Jump to content

Köpeklere Faydalı Sebze ve Meyveler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Köpeklere Faydalı Sebze ve Meyveler

 

origin_2964508472.jpg?w=620&h=264&crop=1

 

Köpekler için faydalı pek çok yiyecek var mutfağımızda. Kerevizle kanserle savaşan köpeğinize destek olabilir, köpeğinizin egzaması ya da tüyleri için pet-shoptan ürün almak yerine, onu Egenin zeytinyağlarıyla ya da Karadenizin hamsileriyle tanıştırabilirsiniz. Sağlıksız köpek ödül mamalarına servet harcamak yerine bir muzla köpeğinizin yoğun egzersiz sonrası potasyum ihtiyacını karşılayabilir, kaslarının rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

Kereviz

 

- Kalsiyum, potasyum, fosfor, sodyum, demir, K, C, A vitaminleriyle zengin içeriğe sahip. Kereviz sapını çiğ olarak verebileceğiniz gibi, kerevizi haşlayarak çiğ ya da pişmiş et ürünleriyle birleştirip ona özel leziz bir akşam yemeği hazırlayabilir ya da etli-sebzeli bisküvilerle kanserle savaşan cesur köpeğinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

- Kanserin önlenmesine yardım eder

 

- Tümörlerin küçülmesine yardımcı olur. Kerevize koku ve tat veren phytochemical 3-n-butyl phthalide tümörlerin küçültülmesinde önemli bir maddedir.

 

- Kalp hastalıklarını önler

 

- Sakinleştirici Etkisi Vardır . Nötralize asid olarak hareket eder ve köpeklerde tedirginlik ve siniri azaltır.

 

Brokoli

 

- Brokoli köpeklerin yiyebileceği, vitaminler açısından en önemli sebzelerden biri. A, C, E ve karotin bakımından zengin bir yapıya sahip.

 

- Kanserin önlenmesine yardım eder. Brokoli haşlandığında, kanserle savaşan enzimlerin salgılanmasını sağlar.Brokoli kanser önleyici 33 farklı yapı içermektedir. Ayrıca içerdiği kimi yapılar kansorejen hücrelerin oluşmasını ve sağlıklı hücrelere saldırmasını önleyen fotokimyasallar içermektedir.

 

- Vücudun savunma sistemini güçlendirir.

 

- *Brokolinin faydalarını görüp, aşırıya kaçmamakta fayda var. Aşırı brokoli tüketimi köpeklerde tiroid fonksiyonlarının azaılmasına neden olur.

 

Yeşil Fasulye

 

- A, C, K vitaminleri, kalsiyum, folik asid, magnezyum, potasyum, riboflavin, thiamine, beta karoten ve Omega 3 asitleri içeren taze yeşil fasulye, köpeklerinize her an iç rahatllığıyla pişirerek veya çiğ verebileceğiniz sebzeler arasında yer alır.

 

- Kilo vermeye yardım eder. Düşük kalorili ancak yüksek besin değeri olan yeşil fasulye, özellikle diette olan köpekler için ideal.

 

Maydanoz

 

- Köpeğinize kalsiyum, potasyum ve beta-karoten sağlar.

 

- Köpeklerde ağız kokusunu azaltır . Köpeğinizin ağız kokusu varsa yediği mamanın üstüne bir parça kıyılmış maydanoz ekleyebilir, ya da evde yaptığınız köpek bisküvilerinin içine bir parça maydanoz ekleyebilirsiniz.

 

Nane

 

- Köpeklerde ağız kokusunu azaltır

  • Köpeklerde nefes kokusunu alır ve miğde bozukluğuna iyi gelir. Köpeğinizin ağız kokusu problemi varsa, suyunun içine bir nane atabilir, ya da evde yaptığınız köpek bisküvilerine bir parça taze nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

Bal Kabağı

 

- Sonbaharın getirdiği ve köpeklerimizle paylaşabileceğimiz en tatlı lezzetlerden biri balkabağı. Balkabağı pek çok konuda köpeğinizin sağlığını korumanız için size yardım edecektir.

