Jump to content

Kompozit Burun Estetiği Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kompozit burun estetiği nedir?

 

burun-estetigi-640x360.jpg

 

Kompozit burun estetiği, rinoplasti ameliyatları ile burundaki doku eksikleri ve deri inceliğini gidermek amacıyla yağ veya dolgu enjeksiyonundan da faydalanılmasıdır.

 

Kompozit estetik yöntemi burun estetiğinin dışında göğüs estetiği gibi tekniklerde de destekleyici yöntem olarak kullanılmaktadır.

 

BURUN ESTETİĞİNDE YAĞ VEYA DOLGU ENJEKSİYONU NE ZAMAN KULLANILIR?

Rinoplasti ameliyatlarında, genellik ile birincil burun estetiği ameliyatı sonrası görülen deformiteler örneğin dorsal septumun kalınlaştırılmasında yağ enjeksiyonu tekniğinden faydalanılır. Bunun dışında ilk doğuştan ya da sonradan oluşan bir travma sonucunda oluşan doku eksikliği ya da deri inceliği sorunlarında da dolgu enjeksiyonu yöntemi tercih edilebilir.

grey.gif

 

Burun estetiğinin başarılı sonuçlanmasında en önemli faktörlerde birisi de burun derisinin kalitesidir. Burun estetiği ameliyatları sırasında derinin kalitesi de özellikle yağ enjeksiyonu tekniği ile düzeltilebilir. Böylece estetik ameliyat sonrası istenmeyen sonuçlarla karşılaşma riski azaltılmış olur.

 

BURUN ESTETİĞİNDE YAĞ ENJEKSİYONU DESTEĞİ KULLANIMI NEDİR?

Otolog yağ enjeksiyonu uygulaması, burun estetiği cerrahisinde destekleyici yöntem olarak giderek daha sık kullanılmaktadır. Otolog yağ enjeksiyonu, kalıcı ya da yarı kalıcı enjekte yöntemi ile kullanılan güvenilir ve uygun bir alternatiftir. Birincil rinoplasti ya da ikincili rinoplasti ameliyatları ile kombine bir şekilde yağ grefti enjektesi tedavilerini kapsar. Yağ enjeksiyonu revizyon burun estetiğinde ilk ameliyat nedeni ile deforme olan cildin kalitesinin artmasını sağlar.

 

Adipoz doku, hacim kazandırma ve cilt trophicity üzerindeki etkisi sayesinde güvenilir bir dolgu malzemesi olarak kabul edilir. Yağ enjeksiyonu burundaki tümsek, kemer ve asimetrik estetik sorunlarının düzeltmesi için kullanılır. Ayrıca burun dibine enjekte edilerek burun ucunu desteklemek de mümkündür.

 

KOMPOZİT BURUN ESTETİĞİNDE YAĞ ENJEKSİYONU NASIL UYGULANIR?

Burun estetiğinde yağ enjeksiyonu tekniğinin kullanılması vücudun diğer bölgelerine ya da yüze kullanılmasından farklı değildir. Yağ enjeksiyonu tekniğinde çok delikli kanüller ya da 1,2 – 1,4 mm inceliğinde iğneler kullanılarak yağ parçaları burun bölgesine enjekte edilir. Rinoplastide sekel düzeltmeler için lipofilling yöntemi ile tedavi uygulanır. Burun sırtı düzensizliği, yanal osteomiler, burun eğriliğinde yağ hücresi enjeksiyonu kullanılır. Lokal anestezi altında mikro kanüller aracılığı ile uygulama gerçekleştirilir. Mikro kanüller post-operatif ekimoz ve şişlik gibi travmalara neden olmadığı için iyileşme süresini kısaltır. Kompozit burun estetiği ameliyatlarında, burnun ihtiyacına göre yağ enjeksiyonu tekniği ile beraber kıkırdak doku grefti nakli gibi tekniklerden de faydalanılabilir. Estetik ve rekonstrüktif cerrahi tedavilerinde otolog yağ grefti yeniden şekillendirmelerde yaygın olarak kullanılan etkili ve güvenilir bir yöntemdir.

 

OTOLOG YAĞ ENJEKSİYONU MALZEMESİ NASIL ELDE EDİLİR?

Otolog yağ enjeksiyonunda dolgu malzemesi liposuction yöntemi ile kişinin karın ya da uyluk bölgesindeki fazla yağ hücrelerinden elde edilir. Enjeksiyon yöntemi ile elde edilen santrifüj tekniği ile saflaştırılarak hazır hale getirilir. Burun estetiğindeki sorunlar cerrahi teknikler ile giderildikten sonra ardından burnun ihtiyacı olan bölgelere kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ enjekte edilir. Herhangi bir alerji riski taşımadığı için güvenilir bir şekilde burundaki estetik sorunların düzeltilmesine yardımcı olur.

 

Op. Dr. Güncel Öztürk

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...