaksınız? İnsan ırkını mı yasaklayacaksınız ?

 

Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimleri Okulunun yaptığı “ Evcil köpeklerde insana yönelik agresyon: Farklı dinamikler ve risk faktörlerinde ortaya çıkışı“ konulu araştırma, Pit bull ve Pit Bull tipi köpekler başta olmak üzere belli köpek ırklarına yönelik saldırganlık ön yargısının yanlışlığını ortaya koymakta.

 

Araştırma için İngiltere’de toplan 14 bin köpek sahibiyle görüşüldü bunlardan 4 bini araştırma için kullanıldı. Araştırmada bahsedilen saldırganlık tanımı havlama, hırlama, atlama, ısırma gibi davranışları kapsıyor.

 

Araştırmada saldırganlığın rapor edildiği durumlar üç ayrı kategoriye ayrıldı.

 

Köpek sahiplerinin %3’ü köpeklerinde aile üyelerine karşı

Köpek sahiplerinin %7si eve gelen yabancılara karşı

Köpek sahiplerinin %5 i evin dışındaki yabancılara karşı saldırganlığı rapor etti.

 

Araştırmaya göre hangi köpekler daha az saldırganlık gösteriyor tahmin edin?

 

Yaşlı insanların sakin enerjisinden olacak, yaşlı insanlar tarafından bakılan köpekler ev üyelerine ve eve gelen yabancılara karşı çok daha az saldırganlık gösteriyorlar.

 

Kısırlaştırılmış dişi köpekler tüm kategorilerde, diğer köpeklere göre çok daha az saldırganlık göstermekte. Boşa değil sorumlu pet sahipleri ve hayvanları koruma amaçlı dernekler kısırlaştırmadan yana tavır koyuyor.

 

Yine sorumlu pet sahiplerinin köpeklerinin erken sosyalleşme dönemini olumlu tamamlamaları için yavru köpek okuluna (puppy school ) kayıt ettirmelerinin, köpekleriyle birlikte ring-craft tarzı sosyal klülere katılarak onların eğitimini ve sosyalleşmelerini sağlamalarının faydaları bu araştırmada açıkça görülüyor. Çünkü yavru köpek okuluna ve ring craft klüplerine katılan köpekler çok daha az saldırganlık gösteriyor.

 

Pet-Shoptan Köpek Almadan Bir Daha Düşünün

 

Pet-shoptan köpek alanlar biliyoruz size pet-shoplarda satılan köpeklerin hangi şartlarda üretildiğini, damızlık köpeklerin çektiği acıları, pet-shopta köpek satılmasının neden etik olmadığını anlatmamız işe yaramayacak. Bu hediye köpek alınması tartışmasıyla aynı sınıfta ve dinlemeyeceğiniz tartışma. Peki şuna ne dersiniz. Pet-Shoptan çocuğunuza ya da sevgilinize alacağınız köpek, annesinden çok erken ayrıldığı, erken sosyalleşme dönemini diğer köpekler ve insanlarla olumlu tecrübeler kazanarak tamamlamak yerine, ufacık kafeste, camekan modeli olarak geçirdiği, izole edildiği için ırkına, yaşına, cinsiyetine bağlı olmaksızın daha fazla saldırganlık riski taşıyacak. Çocuğunuzun ya da sevgilinizin ısırılmasını istemiyorsanız bir daha düşünün. Bristol üniversitesinin yaptığı araştırma, pet-shoptan alınan köpeklerin daha fazla saldırganlık gösterdiğini ortaya koyuyor.

 

Casey’nin Blogundan

 

Araştırmaya liderlik eden Rachel Casey, kişisel blogunda yayınladığı, “Köpeklerde agresyonun ırkla ilgisi yok denecek kadar az, köpeklerin sahiplerini test edin” başlıklı yazısında çalışmasına dair şunları söylüyor.

 

“Kimi köpek ırkları bazı durumlarda agresyon riskini etkiliyor ancaj bu etki son derece az. Sadece ırk değil, tüm saldırganlık faktörlerinin kullanıldığı istatistik model agresif ve agresif olmayan köpek ırkları arasında saldırganlık oranındaki farkın %10’u geçmediğini göstermekte.

 

Farklı ırkların, farklı davranışları gösterdiği açıktır – tüm köpek sahipleri bunu size söyleyecektir.

 

Ancak konu saldırganlık riskine geldiğinde, ırk özelliklerinin saldırganlığa etkisi son derece ufaktır. Ayrıca biz bu etkinin ırkın genel özelliğinden mi, yoksa bu ırklara sahip olamayı isteyen tip insanlardan mı kaynaklandığını bilmiyoruz. Sonuç olarak belli bir köpekte saldırganlık riskini değerlendirirken, çok daha önemli başka faktörler bulunmakta. “

 

 

2009’da Adli / Forensik Bilimler Jurnalinde (Journal of Forensic Science) yayınlanan çalışma Casey’nin köpek sahiplerine yönelik kuşkularını destekliyor. Çalışmada hangi ırk olursa olsun, vahşi köpeklerin sahiplerinin diğer köpek sahiplerinden suça yönelik davranışları ve kabarık sabıka kayıtlarıyla ayrıldığı açıkça ortaya koyuluyor.

 

Kötü Sahipler Yasaklansın

 

Umarım bu yazıdan sonra belli bir ırkı ya da ırkına bağlı olmaksızın herhangi bir köpeği saldırganlıkla suçlamadan önce köpeğin sahibine bakmayı ihmal etmezsiniz. Boşa değil her köpek sahibine göre havlar derler.

 

Uluslararası Arenada Kötü Sahiplere Karşı Yapılan Çalışmalar

 

Hayvanların fizyolojik ve psikolojik sağlığını koruyabilecek, onlara dengeli ve mutlu bir hayat sunabilecek sorumlu pet sahiplerinin oluşturulması ve hayvanlara zarar veren kişilerin per sahibi olmasını önlemek için pek çok çalışma yapılmakta.

 

Geçen yıl İngiltere’de düzenlenen Isırılmayı Önleme Sempozyumunun ardından gündeme gelen konulardan biri, köpek sahiplerinin, köpek almadan önce eğitim alma zorunluluğu getirilmesiydi.

Hayvanların fizyolojik ve psikolojik olarak sağlıklı ve dengeli bir hayat sürebilmeleri için Amerika, Kanada ve İngiltere’de sorumlu pet sahibi haftaları düzenlenmekte.

 

Amerika ve Kanada’da köpek dövüştürenler, hayvanlara kötü muamelede bulunanlar için internet ortamında kara liste olarak oluşturarak bu kişilere sahiplendirme yapılmamasına yönelik çalışmalar sürüyor. Konuyla ilgili başlatılan imza kampanyaları devam ederken, devlet henüz bu konuda resmi düzenleme yapmamakla birlikte, gönüllü hayvan kuruluşları, kendi listelerini paylaşmaktalar.

 

Kijiji gibi online satış sitelerinde puppy mill ( yasa dışı köpek üretim çiftliği ) köpeklerinin, dövüş amacıyla köpek alış ve satışının yasaklanması yönünde çalışmalar sürdürülüyor.

 

Alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...