 

- Kabak A vitamini, beta-karoten, potasyım ve demir yönünden zengin.

 

- Sindirim sistemini düzenler, ishal ve kabızlığu önler. Balkabağı lifli yapısıyla, sindirimi kolaylaştırır. Kabuğunu soyduğunuz kabağı, şeker ya da herhangi bir baharat eklemeden köpeğinize/ kedinize verebilirsiniz. Köpeğinizin bedenine göre bir ya da iki kaşık kabağı normal yemeğine düzenli olarak karıştırmanız, kabızlık ve ishal sorunlarının çözümünü sağlar. Miğde ağrısı, ya da sindirim problemlerinde de faydalı olur.

 

- Ürolojik problemleri azaltır. VetLive.com’un kurucuları Veteriner Laci ve Jed Schaible’a göre kabak çekirdekleri antiokisidan ve yağ asitleri açısından zengin. Köpeğinize taze kabak çekirdeği vermeden önce, çekirdekleri kabuğundan ayırmayı unutmayın.

 

- Kanserin önlenmesine yardım eder.

 

- Kilolu köpeklerin dietinde önem taşır. Köpekler kabağa bayılır. Eğer şişmanca bir köpeğiniz varsa, kabak ve taze kabak çekirdekleriyle bir yandan onun besin ihtiyaçlarını destekleyip, yemeklerini daha lezzetli hale getirirken, öte yandan kilo vermesine yardım edersiniz.

 

Sakız Kabağı

 

- Kalsiyum, potasyum, beta-karoten ve folate kaynağı. Köpeğinizin mamasının üstüne bir parça çiğ kabak rendeleyerek, onun yemeğini renklendirebilirsiniz.

 

Ispanak

 

- Temel Reis’in sırrını köpeklerimizle paylaşmanın tam zamanı. Güçlü köpekler için demir gibi ıspanak.

 

- Kansere karşı savaşta köpeğinize yardım eder.

 

- Kardiyovasküler problemlerin önlenmesine yardımcı olur

 

- İltihap ve enfeksiyonların giderilmesinde faydalıdır.

 

Çiğ Havuç

 

- Köpeğinizin antioksidan ihtiyacını karşılar.

 

- Sindirim sistemine yardım eder.

 

- Dişlerini temizler. Çiğ, bütün bir havuçla köpeğinizi ödüllendirin.

 

Tatlı Patates

 

- Kabuğunu soyduğunuzda bir anda muhteşem köpek yiyeceğine dönüşür. Vitamin E, A, B-6, C , kalsiyum, demir, folate, potasyum içerir.

 

Bezelye

 

- Thiamine, fosfor ve potasyum zenginidir. Köpeğinizin günlük yemeğinin üzerine bir parça haşlanmış bezelye ekleyerek, besin değerini yükseltebilirsiniz.

 

- Bir parça etle, doğal veya tuzsuz et suyuyla haşlandığında eminim, normal mamasını bile daha keyifle yiyecektir.

 

Karalahana

 

- Karalahana, hem pişmiş, hem de çiğ olarak köpeğinize verebileceğiniz yiyecekler arasındadır.

 

Pancar

 

- Pancarın sağlığa olumlu etkilerinin listesi oldukça uzun. Ancak özellikle karaciğer hücrelerinin yenilenmesi ve sağlığının korunmasında çok etkilidir.

 

Kuşkonmaz

 

- Ufak parçalara kesip, mamasının üstüne ekleyebileceğiniz kuşkonmaz, K, A, B1, B2, C, E vitamiblerine ek olarak demir, lif, magnezyum ve potasyum açısından zengindir.

 

Brüksel Lahanası

 

- Brüksel lahanası A, B1, B6, K ve G vitaminlerinin yanısıra lif ve potasyum zenginidir. Sindirim sistemine yardım eder.

 

Elma

 

- Vitamin A, C içeren elma, köpeklerin genelde severek yiyecekler arasındadır.

