Jump to content

Kalp Krizi Geçiren Kişiye Ne Yapılmalı?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kalp krizi geçiren kişiye ne yapılmalı?

 

1286799_620x410.jpg

 

Kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlayacağız? Kriz sırasında neler oluyor, neler yapılmalı ve sonrasında nelere dikkat edilmeli sorularının yanıtlarını Kardiyoloji Uzmanı Dr. Veli Gökçe yanıtladı.

 

Kalp krizinde ne kadar erken müdahale edilirse hasar o kadar az oluyor. Peki kalp krizi geçirdiğimizi nasıl anlayacağız? Kriz sırasında neler oluyor, neler yapılmalı, sonrasında nelere dikkat edilmeli. Tüm bu soruların cevabını Kardiyoloji Uzmanı Dr. Veli Gökçe yanıtladı.

 

Kalp krizi, kalbi besleyen koroner damarlarda meydana gelen tıkanıklıktır. Bu tıkanıklık çoğu vakada ‘ateroskleroz’ denen damar daralmalarının üstüne pıhtı oluşmasıyla oluşur. Daha az damarda spazm denen büzüşmeler ile oluşabilir. Bunu ilaçlar, uyuşturucu maddeler tetikleyebiliyor.

 

Kalp krizi hala erkeklerde sık görülen bir hastalık olmaya devam ediyor. Günümüzde kadınlarda kalp krizi geçirme oranları erkeklerle karşılaştırıldığında yarı yarıya düşük olarak seyrediyor; fakat erkeklerde ölüm oranlarında son yıllarda ciddi bir azalma söz konusu. Kadınlarda azalma değil, artan sigara kullanımı ve diyabet oranları nedeni ile artış görülüyor.

 

Türkiye’de kalp krizinden ölen kadın oranı 100 binde 384 iken gelişmiş ülkelerde bu sayı 100 binde 200’ün altında seyrediyor.

 

KALP KRİZİ SIRASINDA NELER OLUYOR?

Kriz sırasında kalp kası yeterli oksijen alamaması nedeniyle gerekli olan fonksiyonlarını yapamaz hale gelir. Süre uzadıkça kalp kası geri dönüşümsüz olarak fonksiyon kaybına uğramaya başlar. Hastanın kalp krizi sırasında hayatını kaybetmesinin en büyük nedeni, yeterli enerji alamayan kalbin ritminin bozulmasıdır. Bu ritim bozukluğu kalbin yeterli kan dolaşımı yapmasını engellemeye başlaması ile önce hasta aşırı yorgunluk ve halsizlik hisseder. Durum düzelmez ise hastanın şuuru kapanır. Kalp fonksiyonlarında bozulma çok ilerlerse bu defa kalbin pompa yetersizliği veya enfarktüs komplikasyonları ile hasta karşımıza gelebilir.

 

ERKEN MÜDAHALE ÇOK ÖNEMLİ

Hangi sebeple ortaya çıkarsa çıksın, tıkanıklık sonrası ne kadar çabuk tekrar açılırsa, kalpte o kadar az hasar oluşur. Bu yüzden insanların kalp krizini fark edip hastaneye başvurmaları ne kadar çabuk olursa hasar da o kadar azalır. Klinik durum ve başvuru zamanına göre damar açıcı, pıhtı eritici tedavi ve anjiyografik tanı sonrası girişimsel balon ve stentleme yöntemleri ile tıkanıklık açılmalıdır.

 

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ

Kalp krizinin en belirgin belirtisi göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı göğsün ortasında baskı tarzında olabilse de, sırtta, omuzda, boyunda ve karında da hissedilebilir. Başta diyabet hastalarında olmak üzere bazı nörolojik problemleri olan kişilerde ağrı olmayabilir. Bu hastalarda nefes darlığı, sıkıntı hissi, bulantı, kusma, terleme gibi göğüs ağrısı eşdeğeri olabilir. Ağrıdan sonra başlıca belirtiler ise nefes darlığı, çarpıntı, sıkıntı, soğuk terleme, baş dönmesi, bulantı, kusma, sersemlik ve bayılmadır.

 

KALP KRİZİ GEÇİREN KİŞİYE KARŞI NELER YAPILABİLİR?

* Kalp krizi geçirildiği düşünüldüğünde ilk olarak hasta güvenli bir konuma alınmalıdır. Araba kullanıyorsa hemen arabanın kenara çekilmesi gereklidir. Kontrolünü kaybederek kendisine ve etrafındakilere zarar vermemesi sağlanmalıdır.

 

* Hasta oturtulmalı, yardım edebilecek kişiler bilgilendirilmelidir. Ayrıca 112 acil hattını arayarak yardım istenebilir.

 

* Evde aspirin varsa bir tane çiğnenerek alınmalıdır.

 

* Kalp atışlarınızda düzensizlik, hızlanma veya aşırı yavaşlama hissedilirse hasta öksürtülerek kalp atışlarını düzene sokmaya ya da normalleşmesini sağlamaya çalışılabilir.

 

* Kriz sırasında aspirin çiğnenmesi ile kalp krizinden ölümlerin yüzde 23 oranında azaldığı biliniyor. Dilaltı almak kalp krizini önlemese de kan akışının artmasına neden olur. Her kalp krizi şüphesi olduğunda hastanın hastaneye götürülmesi gerekir; kalp krizi belirtilerinin çok hafif olması krizin ciddiyetini değiştirmez.