 

- Köpeğinizi ufak elma dilimleriyle ödüllendirirken, elma çekirdeklerini ayırdığınızdan emin olunuz. Elma çekirdekleri siyanür içerir.

 

Armut

 

- Elmanın yakın akrabası armur lif ve C vitamini zengini.

 

- Elmada olduğu gibi köpeğinizi armutla ödüllendirirken, önce çekirdeklerini ayırdığınızdan emin olun.

 

Cranberry – Turna Yemişi

 

- Arada bir köpeğinizin yemeğine bir kaç cranberry eklemenin pek çok faydası var. A, B1, B2, C vitaminleriy ve minareller açısındanz zengin bir meyvedir.

 

- Antioksidan özelliği vardır

 

- Üriner sistemi düzenler

 

Yaban Mersini – Blueberry

 

- Köpeklerde kanserin önlenmesine yardım eder

 

- Kalp hastalıklarını önler

 

- Üriner enfeksiyonla savaşır

 

Çilek

 

- Antioksidan, lif ve C vitaminiyle doludur bu meyve.

 

- Köpeklerin dişlerinin beyazlaşmasını sağlar. Çileğin içerdiği enzimler diş sağlığı ve diş renginin beyazlaşmasında önemlidir.

 

- Çilek şeker oranı yüksek meyvelerden olduğu için, köpeklerde çok fazla çilek tüketimi zararlıdır. Çilek şeker açısından zengindir ve hepimizin bildiği gibi şeker köpekler için son derece kötüdür.

 

- Yazın sıcak günlerinde, köpeğinizin boyutuna göre haftada 2 ile 5 tane arasında çilek vermeniz yeterlidir.

 

Böğürtlen

 

- Tıpkı akrabası diğer meyveler gibi böğürtlende lif ve vitaminler açısından zengindir.

 

Karpuz

 

- Köpeğinizin bayılarak yiyeceği meyveler arasındadır. Özellikle sıcak yaz aylarında, mamasını binbir nazla yiyen köpeğinize biraz olsun ferahlık sağlar.

 

- Benim gizli tarifim köpekler için buz gibi meyve kokteyli hazırlamak. Karpuz ve köpeklerin yiyebildiği diğer meyveleri sulandırılmış et ve tavuk suyuyla karıştırın ve buz kaplarında dondurun. Günde bir tane buz kalıbı, serinlemelerini sağlarken, buzu kemirirken keyifli vakit geçirmelerini sağlar.

 

Kavun – Cantaloupe

 

- Kavun , cantaloupe kavunu köpeğinizin serinlemesine yardım edecek yaz lezzetlerinden . A vitamini ve beta-karoten içerir.

 

- Göz sağlığına iyi gelir . İçerdiği vitaminlerle göz sağlığının korunmasında oldukça faydalıdır.

 

- Kanserle savaşan köpeklere yardım eder. Hücre yenilenmesine ve kanser hücrelerinin sağlıklı hücrelere saldırmasını önler.

 

Ananas

 

- Vitamin deposu olması bir yana köpeğinizin sizi utandıran en önemli sorunlarından birini çözer.

 

- Köpeklerde kaka yeme problemi olan Kaprofajinin önlenmesine yardım eder. Kaprofojinin fiziksel ve psikolojik pek çok nedeni olmakla birlikte, ananas, köpeğinizin şekerleme olarak gördüğü kakanın tadından hoşlanmamasını sağlamaya yardım eder.

 

- Dondurulmuş ya da taze, ananas köpeklerin sevdiği lezzetler arasındadır.

 

Portakal

 

- C vitamini deposu portakal, potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller açısından zengindir.

 

- Vücudun savunma sistemini güçlendirir

 

- Kanserle ve viral enfeksiyonlarla savaşır

 

Muz

 

- B6 ve C vitaminlerinin yanı sıra amino asit, elektrolit, , potasyum, magnezyum ve minerallerle dolu muz özellikle aktif ve çalışan köpeklerin en büyük ilacıdır.

 

- Köpeğinize gün boyu enerji sağlar

 

- Kas ve kemik yapısına iyi gelir. Spazmları azaltır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...