 

Kalp krizinin kötü sonuçları, kaybedilen doku miktarı ile ilişkilidir. Hasar ne kadar az olursa oluşacak problemler o kadar az olacaktır. Ciddi bir kriz yetmezlik ve ölüme yol açabilirken, defalarca geçirilen sınırlı krizler hastanın hayatını etkilemeyebilir. Bu yüzden hastalarda hasarı azaltmaya yönelik tedavilerin bir an önce uygulanması hayati öneme sahiptir.

 

KALP KRİZİ SONRASI KORUYUCU ÖNLEMLER

Kalp krizini geçirildikten sonra koruyucu yöntemlere hayat boyu uyulmalıdır. Hastalığın önlenebilir risk faktörlerinin düzenlenmesi önemlidir. En önemli risk faktörleri olan şeker hastalığı, hipertansiyon, sigara, kolesterol yüksekliği ve hareketsizlikle mücadele edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca düzenli kontroller ve ilaçların düzenli kullanılması kalp krizi sonrası hayat kalitesi ve süresini direkt olarak etkiler.

 

Bir insanın kalp krizi geçirme sayısında sınır yoktur. Bu, hastanın toplam kaybettiği kalp fonksiyonları ile ilgilidir. Eğer ilk saat içerisinde tıkalı damar açılabilir ise hastanın kalbinde hiçbir hasar kalmayabilir. Kan akımının tekrar sağlanması ne kadar gecikirse kalp o kadar hasar alacaktır. Hasar oranı arttıkça hastaların kalp yetersizliği nedeni ile ölüm oranları artar. Kalp krizinde esas ölüm nedeni ise kalbin ritim problemleridir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Sevilmeyen Düşman Olunan Bir Kişiye Zarar Verdirmek için Yapılması Gerekenler

   Bir kimsenin üzerine bela gelmesini yahut hastalığa yakalanmasını istiyorsanız o kişi için şunları yapmalısınız.Cumartesi gününe girilen ilk saatlerde Cumartesi günü ayın son günlerine denk gelirse daha etkili olacaktır.Bir kurşun levha almalı ve bu kurşun levhanın üzerine dar yazmalıdır.Daha sonra bu levha üzerindeki yazıya bakışlar sabitlenerek 110 defa arka arkaya dar denir.Sonra zarar görmesi istenen kişinin zarar görmesi için dua edilir . Yine bu levhanın kişinin evinin ya da iş yerinin iç

   , Yer: Büyü

  • 1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem!..

   1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem! 1.Aşama: Bir şırınganız varsa, en iyisi şırınga iğnesi olur; aksi halde dikiş iğnesi de işinizi görebilir. İğneyi sterilize edin. Bunun için dikkatlice iğnenin ucunu çakmakla yakabilirsiniz. Kalp krizi geçiren hastanın 10 parmağının ucuna iğneyi batırın. 2. Aşama: Kan çıkmıyorsa parmaklarınızla hastanın parmaklarını sıkarak kanın akmasını sağlayın. Tüm parmaktan kan geldikten birkaç dakika sonra hastanın bilinci

   , Yer: Kalp ve Damar Hastalıkları

  • Durup dururken sinir krizi geçirip elinde bir yazi yazan bir ahşap bulunmasi

   Hayırlı akşamlar öncelikle. Bir yakinimizin esi hicbir sey yokken sinir krizine girdi ve kendiside dahil  olmak uzere cevresindeki herkese zarar verdi.Kendisi suan da hastahanede tutulmakta.Sinir krizi gecirdikten sonra elinde yazi yazan ahsap parcayi bulmuşlar. Kalbine dogru tutuyormuş. Sizce bu neden dolayi olabilir.doktor zaten tani koyamadi.direkt olarak elinde de bunu bulunca herkes buyuden suphelendi.Burda ne yaziyor tam bilmiyorz bizde.yorumlarinizi bekliyoruz mutlaka.

   , Yer: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar

  • Kalp Gözü Açmak ve Her Hacet için

   Selam arkadaşlar,   *haceti olan kimse 2 rekat namaz kılıp hemen ardından yine kıbleye dönerek 152 kere İnşirah süresini okusun ve hacetini belirtsin, şüphesiz Allah o kişini hacetini kabul eder.   * bu duayı çokça okumak kalp gözünün açılmasına !, zorlukların giderilmesine, rızık celbine vesiledir. (Arif pamuk- hacet duaları)   Bismillahirrahmanirrahim Elem neşrah leke sadrek, Ve vada'na 'anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa'na leke zikreke,Feinne me'al'usri yüsren, İnne me'al

   , Yer: Dilek Duaları

  • Aşk Büyüsü Canbar.Aşk Büyüsü Nasıl Yapılmalı?Canbar Aşk Büyüsü Tarifi.

   Karşılık görmeyen aşkların ve terkedilmiş sevgililerin can simidi CANBAR aşk büyüsü.   En güçlü aşık eden büyü canbar aşk büyüsü.   Her insan mutlaka aşık olmuş veya olacaktır ve her insan arzu ettiği kişinin kendine aşık olmasını ister.Bunun içinde her çareye başvurur.Aşk büyüsü yapanlar başka bir yol bulamadıklarını söylerler.Kimilerine göre bu sorunu çözümlemenin yolu aşk büyüsü yapmaktan geçer onlar için çare aşk büyüsü yapmaktır. Şayet seven sevdiği tarafından sevilmiyorsa sevdiği kişi

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...